Anasayfa / Kimya Haberleri / Dünya Haberleri / A.B.D Çocuk Ürünlerinde 5 Ftalatı Kısıtlamak Üzere

A.B.D Çocuk Ürünlerinde 5 Ftalatı Kısıtlamak Üzere

a b d cocuk urunlerinde 5 ftalati kisitlamak uzere - A.B.D Çocuk Ürünlerinde 5 Ftalatı Kısıtlamak Üzere

Kimya Endüstrisi DINP’yi (Diisononil ftalat) sınırlandırdığı için ajansı eleştiriyor.

A.B.D Tüketici Ürün Güvenliği Komisyonu(CPSC), bu ayın başlarında beş ftalatın diş kaşıyıcıları ve emzik gibi eşyalarda ve oyuncaklarda kullanımını yasaklamayı karar aldı. CPSC, 3-2 bir oyla erkek üreme gelişimi için zararlı olan kimyasalları belirledi ve beş plastifiyanın oyuncaklarda ve bazı çocuk bakım ürünlerinde  % 0.1’den fazlasının kısıtlanmasını kararlaştırdı. Bu maddeler; di-n-heksil ftalat, di-n-pentil ftalat, disikloheksil ftalat, diisobutil ftalat ve diisononil ftalat (DINP). Tüketici grupları, altı aya kadar yürürlüğe girmesi beklenen kısıtlamayı alkışladılar.

Kimyasal üreticilerinin bir derneği olan, Amerikan Kimya Konseyi(ACC), CPSC’nin söz konusu maddelerden birini eleştirdi. Grup “ DINP’nin yasaklanmasına yönelik bu oy keyfi ve kaprisli ve CPSC’nin geçerli bilimsel standartlara dayanarak hareket etmekle ilgilenmediğini kanıtladı.” dedi.

ACC, DINP’yi dünyadaki en kapsamlı incelenen bileşiklerden biri olarak adlandırmak, insan sağlığına uluslararası bilimsel paneller tarafından yapılan incelemelerin defalarca tekrarlandığını ve “Ticari ve tüketici ürünlerinde kullanılmakta olan DINP’nin, tipik maruz kalma düzeylerinde insan sağlığı için bir risk oluşturmadığı” sonucuna vardığını söyledi.

Kaynak : acs.org

Yorumlar
Berna Kuzu - A.B.D Çocuk Ürünlerinde 5 Ftalatı Kısıtlamak Üzere

Hakkında Berna Kuzu

1992 yılında Sakarya'da doğdu. 2011 yılında Hacettepe Üniversitesi Kimya Mühendisliği bölümüne başladı. Türk Standartları Enstitüsü, Özler Plastik ve İşbir Sentetik şirketlerinde stajını tamamladı. Kasım 2017'de gönüllü olarak İnovatif Kimya Dergisi haber çeviri ekibine katıldı.

Sitemi Ziyaret Edin
Tüm Yazıları Görüntüle

Okumanızı Öneriyoruz

kuru incir kozmetik ilac ve gida endustrisinde kullanilabilecek 310x165 - Kuru İncir Kozmetik, İlaç ve Gıda Endüstrisinde Kullanılabilecek

Kuru İncir Kozmetik, İlaç ve Gıda Endüstrisinde Kullanılabilecek

Kuru incirin hurda ve atıklarından gıda, ilaç ve kozmetik sektöründe kullanılan pektin ham maddesi üretilerek …

Bir cevap yazın

WP to LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com