Anasayfa / Kimya Haberleri / Dünya Haberleri / ABD’li Araştırmacılar Alevlenerek Boşa Giden Metan Gazını Kullanmak için Ucuz Bir Yol Buldular

ABD’li Araştırmacılar Alevlenerek Boşa Giden Metan Gazını Kullanmak için Ucuz Bir Yol Buldular

abdli arastirmacilar alevlenerek bosa giden metan gazini kullanmak icin ucuz bir yol buldular - ABD’li Araştırmacılar Alevlenerek Boşa Giden Metan Gazını Kullanmak için Ucuz Bir Yol Buldular

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) araştırmacıları, yakıt ya da hammadde olarak kullanılmak üzere, genellikle petrol kuyularında alev alarak boşa giden metan gazını yakalamak için yeni bir yol geliştirdi.

Araştırmacılar, metanı yakalamak ve metanol türevlerine dönüştürmek için, kuyu alanının yakınında bulunan potansiyel yenilenebilir kaynaklarından elektrik almanın bir yolunu buldu.

Elde edilen sıvı otomotiv yakıtı haline getirilebilir veya çeşitli kimyasal ürünler için öncü olarak kullanılabilir.

MIT kimya profesörü Yogesh Surendranath, bu teknolojinin mevcut kuyu işlemlerine yerinde eklenmesi durumunda daha düşük maliyete sebep olacağını söyledi.

Araştırmacılar tarafından geliştirilen düşük sıcaklıklı elektrokimyasal proses, bir katalizör maddesini sürekli doldurarak metanın ara sıvı ürüne dönüştürülmesini hızlandırır.

Klasik proses, çok yüksek çalışma sıcaklığı ve büyük sermaye yoğunluklu ekipmanları gerektirir.

Ekipmanı yüksek basınçtan korumak için petrol ve gaz üretim kuyularında gaz parlatma yapılır ve birçok gaz kuyusu metan yakar.

Araştırmacılara göre; petrol kuyuları her yıl 150 milyar metreküp gazı atıyor ve 400 milyar ton karbon dioksit salınımı yaparak küresel ısınmaya önemli ölçüde sebep oluyor.

Dünya Bankası tahminlerine göre; küresel patlama miktarından kaynaklanan metan miktarı, ABD doğal gaz tüketiminin yaklaşık beşte birine eşit.

Surendranath, metan dönüşüm sürecini yönlendirmek için elektriğin kullanılmasının, süreci mevcut yöntemlerden daha hızlı, seçici ve taşınabilir hale getirmek için yeni fırsatlar yarattığını söyledi.

Surendranath, “Daha önce kimsenin gözlemlemediği katalizörlere erişebiliriz, çünkü onları yeni bir yolla üretiyoruz” dedi.

Araştırma, İtalyan enerji firması Eni tarafından MIT Enerji Girişimi ile destekleniyor.

Araştırma çalışmalarına karışmayan North Carolina Üniversitesi kimya asistanı profesörü Jillian Dempsey şunları söyledi: “Bu çalışma gerçekten göze çarpıyor çünkü sadece metanın metanol öncüllerine seçici katalitik fonksiyonalizasyonu için yeni bir sistem bildirmekle kalmıyor, aynı zamanda sistemin bu seçici kimyayı nasıl yürütebileceğine dair ayrıntılı bilgiler içeriyor.”

Kaynak : energy-business-review.com

Yorumlar
Başak Sultan Doğan - ABD’li Araştırmacılar Alevlenerek Boşa Giden Metan Gazını Kullanmak için Ucuz Bir Yol Buldular

Hakkında Başak Sultan Doğan

1995’te Ankara’da doğdu. Lisans eğitimine 2013 yılında Gazi Üniversitesi kimya mühendisliği bölümünde başladı ve şu an son sınıf öğrencisi olarak eğitimine devam ediyor. Aynı zamanda Anadolu Üniversitesi’nde işletme bölümü 2. Sınıf öğrenicisidir. Şu an hidrojen enerjisi üretimi ve katalizör sentezi üzerine bitirme projesi yürütüyor ve petrokimya, biyokimya, enerji teknolojileri alanlarına ilgi duyuyor. İnovatif Kimya Dergisi’nde haber çeviri ekibinde yer alarak dünyadaki kimyasal gelişmeleri yakından takip ediyor ve bu gelişmelerin daha çok insana ulaşmasını sağlayarak bilime katkıda bulunuyor.

Sitemi Ziyaret Edin
Tüm Yazıları Görüntüle

Okumanızı Öneriyoruz

glifosat bal arisi bagirsak bakterilerini bozabilir 310x165 - Glifosat, Bal Arısı Bağırsak Bakterilerini Bozabilir

Glifosat, Bal Arısı Bağırsak Bakterilerini Bozabilir

Araştırmacılar, yabani ot öldürücülerin mikrobiyo etkilerinin bal arısı düşüşüne katkıda bulunabileceğini ifade etti. Glifosat dünyadaki …

Bir cevap yazın

WP to LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com