Anasayfa / Kimya Haberleri / Çevre Haberleri / Amonyak Üretiminde Çevre Dostu Bir Yöntem, Dünyanın Beslenmesine Yardımcı Olabilir

Amonyak Üretiminde Çevre Dostu Bir Yöntem, Dünyanın Beslenmesine Yardımcı Olabilir

amonyak uretiminde cevre dostu bir yontem dunyanin beslenmesine yardimci olabilir - Amonyak Üretiminde Çevre Dostu Bir Yöntem, Dünyanın Beslenmesine Yardımcı Olabilir

Fotoğraf: Merkez Florida Üniversitesi: Karen Norum

Merkez Florida Üniversitesi’nden (UCF) bir araştırma ekibi, Virginia Tech’deki işbirlikçileri ile birlikte artan dünya nüfusunun daha sürdürülebilir bir şekilde beslenmesine yardımcı olabilecek yeni bir “çevre dostu” amonyak üretim yöntemi geliştirdi.

Fizik doçenti Xiaofeng Feng, “Bu yeni yöntem, güneşten veya rüzgardan üretilen elektrik gibi yenilenebilir enerji kullanarak amonyak üretimine olanak sağlayabilir” dedi. “Temel olarak, bu yeni yöntem toplumumuzun sürdürülebilir gelişimine yardımcı olabilir.”

Bir azot ve hidrojen bileşiği olan amonyak, gezegendeki tüm yaşam için çok önemlidir ve gıda üretimi için kullanılan, genellikle gübrede bulunan hayati bir bileşendir. Birinci Dünya Savaşı’ndan beri, gübre içindeki amonyak, çoğunlukla enerji ve fosil yakıt yoğunluklu Haber-Bosch yöntemi kullanılarak üretilmiştir. Şimdiye kadar sürecin geliştirilmesinde önemli engeller vardı.

Araştırma ekibinin yeni yöntemi, bugün online olarak yayınlanan Nature Communications dergisinde belgelenmiştir.

Amonyak sentezinde en büyük engel, azot moleküllerini harekete geçiren yüksek enerji bariyeridir. Kimyasal işlemin yüksek bir reaksiyon hızına ulaşabilmesi için, azot ve hidrojen moleküllerinin, demir esaslı katalizörlerin varlığında m2 başına 998-2359 kg’lık bir basınç altında 350 ila 550 °C’lik bir sıcaklığa ısıtılması gerekmektedir. Yani, kimyasal reaksiyon sadece çok yüksek sıcaklık ve basınç koşullarında gerçekleşir.

Daha hafif şartlar altında amonyak sentezleyebilmek için birçok girişim bulunmaktadır. Bunlardan biri elektrik enerjisini kullanmaktır. Oda sıcaklığında gerçekleştirilen elektrokimyasal bir yöntemde; reaksiyonu, hidrojen kaynağı olarak suyla çalıştırmak için aktif elektronlar kullanılır, ancak elektrottan geçen elektronlar verimli bir şekilde kullanılamaz ve reaksiyon hızı çok düşüktür.

Feng, “Araştırmamız, elektronların palladyum hidrit katalizörü ile daha verimli bir şekilde kullanılabileceği yeni bir mekanizmayı keşfetti. Bu yeni yöntem, en düşük elektrik enerjisi ile amonyak sentezi için yeni bir yol sağlamanın yanı sıra, aynı zamanda diğer araştırmacıların da karbondioksitin yakıtlara dönüştürülmesi gibi diğer zorlu tepkimelerde yenilenebilir enerji dönüşümü için bu prensibi kullanmalarına ilham kaynağı olabilir” dedi.

Virginia Tech’de yardımcı doçent olan yazar Hongliang Xin, bu yeni araştırma alanında keşfedilecek çok şeyin olduğunu söyledi.

Xin, “Nitrojeni oda sıcaklığında amonyağa dönüştürmek çok heyecan verici bir araştırma. Kuantum kimyasal simülasyonları, daha düşük bir enerji bariyeri olan paladyum katalizörü için benzersiz bir reaksiyon yolu ortaya koydu” dedi. “Ancak, ayrıntılı mekanizma halen büyük ölçüde bilinmemektedir.”

Daha fazla bilgi için: Jun Wang ve ark., Ambient ammonia synthesis via palladium-catalyzed electrohydrogenation of dinitrogen at low overpotential, Nature Communications (2018). DOI: 10.1038/s41467-018-04213-9 

Kaynak: phys.org

Yorumlar
Canan Molla - Amonyak Üretiminde Çevre Dostu Bir Yöntem, Dünyanın Beslenmesine Yardımcı Olabilir

Hakkında Canan Molla

1992 yılında Tekirdağın Çorlu ilçesinde doğdu. 2010 yılında Çorlu Ticaret Borsası Anadolu Lisesinden mezun oldu. 2011 yılında Anadolu Üniversitesi Kimya Mühendisliği lisans eğitimine başladı. Bu süre zarfında IEEE grubu ve TEMA Vakfında rol aldı. 2016 yılında Anadolu Üniversitesinin düzenlediği proje yarışmasında üçüncülük ödülünü kazandı.  Kazım Taşkent Eskişehir Şeker Fabrikası ve Paşabahçe Cam Sanayi Kırklareli Fabrikasında stajlarını tamamladıktan sonra 2017 yılında mezun oldu. VEM İlaç Sanayi Tic. ve A.Ş.'de Üretim Planlama departmanında halen çalışmaktadır. Mühendislerin kendilerini her zaman bir adım geliştirerek çevreye duyarlı, ekonomik ve yenilikçi üretim yapmaları gerektiğine inanıyor. Yenilikleri yakından takip etmek ve bunları diğer insanlarla paylaşmak adına 2017 Ağustos ayında İnovatif Kimya Dergisinde gönüllü çevirmenliğe başlamıştır.

Sitemi Ziyaret Edin
Tüm Yazıları Görüntüle

Okumanızı Öneriyoruz

bakterilerle dolu gunes paneli bulutlu havalarda bile elektrik uretebiliyor 310x165 - Bakterilerle Dolu Güneş Paneli Bulutlu Havalarda Bile Elektrik Üretebiliyor

Bakterilerle Dolu Güneş Paneli Bulutlu Havalarda Bile Elektrik Üretebiliyor

British Columbia Üniversitesi’ndeki araştırmacılar bakterilerin fotosentez yeteneğini kullanarak yeni bir güneş paneli modeli geliştirdi. Verim …

Bir cevap yazın

WP to LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com