Anasayfa / Kimya Haberleri / Dünya Haberleri / Akıllı Telefonla Canlı Hücre Görüntüleme

Akıllı Telefonla Canlı Hücre Görüntüleme

akilli telefonla canli hucre goruntuleme - Akıllı Telefonla Canlı Hücre Görüntüleme

Uppsala Üniversitesinde yapılan bir çalışmada akıllı telefonların canlı hücreleri izlemek için pahalı cihazlara gerek duyulmadan nasıl kullanılabileceği gösteriliyor. Bu çalışma açık erişimli PLOSE ONE dergisinde yayınlandı, dünyada laboratuvarlarda aynı benzer şeyleri yapmak mümkün.

Hücrelerin canlı görüntülenmesi, hücrelerin çalışması, ilaçların ya da toksinlerin farklı tedavilere nasıl tepki verdiğini öğrenmek için çok güçlü bir araçtır. Bununla birlikte, mikroskop ve cihazlarla canlı görüntüleme genellikle pahalıdır.

Bu çalışmada, üniversitelerde ve hastanelerde çok miktarda bulunan eski standart ters mikroskoplar bazı 3D baskı parça, hazır elektronik ve akıllı telefonlar kullanılarak yüksek kalitede canlı resim istasyonları geliştirildi. Bu yükseltilmiş sistemlerin çok iyi hücre kültürü ortamları  sağladığı ve canlı hücrelerin yüksek çözünürlükte görüntülenmesi sağladığı belirlendi.

Johan Kreuger ” Yaptıklarımız roket bilimi çalışmaları değil ama 3D baskının bilim insanlarının dünyada çalışmalarının nasıl değişeceğini gösteriyor. 3D baskı araştırmacılara daha önce çok pahalı olan araştırma yöntemlerine sınırlı erişim imkanı sunma potansiyeline sahip.”

“Burada sunulan teknoloji, araştırmacıların spesifik ihtiyaçlarına göre düşük maliyetle kolayca uygulanabilir. Gelecekte bilim insanlarının kendi araştırma araçlarını oluşturması ve değiştirmesi yaygınlaşacaktır ve teknoloji de büyük ölçüde gelişecektir.”

Kaynak : sciencedaily.com

Haberi Çeviren : Tuğba Nur Akbaba

Üniversite : Gazi Üniversitesi (Gazi Üniversitesi – Analitik  Kimya -Yüksek Lisans Öğrencisi)

Bölüm : Kimya Bölümü

Mail : tugba.nur.25@gmail.com

Not : Haberlerin dergi yönetimi ile çevirene haber verilmeksizin yayınlanması, kopyalanması, kendi web sitenize eklenmesi kesinlikle yasaktır.  Bir yerde yayınlamayı düşünenler iletisim@inovatifkimyadergisi.com adresine ve de haberi çeviren arkadaşımıza mail atarak durumu belirtmeleri gerekmektedir.

Yorumlar
Tuğba Nur Akbaba - Akıllı Telefonla Canlı Hücre Görüntüleme

Hakkında Tuğba Nur Akbaba

22 Şubat 1991 Erzurum doğumluyum. Ankara 50. Yıl Lisesi'nden mezun oldum ve 2009 yılında eğitimime Gazi Üniversitesi Kimya Bölümünde devam ettim. 2015 yılında da yine Gazi Üniversitesi Analitik Kimya Anabilim dalında yüksek lisansa başladım. EVS projesi ile Malta'ya gittikten sonra 2017 Haziran ayında Gazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Eczacılık-Analitik Kimya dalında Tübitak proje asistanlığına başladım ve çok severek yer aldığım İnovatif Kimya Dergisi'nde gönüllü olarak çeviri yapıyorum. Böylelikle güncel konuları yakından takip etmem de mümkün oluyor.Ingilizcemi geliştirirken ayrıca Korece öğreniyorum. Bunların yanında yağlıboya çalışmaları yapıyorum ve yeterli eserim olduğunda kendi kişisel sergimi açmayı da çok istiyorum. Ayrıca farklı kültürleri tanımanın insana büyük katkısı olduğuna inanırım, boş vakitlerimde bolca kitap okuyorum ve video izliyorum. Keyifle çevirisini yaptığım yazıları siz de okuyabilirsiniz.

Sitemi Ziyaret Edin
Tüm Yazıları Görüntüle

Okumanızı Öneriyoruz

genomunuz gercekten size mi ait dnanin kamusal ve adli degeri 310x165 - Genomunuz Gerçekten Size mi Ait? DNA'nın Kamusal ve Adli Değeri

Genomunuz Gerçekten Size mi Ait? DNA’nın Kamusal ve Adli Değeri

 Fotoğraf : Defin sırasında tanımlanamayan kadınlar ‘Jane Doe’ olarak adlandırılır. DNA’nın çoğaltılması, dizilmesi ve eşleştirilmesi için …

Bir cevap yazın

WP to LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com