Anasayfa / Kimya Haberleri / Cam Haberleri / 3D Baskılı Metalik Cam Alaşımları

3D Baskılı Metalik Cam Alaşımları

3d baskili metalik cam alasimlari - 3D Baskılı Metalik Cam Alaşımları

North Carolina State Üniversitesi araştırmacıları, 3D baskı teknolojisini kullanarak amorf metal veya metalik cam alaşımları yarattılar. Araştırmacılar bunun daha verimli elektrik motorları, daha iyi aşınmaya dayanıklı malzemeler, daha yüksek mukavemetli malzemeler ve daha hafif yapılar gibi çeşitli uygulamalara kapı açtığını söylüyor.

North Carolina Eyalet Üniversitesi Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bölümü’nde doktora öğrencisi Zaynab Mahbooba şunları söyledi: “Metalik camlar çoğu metalin kristal yapılarından yoksundur – amorf yapı son derece istenen özelliklerle sonuçlanır.”

Geleneksel olarak, metalik cam yapımında kristal yapının oluşmasını önlemek için hızlı bir soğutma gerekir. Bu, araştırmacıların metalik camları sadece birkaç milimetreden daha kalın olmayan küçük kalınlıklara dökebileceği anlamına geliyordu. Bu boyut sınırlaması bir alaşımın kritik döküm kalınlığı olarak adlandırılır.

Mahbooba, “Katkılı üretimde veya 3D baskıda, kritik döküm kalınlığından daha büyük boyutlarda metalik cam üretmek için kullanılan fikir, on yıldan fazla bir süredir kullanılıyor” dedi. “Ama aslında yapabileceğimizi gösteren ilk yayınlanmış çalışma budur. Kritik döküm kalınlığından 15 kat daha büyük bir ölçekte amorf demir alaşımı üretebildik. ”

Teknikleri, bir metal toz tabakasına lazer uygulayarak, 20 mikron kalınlığında bir katı tabaka halinde eriterek çalışır. Daha sonra “inşa platformu” 20 mikron düşüyor, daha fazla toz yüzeye yayılıyor ve süreç kendini tekrarlıyor. Alaşım, her seferinde biraz oluşturulduğundan, çabucak soğur- amorf niteliklerini koruyarak. Bununla birlikte, sonuç, bir katı metalik cam nesnedir – alaşımın lamine, ayrı tabakalarından yapılmış bir nesne değildir.

NC State’de Endüstri Sistemleri ve Mühendisliği Profesörü Ola Harrysson, “Bu tekniğin herhangi bir amorf alaşım üretmekte kullanılamaması için bir neden yok. Bu noktada sınırlayıcı faktörlerden biri, aradığınız herhangi bir alaşım bileşiminin metal tozlarını üretmek veya elde etmek.

“Örneğin, bazı metalik camların elektrik motorlarında kullanım için büyük bir potansiyel sergilediğini, atık ısısını azalttığını ve elektromanyetik alanlardan daha fazla gücü elektriğe dönüştürdüğünü biliyoruz.

Harrysson, “Ve katkılı üretimden bahsettiğimiz için, bu metalik camları çeşitli karmaşık geometrilerde üretebiliriz – ki bu da çeşitli uygulamalardaki kullanışlılıklarına katkıda bulunabilir,” diye ekledi.

Kaynak : materialsforengineering.co.uk

Yorumlar
Merve Çöplü - 3D Baskılı Metalik Cam Alaşımları

Hakkında Merve Çöplü

1994 yılında Çorum’da doğdu. 2012 yılında Çorum Anadolu Öğretmen Lisesi’nden mezun oldu ve aynı sene Hacettepe Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümünü kazandı. İngilizce hazırlıktan muaf olarak lisans eğitimine başladı. 2015 yılında MTA Genel Müdürlüğü’nde staj yaptı. 2015-2016 eğitim döneminde Erasmus+ programıyla gittiği Almanya RWTH Aachen Üniversitesi’nde bir sene eğitim gördü. Tenis, dans, seyahat, çizim, müzik gibi ilgi alanlarına sahip. Şubat 2017’de İnovatif Kimya Dergisi çeviri ekibine katıldı.

Sitemi Ziyaret Edin
Tüm Yazıları Görüntüle

Okumanızı Öneriyoruz

geri donusturulebilir su bazli yakit gelistirildi 310x165 - Geri Dönüştürülebilir Su Bazlı Yakıt Geliştirildi

Geri Dönüştürülebilir Su Bazlı Yakıt Geliştirildi

Electriq Global, yüzde 60’ı sudan oluşan tamamen geri dönüştürülebilir devrimsel bir yakıt geliştirdi. Electriq-Fuel mevcut …

Bir cevap yazın

WP to LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com