Anasayfa / Kimya Haberleri / Dünya / Beyin Fonksiyonlarını Geliştiren Yeni Madde

Beyin Fonksiyonlarını Geliştiren Yeni Madde

beyin fonksiyonlarini gelistiren yeni madde - Beyin Fonksiyonlarını Geliştiren Yeni Madde

Beta amiloid protein birikintileri Alzheimer hastalığının en önemli nedenleri arasında görülmektedir.  BACE inhibitörleri gibi bu proteinlerin üretimini azaltan maddeler yeni ilaç tedavilerinin uygulanmasında oldukça umut vadedici özelliğe sahiptir. Münih Teknik Üniversitesi’nde bir grup araştırmacı böyle bir BACE inhibitörün beyinde beta amiloid miktarını azalttığını gösterdi. Böylece, sinir hücrelerinin normal işlevini yerine getirebildiği ve hafıza gücünün gelişmesinde ilerlemeler kaydedildiği gözlemlendi.

Dünyada yaklaşık 50 milyon insan demans yani bunama yaşıyor. Bu zamana kadar hastalığı durduracak ya da tedavi edecek etkin bir ilaç bulunamadı. Üstelik, hastalığa neden olan temel etkenin ne olduğu da tam olarak açıklanabilmiş değil. Ancak Alzheimer hastalarında beta amiloid protein birikiminin sağlıklı insanlardan daha fazla olduğu, bunun sonucunda bir araya gelen proteinlerin kümeleştiği ve sinir hücrelerine zarar verdiği biliniyor.

Etkilenen hücreler hiperaktif hale gelebilmektedir. Sonrasında komşu hücrelere sürekli yanlış sinyaller göndermekte ve yavaş salınımlar yapan belirli beyin dalgaları kontrol dışına çıkmaktadır. Bu dalgalar, öğrenilmiş bilgileri uzun süreli bilgilerin bulunduğu belleğe aktararak anıların oluşmasında önemli rol oynamaktadır.

Farelerin Beyin Fonksiyonlarının Onarılması

Çalışmanın yazarı Dr. Marc Aurel Busche, başarılı bir tedavinin erken müdahale gerektirdiğini vurguladı ve bu amaçla beta amiloid üreten beta sekretaz BACE enzimini bloke ettiklerini kaydetti.

Araştırmacılar, hastalığın tedavisinde fare modelini kullanarak beta sekretaz enzimini inhibe eden bir maddeyi test ettiler. Fareler insanlarda olduğu gibi beyinde birikecek şekilde yüksek miktarda beta amiloid üretti ve bu durum hafıza kaybına neden oldu. Çalışmada, farelere bu madde 8 hafta boyunca yiyeceklerine ilave edilerek verildi ve sonrasında fareler muayene edildi. Bu amaçla araştırmacılar, beyindeki sinir hücrelerini ayrı ayrı gözlemleyebilecekleri 2-Foton Mikroskopi adı verilen özel bir görüntüleme tekniğini kullandı.

Beklendiği üzere farelerde daha az beta amiloid proteini birikmişti, ancak maddenin etkisi daha geniş kapsamlıydı: beyin fonksiyonları gerçekten normalleşmişti. Daha az hiperaktif sinir hücresi vardı ve  yavaş-dalga beyin fonksiyonları (sağlıklı farelerdeki gibi) eski formuna benziyordu. Araştırmacılar için bir diğer önemli bulgu ise farelerin hafızalarının gelişmiş olmasıydı. Ayrıca, bu fareler sağlıklı olanlar kadar hızlı şekilde su dolu bir labirentte gizli bir platform bulabilmişlerdi.

Klinik Çalışma Planları

Semptomların tersinirliğinin onları gerçekten etkilediği ve şaşırttığını dile getiren çalışmanın başyazarı Aylin Keskin, test ettikleri bu maddenin beyin fonksiyonlarının eski haline dönüşmesinde önemli yararlar sağladığını ve beta amiloidin hangi nöral bozukluklara neden olduğunu gösterebildiklerini açıkladı. Keskin ayrıca, durumun hiperaktif sinir hücrelerine bağlı olarak tam anlamıyla anlaşılmadığına dikkat çekti.

Araştırmacılar, klinik uygulamaların kısa zamanda gerçekleşeceği görüşünü paylaşıyor: büyük çaplı klinik çalışmalar yaklaşık 1000 kişi ile BACE inhibitörünün değişik bir formunu test etme amacıyla planlandı.

Kaynak: tum.de

Yorumlar
Rüya Atlıbatur - Beyin Fonksiyonlarını Geliştiren Yeni Madde

Hakkında Rüya Atlıbatur

1991, İstanbul doğumlu. 2014 yılı İTÜ Kimya Bölümü’nden ikincilikle mezun oldu. Lisans dönemi boyunca çeşitli konferanslara katılmanın yanı sıra mesleki gelişim ve sektörel bakış açısı kazanma adına Tübitak MAM’da laboratuvar stajyeri, Eczacıbaşı-Baxter’da kalite stajyeri olarak görev yaptı. Ardından Yüksek Lisans’ını İTÜ Kimya Bölümü ve İTÜ Enerji Enstitüsü iş birliği ile gerçekleşen çalışma sonucu 2016 yılında tamamladı. Yüksek Lisans döneminde uluslar arası kongrelerde çeşitli sunumlara katılmanın yanında ''Karbon Nanotüplerle İşlevselleşmiş Yüksek Verimli Organik Güneş Pillerinin Geliştirilmesi'' konulu Tübitak 1003 Projesi’nde proje çalışanı olarak görev yaptı. Konuya ilişkin makalesi bulunmakta olup şu anda İTÜ Kimya Bölümü’nde Doktora öğrencisi olarak öğrenimini sürdürmekte ve ileri dönemlerde ilaç kimyasına yönelik konularda çalışmalar yürütmeyi hedeflemektedir. Dolayısıyla, dergide bu alanlarda yayınlanan dünya haberlerini yakından takip etmekte ve çeviri editörü olarak görev yapmaktadır.
İlgi alanları: Nanoteknoloji, İlaç Kimyası, İlaç Hedeflendirme.

Sitemi Ziyaret Edin
Tüm Yazıları Görüntüle

Okumanızı Öneriyoruz

tasarlanan biyosensor mikroplar araciligiyla antibiyotik uretimini tespit edebiliyor 310x165 - Tasarlanan Biyosensör Mikroplar Aracılığıyla Antibiyotik Üretimini Tespit Edebiliyor

Tasarlanan Biyosensör Mikroplar Aracılığıyla Antibiyotik Üretimini Tespit Edebiliyor

PDF OLARAK İNDİR Kuzey Karolina Eyalet Üniversitesi’nden araştırmacılar ilgili antibiyotik moleküllerini tespit edebilen biyosensörler geliştirdiler. …

Bir Cevap Yazın

LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com