Anasayfa / Kimya Haberleri / Dünya / Bağışıklık Sisteminde Yeniden Programlanabilir Hücreler ile Yeni Tedavi Yöntemleri

Bağışıklık Sisteminde Yeniden Programlanabilir Hücreler ile Yeni Tedavi Yöntemleri

bagisiklik sisteminde yeniden programlanabilir hucreler ile yeni tedavi yontemleri - Bağışıklık Sisteminde Yeniden Programlanabilir Hücreler ile Yeni Tedavi Yöntemleri

Bağışıklık sisteminin aşırı aktif hücreler ya da işlevini yitiren hücreler sebebiyle dengesinin bozulması, sedef hastalığından kansere kadar pek çok hastalığa neden olabilir. Gladstone Enstitüsü’nde araştırmacılar, T hücreleri olarak adlandırılan bazı bağışıklık hücrelerinin işlevlerini değiştirerek sistem dengesini yeniden kurmaya ve hastalıkların tedavisinde kullanılmak üzere yeni yöntemler geliştirmeye yardımcı olacak bir yol buldu. Spesifik T hücrelerini yeniden programlayan çalışma grubu ilk defa, bağışıklık sistemi üzerinde etkin rol oynayan (birbirlerinin fonksiyonlarını karşılıklı olarak regüle eden) pro-inflamatuar (güçlendiren) ve anti-inflamatuar (zayıflatan) hücrelerinin birbirlerine nasıl dönüşeceklerini keşfetti.

Araştırmacılar, iki T hücre tipiyle çalıştı: yardımcı olarak adlandırılan vücudumuzu farklı türdeki patojenlere karşı koruyan hücreler ve düzenleyici olarak adlandırılan bağışıklık sistemini kontrol etmede yardımcı ve çevreye karşı koruyucu hücreler.

Çalışmanın yazarlarından Prof.Dr. Sheng Ding,  elde ettikleri bulguların otoimmün hastalıklarının tedavilerinin yanı sıra kök hücre ve immüno-onkoloji terapilerinde de önemli etkisinin olduğunu kaydetti.

İlaç keşfi konusundaki uzmanlıklarından yararlanan Ding ve ekibi, yardımcı T hücresini düzenleyici T hücresine yeniden programlayabilen küçük moleküllü bir ilaç tespit ettiler. Yeni yaklaşımın pek çok medikal uygulaması mevcut. Örneğin, otoimmün hastalıkta yardımcı T hücreleri aşırı derecede aktiflenir ve vücuda zarar verir. Bu hücrelerin düzenleyici T hücrelerine dönüşmesi bu hiper aktiviteyi azaltabilir ve bağışıklık sistemini dengeleyerek hastalığı tedavi edebilir.

Ayrıca, bu çalışma kök hücre tedavisini kullanarak bağışıklık sisteminin düzenlenmesine olanak sağlıyor. En azından teoride, düzenleyici T hücrelerini üretmek bağışıklık toleransını destekleyebilir ve vücudun yeni nakledilen hücreleri reddetmesini önleyebilir.

Diğer bir açıdan, çalışmalarının kanser tedavilerinde de etkisi olduğunu dile getiren çalışmanın yazarlarından Tao Xu, bu terapi türünün doğrudan kanseri hedef almadığını, ancak kanser hücrelerini tanımak ve onlara saldırmak için bağışıklık sistemini harekete geçirmede işe yarayacağını ifade etti.

Birçok kanser türü düzenleyici T hücrelerini, bağışıklık sistemini çökertmek için tümörlerin tanımlanmadan büyüyebileceği bir çevre oluşturarak kontrol altına alıyor. Böyle durumlarda, çalışma ekibinin bulguları bağışıklık sistemini güçlendirmek amacıyla düzenleyici T hücrelerini yardımcı T hücrelerine dönüştürmede kullanılabilir, böylece kanser hücreleri daha iyi tanımlanabilir ve yok edilebilir.

Kaynak : gladstone.org

Yorumlar
Rüya Atlıbatur - Bağışıklık Sisteminde Yeniden Programlanabilir Hücreler ile Yeni Tedavi Yöntemleri

Hakkında Rüya Atlıbatur

1991, İstanbul doğumlu. 2014 yılı İTÜ Kimya Bölümü’nden ikincilikle mezun oldu. Lisans dönemi boyunca çeşitli konferanslara katılmanın yanı sıra mesleki gelişim ve sektörel bakış açısı kazanma adına Tübitak MAM’da laboratuvar stajyeri, Eczacıbaşı-Baxter’da kalite stajyeri olarak görev yaptı. Ardından Yüksek Lisans’ını İTÜ Kimya Bölümü ve İTÜ Enerji Enstitüsü iş birliği ile gerçekleşen çalışma sonucu 2016 yılında tamamladı. Yüksek Lisans döneminde uluslar arası kongrelerde çeşitli sunumlara katılmanın yanında ''Karbon Nanotüplerle İşlevselleşmiş Yüksek Verimli Organik Güneş Pillerinin Geliştirilmesi'' konulu Tübitak 1003 Projesi’nde proje çalışanı olarak görev yaptı. Konuya ilişkin makalesi bulunmakta olup şu anda İTÜ Kimya Bölümü’nde Doktora öğrencisi olarak öğrenimini sürdürmekte ve ileri dönemlerde ilaç kimyasına yönelik konularda çalışmalar yürütmeyi hedeflemektedir. Dolayısıyla, dergide bu alanlarda yayınlanan dünya haberlerini yakından takip etmekte ve çeviri editörü olarak görev yapmaktadır.
İlgi alanları: Nanoteknoloji, İlaç Kimyası, İlaç Hedeflendirme.

Sitemi Ziyaret Edin
Tüm Yazıları Görüntüle

Okumanızı Öneriyoruz

tasarlanan biyosensor mikroplar araciligiyla antibiyotik uretimini tespit edebiliyor 310x165 - Tasarlanan Biyosensör Mikroplar Aracılığıyla Antibiyotik Üretimini Tespit Edebiliyor

Tasarlanan Biyosensör Mikroplar Aracılığıyla Antibiyotik Üretimini Tespit Edebiliyor

PDF OLARAK İNDİR Kuzey Karolina Eyalet Üniversitesi’nden araştırmacılar ilgili antibiyotik moleküllerini tespit edebilen biyosensörler geliştirdiler. …

Bir Cevap Yazın

LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com