Baskılanabilen Renkli Kamuflaj Polimerleri | İnovatif Kimya Dergisi
Anasayfa / Kimya Haberleri / Dünya Haberleri / Baskılanabilen Renkli Kamuflaj Polimerleri

Baskılanabilen Renkli Kamuflaj Polimerleri

baskilanabilen renkli kamuflaj polimerleri - Baskılanabilen Renkli Kamuflaj Polimerleri

Fotoğraf :  Yeni geliştirilen polimer, doğanın renk değiştirme yeteneklerini daha iyi taklit edebilir. (Amerikan Chemical Society)

Doğada, renkler iletişim biçiminde görev alabilir ancak, hayvanlar ve bitkileri gizleyip onların görünmelerini kamufle etmektedir. Araştırmacılar günümüzde ACS Applied Materials & Interfaces‘de, doğanın mevcut polimerlere oranla renk değiştirme kabiliyetlerini daha iyi taklit edebilecek polimer geliştirdiklerini bildirdiler. Malzemelerin; akıllı dekorasyonlar, kamuflaj tekstili ve gelişmiş sahtekarlık karşıtı önlemleri sağlayabileceğini söylüyorlar.

Bir kağıdın üzerindeki tonlar gibi, insanların aşina olduğu renklerin çoğu pigmentlerle yapılır. Ancak, görünür ışığa müdahale edern periyodik olarak düzenlenmiş mikroskobik yapılar tarafından renk üretilen yapısal renk denilen başka bir tür vardır. Örneğin, tavuzkuşu kuyruğu tüyleri aslında kahverengi, ancak tüylerde bulunan mikroskobik yapılar onları çıplak gözle mavi ve yeşil yapıyor. Bilim adamları kolesterik sıvı-kristal (CLC) polimerleri, doğada bulunan yapısal renklenmeyi taklit etmek için kullandılar çünkü onları kolayca tepki veren malzemeler haline getirebiliyorlardı. Ancak araştırmacılar şu ana kadar onları sınırlı bir renk aralığında ürettiler. Dolayısıyla Albertus P. H. J. Schenning ve Monali Moirangthem, renklerin tüm görünür spektrumları ile CLC polimerleri yapmak istediler.

Ekip, gelişmiş CLC polimer üzerine bir görüntü basmak için mürekkep püskürtmeli baskı teknolojisi ve kalsiyum nitrat çözeltisi kullandı. Ardışık tabakaların basılması, CLC polimerinin şişme derecesini değiştirerek rengi değiştirdi. Bir tabaka turuncu renkle sonuçlandı, ikinci bir tabaka yeşile döndürdü, üçüncü tabaka ise maviye dönüştürdü. Örnek olarak, araştırmacılar bu yöntemi yeşil yaprakları olan mavi bir çiçekle kırmızımsı-turuncu bir arka plan üzerine çizmek için kullandılar. Mürekkep kurutulduktan sonra görüntü artık daha fazla görünüyordu, tüm yüzey mavi renkte çıktı. Bununla birlikte, suyun üzerine serpildiğinde ve havayla temas ettikten sonra tam renkli görüntünün tekrardan ortaya çıkmasına neden oldu.

Kaynak : phys.org

Yorumlar
Melis Yağmur Akgünlü - Baskılanabilen Renkli Kamuflaj Polimerleri

Hakkında Melis Yağmur Akgünlü

1993 yılında İskenderun’da doğdu. 2011 yılında İbni Sina Anadolu Lisesi’nden mezun oldu. Lisans eğitimini 2016 yılında Ankara Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümü’nde tamamladı. Lisans eğitimi sırasında bitirme proje konusu henüz çalışılmamış bir alanda olması sebebiyle iyi sonuçlar alarak bu konu hakkındaki çalışmaları makale haline getirilmiştir. Makale konusu ‘Photocatalytic activies of doped ZIF-8 Nanocrystals’ hakkındadır. Bu çalışmalarını devam ettirebilmek için mezun olduktan hemen sonra Ankara Üniversitesi Kimya Mühendisliği’nde Yükseklisans eğitimi almaya başladı. Bilimsel alandaki gelişmeleri takip etmek ve ilgi duyanların bilgi sahibi olması amacıyla İnovatif Kimya Dergisi’nde haber çeviri editörü olarak çalışmaktadır.

Sitemi Ziyaret Edin
Tüm Yazıları Görüntüle

Okumanızı Öneriyoruz

yaslanmanin etkileri geri alinabildi 310x165 - Yaşlanmanın Etkileri Geri Alınabildi

Yaşlanmanın Etkileri Geri Alınabildi

Bilim adamları laboratuvar ortamında yaptıkları çalışmalar neticesinde büyümüş insan hücrelerinde yaşlanmanın etkilerini geri almayı başardılar. …

Bir cevap yazın

WP to LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com