Anasayfa / Kimya Haberleri / Dünya Haberleri / A.B.D Çocuk Ürünlerinde 5 Ftalatı Kısıtlamak Üzere

A.B.D Çocuk Ürünlerinde 5 Ftalatı Kısıtlamak Üzere

a b d cocuk urunlerinde 5 ftalati kisitlamak uzere - A.B.D Çocuk Ürünlerinde 5 Ftalatı Kısıtlamak Üzere

Kimya Endüstrisi DINP’yi (Diisononil ftalat) sınırlandırdığı için ajansı eleştiriyor.

A.B.D Tüketici Ürün Güvenliği Komisyonu(CPSC), bu ayın başlarında beş ftalatın diş kaşıyıcıları ve emzik gibi eşyalarda ve oyuncaklarda kullanımını yasaklamayı karar aldı. CPSC, 3-2 bir oyla erkek üreme gelişimi için zararlı olan kimyasalları belirledi ve beş plastifiyanın oyuncaklarda ve bazı çocuk bakım ürünlerinde  % 0.1’den fazlasının kısıtlanmasını kararlaştırdı. Bu maddeler; di-n-heksil ftalat, di-n-pentil ftalat, disikloheksil ftalat, diisobutil ftalat ve diisononil ftalat (DINP). Tüketici grupları, altı aya kadar yürürlüğe girmesi beklenen kısıtlamayı alkışladılar.

Kimyasal üreticilerinin bir derneği olan, Amerikan Kimya Konseyi(ACC), CPSC’nin söz konusu maddelerden birini eleştirdi. Grup “ DINP’nin yasaklanmasına yönelik bu oy keyfi ve kaprisli ve CPSC’nin geçerli bilimsel standartlara dayanarak hareket etmekle ilgilenmediğini kanıtladı.” dedi.

ACC, DINP’yi dünyadaki en kapsamlı incelenen bileşiklerden biri olarak adlandırmak, insan sağlığına uluslararası bilimsel paneller tarafından yapılan incelemelerin defalarca tekrarlandığını ve “Ticari ve tüketici ürünlerinde kullanılmakta olan DINP’nin, tipik maruz kalma düzeylerinde insan sağlığı için bir risk oluşturmadığı” sonucuna vardığını söyledi.

Kaynak : acs.org

Yorumlar
Berna Kuzu - A.B.D Çocuk Ürünlerinde 5 Ftalatı Kısıtlamak Üzere

Hakkında Berna Kuzu

Berna KUZU 20 şubat 1992 tarihinde doğdum. Hacettepe Üniversitesi Kimya Mühendisliği son sınıf öğrencisiyim. Türk Standartları Enstitüsü’nde, Özler Plastik A.Ş de ve İşbir Sentetik A.Ş de staj yaptım. Biyoteknoloji, yenilenebilir enerji konularına ilgi duyuyorum.

Sitemi Ziyaret Edin
Tüm Yazıları Görüntüle

Okumanızı Öneriyoruz

argeci dyoya kimya odulu 310x165 - Arge’ci DYO’ya Kimya Ödülü

Arge’ci DYO’ya Kimya Ödülü

PDF OLARAK İNDİR DYO’nun Ar-Ge Merkezi, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın Ar-Ge Merkezleri Performans Endeksi’nin …

Bir Cevap Yazın

LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com