Anasayfa / Kimya Haberleri / Cam Haberleri / 3D Yazıcılar Cam Baskısı Yapacak!

3D Yazıcılar Cam Baskısı Yapacak!

3d yazicilar cam baskisi yapacak - 3D Yazıcılar Cam Baskısı Yapacak!

Karlsruhe Teknoloji Enstitüsü’ndeki araştırmacılar, 3D baskı tekniğini bir adım öteye taşıyarak cam ile baskı yapmayı başardı.

Karlsruhe Teknoloji Enstitüsü’ndeki araştırmacılar, 3D baskı tekniğini bir adım öteye taşıyarak cam ile baskı yapmayı başardı. Malzemeyi Cam tozlarına polimer ekleniyor

Geliştirilen yeni yöntemde, baskının oda sıcaklığında yapılabilmesi sağlanıyor. Nano toz halindeki cama, yüksek dereceli polimer ekleniyor. Sinterlenen cam parçacıkları, erime noktasından çok daha düşük bir sıcaklıkta baskıya hazır hale geliyor. Geliştiriciler, yeni bir 3D yazıcı keşfetmeye gerek kalmadan polimer yapı sayesinde 3D baskı cam üretebildiğini belirtiyor.

Polimerlerin hidrofobik eğilimde olması ve cam parçacıklarının hidrofolik özellik göstermesi şeffaf cam üretiminde yaşanan en büyük zorluklardan biri olmuş. Araştırmacılar, daha hidrofobik cam kullanmayı seçerek bu zorluğun üstesinden gelmiş.

3d yazicilar cam baskisi yapacak 1 - 3D Yazıcılar Cam Baskısı Yapacak!

Geliştirme çalışmalarının ardından polimer ekleme yöntemi ile kurşun geçilmez camlar dahi 3D yazıcılar ile üretilebilir. Ayrıca nakliye masraflarını azaltmak için düz üretilen camlardan vazgeçilerek, mimarların pencereleri istedikleri şekilde tasarlamaları sağlanabilir.

Kaynak : haberler.com

Yorumlar

Okumanızı Öneriyoruz

geri donusturulebilir su bazli yakit gelistirildi 310x165 - Geri Dönüştürülebilir Su Bazlı Yakıt Geliştirildi

Geri Dönüştürülebilir Su Bazlı Yakıt Geliştirildi

Electriq Global, yüzde 60’ı sudan oluşan tamamen geri dönüştürülebilir devrimsel bir yakıt geliştirdi. Electriq-Fuel mevcut …

Bir cevap yazın

WP to LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com