Anasayfa / Kimya Haberleri / Dünya / Avrupa Birliği, düşen petrol fiyatlarıyla büyüyecek

Avrupa Birliği, düşen petrol fiyatlarıyla büyüyecek

avrupa birligi dusen petrol fiyatlariyla buyuyecek - Avrupa Birliği, düşen petrol fiyatlarıyla büyüyecek

Brüksel merkezli araştırma kuruluşu Bruegel’in enerji uzmanı Georg Zachmann, petrol fiyatlarındaki 50 dolar seviyesinin Avrupa Birliği (AB) milli gelirini yüzde 0,5 artıracağını söyledi.

Petrol fiyatlarıyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Zachmann, düşük petrol fiyatlarının, ihracatçı ülkeler için bir sorun olurken, enerji ithal eden ülkelerin büyümelerine ise olumlu katkı sağladığını kaydetti.

Avrupa’nın enerji ithalatçısı durumunda olduğunu anımsatan Zachmann, düşük seyreden petrol fiyatlarının, tüketicilerin özellikle ulaşım ve ısınma harcamalarını doğrudan etkilediğini, buradan sağlanan kaynağın tüketim mallarına yönelerek ekonomik büyümeye katkı sağlayacağını ifade etti.

Zachmann, düşük petrol maliyetlerinin AB ekonomisine milli gelirler üzerinde yüzde 0,5 puanlık katkı sağlayacağını belirtti.

Brent petrolün vadeli işlemlerde 50 dolar seviyelerinde olduğunu anımsatan Zachmann, “Gelecek senenin yaz aylarında Brent’in 55 dolar seviyelerinde olması bekleniyor. Ancak, piyasa davranışları hızla değişim gösterebilir.

İran’dan sağlanacak yeni petrol arzının miktarı gibi değişiklikler piyasayı daha farklı yönlendirebilir” dedi.

Zachmann, yüksek maliyetli petrol sahalarına yatırım yapan enerji firmalarının bu projeleri askıya alabileceğine işaret ederek, “Düşük petrol fiyatları sadece petrol ve gaz arama ve üretim çalışmalarını etkilemekle kalmaz, enerji verimliliğine ilişkin yatırımlara da zarar verir” diye konuştu.

Günümüzdeki petrol fiyat seviyelerinin özellikle Rusya ve OPEC ülkelerinin ekonomilerine çok zarar verdiğini anımsatan Zachmann, Rusya’nın ihracat gelirlerinde petrol ve doğalgazın toplam payının yaklaşık yüzde 70’ler seviyesinde olduğunu hatırlattı.

Zachmann, petrol fiyatlarındaki yüzde 50’lik düşüşün benzer oranda Rusya’nın ihracat gelirlerini azalttığına dikkati çekerek, “Rus rublesi önemli ölçüde değer kaybetti. Bu hızlı devalüasyon, Rusya devlet bütçesi ve ekonomisine enerji maliyetlerindeki düşüşün etkilerini yumuşattı. Rusya milli gelirinin bu yıl düşmesi bekleniyor” değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak : cnnturk.com

Yorumlar

Okumanızı Öneriyoruz

nobel kimya odulu biyokimyada cryo elektron mikroskobu 310x165 - Nobel Kimya Ödülü: Biyokimyada Cryo-Elektron Mikroskobu

Nobel Kimya Ödülü: Biyokimyada Cryo-Elektron Mikroskobu

PDF OLARAK İNDİR Yakında yaşamın karmaşık mekanizmalarını atomik çözünürlükte detaylı olarak elde edebiliriz. 2017 Nobel …

Bir Cevap Yazın

LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com