Avrupalılar Antimikrobiyal Direnci Engellemek İçin "İnsan Sağlığı" Planı Yapıyor | İnovatif Kimya Dergisi
Anasayfa / Kimya Haberleri / Dünya Haberleri / Avrupalılar Antimikrobiyal Direnci Engellemek İçin “İnsan Sağlığı” Planı Yapıyor

Avrupalılar Antimikrobiyal Direnci Engellemek İçin “İnsan Sağlığı” Planı Yapıyor

avrupalilar antimikrobiyal direnci engellemek icin insan sagligi plani yapiyor - Avrupalılar Antimikrobiyal Direnci Engellemek İçin “İnsan Sağlığı” Planı Yapıyor

Eylem planı insan ve hayvan sağlığını birlikte ele almaktadır.

Avrupa Komisyonu epidemiloji çalışmalarını hızlandırmak, çiftlik hayvanlarında antibiyotik kullanımını daha sık gözlemlemek ve Dünya Sağlık Örgütü gibi kuruluşlarla iş birliğini güçlendirmek üzere somut eylemlerle antimikrobiyal dirençle mücadele planı hazırlatıyor.

Antimikrobiyal direnç sadece AB’de 6 ayda 25.000 ölümle sonuçlanan ve sağlık hizmetlerine 1,5 milyar € maliyeti olan yeni gelişen büyük bir problemdir. Avrupalı vatandaşlar arasında antibiyotik kullanımı son 10 yılda istikrarlı bir düşüş göstermesine rağmen yeterince bilinmemektedir. Avrupalıların %44 ü antibiyotiklerin soğuk algınlığı ve gribi karşı etkisiz olduğunu bilmemektedir.

Komisyonun İnsan Sağlığı planı;

  • Avrupa’yı en iyi uygulama bölgesi haline getirmek
  • Araştırma ve yeniliği arttırmak
  • Küresel gündeme şekil vermek

üzere 3 temel konu etrafında toplanmaktadır. Plan; insan ve hayvan sağlığını sağlık bakımındaki gibi tarımda antibiyotik kullanımını azaltmaya odaklanarak birbirine bağlı olarak ele alınmaktadır. İlk belge; doktorları, hemşireleri ve eczacıları hedef alan antimikrobiyalleri tedbirli kullanmaya teşvik eden yönergelerden oluşmaktadır.

Plan var olabilecek yatırımların maddi olmayacağını belirtti. 2016’da İngiltere Ekonomisti Jim O’Neill; yeni antibiyotik geliştirmek için 10 yılda 40 milyar TL’ye ihtiyaç olacağını belirtti.

Kaynak : chemistryworld.com

Yorumlar
Buse Çakmak - Avrupalılar Antimikrobiyal Direnci Engellemek İçin “İnsan Sağlığı” Planı Yapıyor

Hakkında Buse Çakmak

2 Temmuz 1997 Bursa doğumluyum. Lise ögrenimimi Yıldırım Beyazıt Anadolu Lisesi'nde 2015 yılında tamamladım. Aynı yıl Bursa Teknik Üniversitesi Kimya Mühendisliği bölümünü kazandım. Şuan 3.sınıf ögrencisiyim. Savunma Sanayi, petrol, kauçuk ve genetiğe ilgi duyuyorum. Meraklı ve araştırmayı seven bir bireyim. Kitap okumak, satranç oynamak, tenis oynamak ve karete hobilerimden bir kaçıdır. TEMA, LÖSEV ve Kızılay gönüllüsüyüm. Şuan da Inovatif Kimya Dergisi'nde ilgi duyduğum alanlarda haber çevirileri yapmaktayım.

Sitemi Ziyaret Edin
Tüm Yazıları Görüntüle

Okumanızı Öneriyoruz

bilim insanlari yaslanma karsiti ilac gelistirdiler 310x165 - Bilim İnsanları Yaşlanma Karşıtı İlaç Geliştirdiler

Bilim İnsanları Yaşlanma Karşıtı İlaç Geliştirdiler

MedicalXpress’in haberine göre, İngiliz bilim insanları, mitokondriyada yaşlanma sürecini yavaşlatmayı sağlayan bir ilaç geliştirdiler. Exeter …

Bir cevap yazın

WP to LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com