Arthur Aikin

arthur aikin 1 - Arthur Aikin

19 Mayıs 1773’te Warrington’da doğan Arthur Aikin ailenin en büyük oğluydu.Tıp doktoru olan babası Dr.John Aikin aynı zamanda tarihle ilgilenen bir yazardı.Ailede aralarında Anna Letitia Barbauld gibi ünlü edebiyatçılar da bulunuyordu.Arthur’un bilgi sevgisi küçük yaşta kendisini geliştirdi.Sağlam bir temel oluşturduktan sonra Bay Barbauld’un Suffolk’daki Palgrave Okulu’na gitti.Burada Bayan Barbould,İngilizce kompozisyon dersleri veriyordu.Babası eğitiminde Arthur Aikin’e yardımcı oldu.Kitaplarının çoğunu genç okuyucular için özel olarak hazırladı.Daha sonra Arthur Aikin, Hackney’deki New College’ta okudu.Öğretmeninin,Belsham ve Wakefield’ın klasik çalışmalarına yön vermesi ve babasının arkadaşı Priestley ‘in kimyasal bilimler ile ilgili kendisine ilham vermesi onun gelecekteki kariyeri için temel oluşturdu.Birlik Bakanı olarak görev aldı.

Scarce,1796 yılının yaz aylarında Kuzey Galler’de Aikin tarafından yapılan bir tur hikayesidir.Aikin’in mineralojik bilgisini yol boyunca karşılaşılan jeolojilik oluşumları inceleyerek arttırmak için çıktığı yolculuk hikayesinde,çok sayıda mineralojik gözlem yer almakta ve Aikin’in tanıdık tarzıyla yazılmış Galce manzarasının ihtişamının canlı açıklamalarına yer verilmektedir.Metin,bir kasabadan diğer kasabaya yapılan kısa yolculuklardaki gözlemleri tanımlayan on dokuz fasıldan oluşmaktadır.

Guy’s Hospital’da otuz iki yıl boyunca kimya eğitimi veren Arthur Aikin,1801 yılında İngiliz Mineraloji Derneği’nin başkanı oldu.

1803-1808 yılları arasında yıllık dergi düzenledi.1805’te Aikin London Institution’u aldı.1807 yılında Londra Jeoloji Derneğinin kurucu üyelerindendi.Aynı zamanda 1817’de Sanat,İmalat ve Ticaret Teşvik Derneği’nin yirmi üç yıl boyunca sekreterliğini ve 1840-1841 yılları arasında Kimya Derneğinin ilk saymanlığını ve başkanlığını yaptı.Kimya ve Mineroloji alanındaki yaşam boyu uygulaması nedeniyle Dijon Akademisi üyesi seçildi.Mineralojist ve bilim yazarı olarak bilinen İngiliz kimyager Arthur Aikin,15 Nisan 1854’te Londra’da hayatını kaybetti.

Eserleri:

1807-1814 : Kimya ve Mineroloji Sözlüğü(Kardeşi C.R.Aikin ile birlikte hazırlamıştır.)

1814 : Mineraloji El Kitabı

Ayrıca Aikin 1803-1808 yılları arasında kız kardeşi Lucy.teyzesi Mr.Barbauld,babası Dr.Aikin,Robert Southey ve William Taylor’ın ara sıra katkıda bulunduğu ‘’Yıllık Gözden Geçirme’’ adlı bir edebiyat dergisi düzenledi.Dergi,Aikin’in editör istifasından birkaç yıl sonra kesildi.

Yorumlar
Ebru Doğukan - Arthur Aikin

Hakkında Ebru Doğukan

1994,İstanbul doğumluyum. Fatih Sultan Mehmet Lisesi'nden mezun olduktan sonra 2013 yılında Beykent Üniversitesi Kimya Mühendisliği bölümünü kazanıp 2017 yılında mezun oldum.2017,Mayıs ayında İTÜ'de gerçekleşen KIMMTE etkinliğinde "Doğalgazdan Metanol Üretimi" projesinin tasarımında yer aldım.
Yüksek Lisans eğitimimi yurtdışında almayı planlıyorum.
Farmasötik Kimya,Supramoleküler Kimya ve Sanayi kimyasına ilgi duymaktayım.Bu alanlarda kendimi geliştirerek ve sektörde çalışarak kafamdaki kariyer hedefime ulaşacağımı düşünüyorum.
Mühendislikteki gelişmeleri ve kimya sektörünü ilgi ile takip etmekte olup girişimciliğimi arttırmak ve öğrenirken aynı zamanda öğretmek adına İnovatif Kimya Dergisinde gönüllü olarak Bilim İnsanları Çeviri kısmında çeviri yapmaktayım.

Sitemi Ziyaret Edin
Tüm Yazıları Görüntüle

Okumanızı Öneriyoruz

elmer verner mccollum 310x165 - Elmer Verner McCollum

Elmer Verner McCollum

Elmer Verner McCollum (3 Mart 1879 – 15 Kasım 1967), diyetin sağlığa etkisi üzerine yaptığı …

Bir cevap yazın

WP to LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com