Anasayfa / Kimya Haberleri / Dünya Haberleri / Aldehit İçeren Ürünler Kanserin Önemli Bir Nedeni mi?

Aldehit İçeren Ürünler Kanserin Önemli Bir Nedeni mi?

aldehit iceren urunler kanserin onemli bir nedeni mi - Aldehit İçeren Ürünler Kanserin Önemli Bir Nedeni mi?

Tartışmalı yeni araştırmada kansere bağlı kozmetik gibi gündelik maddelerdeki kimyasallar hakkında araştırmaya katılan bir uzman, aldehit içeren ürünlerin ‘kanserin önemli bir nedeni’ olabileceğini önermek yerine “yanıltıcı” olduğunu söylüyor.

Yeni bir araştırmaya göre, fosil yakıtla çalışan araç egzozları, kozmetik ürünleri, elektrikli ve geleneksel sigara, tutkal ve yapı malzemeleri içinde bulunan kimyasal maddeler kanser riskini artırabilir, çünkü vücudun doğal onarım mekanizmasına müdahale edebilir.

Araştırmacılar, formaldehitin, DNA çoğalmasıyla ilgili yapıları “durakladığını ve istikrarsızlaştırdığını” ve BRCA2 genini “seçici olarak tükettiğini” ve bu da tümörlerin bastırılmasına yardımcı olduğunu buldu.

Kimyasal ve diğer aldehitlerin, genin hatalı bir kopyasına sahip insanlarda kanseri tetikleyebileceğini öne sürdü.

Bununla birlikte, araştırmayla ilgili bir başka bilimadamı, şampuan gibi kimyasal maddeleri içeren günlük maddelerin “insanlardaki kanserin önemli bir nedeni” olabileceğini önermek “yanıltıcı” olduğunu söyledi.

Birçok şey kanserojendir ancak etkisi çok düşüktür ve önemli sağlık sorunları olarak kabul edilmez. Örneğin, kızarmış ekmek, kahve, güneş ışığı ve granit, kanser riskini artırır.

Ancak, Cell dergisinde yazan araştırmacılar, aldehitlerin DNA üzerindeki etkisinin keşfedilmesinin önemli olabileceğini söylediler.

“Bulgularımızın halk sağlığı açısından önemi, özellikle kentsel çevrede, tütün dumanı, e-sigara, otomobil yanma emisyonları, yapı malzemeleri ve hatta kozmetik alanlarından kaynaklanan formaldehit ve asetaldehitin her yerde bulunması ile vurgulanmıştır “dedi.

Cambridge Üniversitesi Tıp Araştırma Konseyi Kanser Birimi Müdürü Profesör Ashok Venkitaraman, “Çalışmamız günlük hayatımızda giderek artan oranlarda maruz kaldığımız kimyasalların kanser gibi hastalık riskini nasıl artırabileceğini gösteriyor.”

O, hatalı bir BRCA2 genini miras alan kişilerin kimyasallardan özellikle etkilenebileceğini söyledi.

Profesör Venkitaraman, “yıldızlarımızdaki hataların – yani doğduğumuz hatalı genler – neden bazı insanları bu kimyasalların kansere neden olan etkilerine karşı daha hassas hale getirebildiğini” açıklamaktadır.

“Çalışmamızın önemli bir sonucu, BRCA2 geninin hatalı bir kopyasını alan insanlarda kansere karşı duyarlılığı tetikleyen aldehit maruz kalması olabileceğidir.

“Bu, gelecekte bu tür insanlarda kanseri önlemek veya tedavi etmek için bize yardımcı olabilir.”

Bununla birlikte Cambridge Üniversitesi’nden bir başka bilim adamı, araştırmanın bulguları hakkında hiç kimsenin endişe etmemesi gerektiğini söyledi.

Bir kanser epidemiyolojisi uzmanı Profesör Paul Pharoah, aldehitler ile kanser riski arasındaki bağlantının “uzun süredir” bilindiğini söyledi.

“Örneğin, yüksek bir alkol alımının meme kanseri riskinde artış ile bağlantılı olduğu iyi biliniyor” dedi.

“Örneğin şampuanın insanlarda kanserin önemli bir nedeni olduğunu önermek yanıltıcı oluyor. Ancak, bu çalışma, bize bu risklerin ne kadar önemli olduğunu çok az anlatıyor.

Bu araştırmacıların yaptıkları, aldehitler olarak adlandırılan belirli kimyasalların kanseri nasıl uyardığını göstermek için biyolojik modeller kullanmaktır.

“Bu kanser biyolojisini anlamamıza yardımcı olurken önemlidir, ancak genel halk için doğrudan bir etkisi yoktur.”

Kaynak : independent.co.uk

Yorumlar
Hale Mantı - Aldehit İçeren Ürünler Kanserin Önemli Bir Nedeni mi?

Hakkında Hale Mantı

2 Eylül 1994 tarihinde Düzce'de doğdum . 2012 yılında Düzce Anadolu Lisesi'nden mezun oldum ve Gazi Üniversitesi Kimya Mühendisliği bölümünde okuyorum. Aynı zamanda Anadolu Üniversitesi İşletme okumaktayım. 2016 yılında Standard Profil ve 2017 yılında Düzce Cam firmalarında stajyer mühendis olarak çalıştım. Otomotiv, Cam ve Kozmetik alanlarına ilgi duyuyorum. İngilizceyi aktif kullanmak, kimya alanındaki gelişmeleri takip etmek ve öğrenirkende öğretmek amacıyla haber ekibine katıldım.

Sitemi Ziyaret Edin
Tüm Yazıları Görüntüle

Okumanızı Öneriyoruz

bilim insanlari kanseri olduren bir super suikastci kesfetti 310x165 - Bilim İnsanları Kanseri Öldüren Bir Süper Suikastçı Keşfetti

Bilim İnsanları Kanseri Öldüren Bir Süper Suikastçı Keşfetti

PDF OLARAK İNDİR Bilim adamları genetik Huntington hastalığına özgü toksik bir molekül ile çeşitli kanser …

Bir Cevap Yazın

LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com