ATP Sentezinin Yapısını Çözme | İnovatif Kimya Dergisi
Anasayfa / Kimya Haberleri / Dünya Haberleri / ATP Sentezinin Yapısını Çözme

ATP Sentezinin Yapısını Çözme

atp sentezinin yapisini cozme - ATP Sentezinin Yapısını Çözme

Fotoğraf : 

Rosalind Franklin Üniversitesi’nden Profesör David M. Mueller tarafından yönetilen bilim adamları ekibi, ATP, adenosin trifosfat ve hücrenin ana enerji kaynağı  bir enzim olan mitokondriyal ATP sentazın yapısını çözmüştür.

ATP sentazının hücrenin yakıtla beslenmesindeki önemi göz önünde bulundurulduğunda, enzimin tam yapısının belirlenmesi, ATP makinesinin, metabolik hastalıkların ve diğer hücresel patolojilerin terapötik hedef tanımlamasına ve önceden anlaşılmasına yol açabilecek olan sırlarını ortaya çıkarmayı vaat eden bilimsel kutsal bir  kap olmuştur.

“Enzimin aslında nasıl çalıştığını anlamak atomik seviyedeki üç boyutlu moleküler yapısını bilmeyi gerektirir,” Profesör Dr. Mueller, çalışmanın başlıca atomik çözünürlüğünde enzimi açığa çıkarmak için kriyo-elektron mikroskobu kullandığını söyledi.

ATP sentazının ilk tam yapısı, ilaç oligomisinin enzimi inhibe ettiği mekanizmaya ve hastalığa neden olan mutasyonların molekülün işlevini nasıl bozduğuna dair kanıt sağlar. Yapıyı çözmek, hastalık ve ilaç mekanizmalarındaki muhtemel daha geniş işlevini anlamak için bir engelin üstesinden gelir.

Science dergisi tarafından ilk kez 12 Nisan’da yayınlanan çalışma, dünyanın dört bir yanındaki laboratuvarlarda onlarca yıldır yapısal çalışmalara konu olan ATP sentazının diğer fonksiyonel durumlarının yapılarını belirlemenin yolunu açıyor.

Üniversitenin Genetik Hastalıklar Merkezinde bir araştırmacı olan Dr. Mueller, Ulusal Sağlık Enstitüleri’nden bilim adamları ve Harvard Üniversitesi’nde bir ekiple işbirliği içinde farklı bir yaklaşım benimsedi. Yapılı analizlere izin vermek için mayada sentezlenen ve nanodisklere yeniden yapılandırılmış ATP sentazını deşifre etmek için cryo-EM analizini kullandılar. Cryo-EM yeni olmasa da, teknolojideki ilerlemeler, yapıyı atomik çözünürlükte çözmeyi mümkün kıldı.

Mueller, “Bu çalışma, bilim insanlarının koordineli çabalarının önemli bir hedefe nasıl ulaşabileceğini göstermektedir.  Hiçbirimiz bu projeye kendi bakış açımızdan bakmıyorduk. Hedefe biz de odaklandık. işbirliği ile bireysel olarak çözemediğimiz bir sorunu çözdük ” dedi.

Kaynak : phys.org

Yorumlar
Melis Yağmur Akgünlü - ATP Sentezinin Yapısını Çözme

Hakkında Melis Yağmur Akgünlü

1993 yılında İskenderun’da doğdu. 2011 yılında İbni Sina Anadolu Lisesi’nden mezun oldu. Lisans eğitimini 2016 yılında Ankara Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümü’nde tamamladı. Lisans eğitimi sırasında bitirme proje konusu henüz çalışılmamış bir alanda olması sebebiyle iyi sonuçlar alarak bu konu hakkındaki çalışmaları makale haline getirilmiştir. Makale konusu ‘Photocatalytic activies of doped ZIF-8 Nanocrystals’ hakkındadır. Bu çalışmalarını devam ettirebilmek için mezun olduktan hemen sonra Ankara Üniversitesi Kimya Mühendisliği’nde Yükseklisans eğitimi almaya başladı. Bilimsel alandaki gelişmeleri takip etmek ve ilgi duyanların bilgi sahibi olması amacıyla İnovatif Kimya Dergisi’nde haber çeviri editörü olarak çalışmaktadır.

Sitemi Ziyaret Edin
Tüm Yazıları Görüntüle

Okumanızı Öneriyoruz

yaslanmanin etkileri geri alinabildi 310x165 - Yaşlanmanın Etkileri Geri Alınabildi

Yaşlanmanın Etkileri Geri Alınabildi

Bilim adamları laboratuvar ortamında yaptıkları çalışmalar neticesinde büyümüş insan hücrelerinde yaşlanmanın etkilerini geri almayı başardılar. …

Bir cevap yazın

WP to LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com