Anasayfa / Kimya Haberleri / Dünya Haberleri / Bilim İnsanları Alkolsüz Solüsyonların İşe Yaradığını Keşfetti

Bilim İnsanları Alkolsüz Solüsyonların İşe Yaradığını Keşfetti

bilim insanlari alkolsuz solusyonlarin ise yaradigini kesfetti - Bilim İnsanları Alkolsüz Solüsyonların İşe Yaradığını Keşfetti

James Cook Üniversitesinden bir bilim insanı, ameliyat hastaları ve cerrahların hayatını kolaylaştıracak bir keşif yaptı.

Cerrahiden önce deriyi temizlemek için antiseptik solüsyonlar rutin olarak uygulanır. Bu solüsyonlar mikroorganizmaları öldürür veya mikroorganizmaların büyümesini engeller ve böylece yara enfeksiyonlarını önlerler. En yaygın antiseptik solüsyonlatından biri de cilde uygulanmadan önce suda ya da alkolde çözülebilen klorheksidindir.

Profesör Clare Heal, birlikte projeyi yürüttükleri Honours tıp öğrencisi Dr. Dan Charles’in alkol bazlı solüsyonlar ilgili sorunun, cilt ile gözleri tahriş etmesi ve cerrahın yönlendirilmesi için deride çizilen işaretleri kaldırma ihtimalinin daha yüksek olduğunu söylediğini belirtti.

“Bununla birlikte; alkolün kendi başına bir antiseptik olduğu gibi, alkollü klorheksidinin su bazlı bir solüsyondan daha iyi bir antiseptik olabileceğini düşündük. Fakat bunun gerçekten daha iyi bir antiseptik olduğunu doğrulamak önemliydi” dedi.

Bilim insanları, küçük cilt ameliyatlarından önce rastgele alkol veya su bazlı antiseptik verilen 916 hastayı inceledi. Yara enfeksiyonlarının hızını ve cilt tahrişi gibi olumsuz etkilerin oranlarını ölçtüler.

“Enfeksiyon oranı, alkol bazlı solüsyonla (% 5,8) su bazlı solüsyona (% 6,8) göre biraz daha düşük olmasına rağmen, fark kayda değer değildi ve tedavi edilecek 100 hastadan enfeksiyonu önlemek için fazladan bir tanesinin alkollü solüsyon ile tedavi edilmesi gerekecekti.”

Profesör Heal, her iki grupta da olumsuz sonuç oranlarında (cilt tahrişi vb.) hiçbir fark olmadığını söyledi. Doktorlar ve cerrahların, alkollü olmayan antiseptikleri küçük cerrahi işlemler için güvenle ve etkili bir şekilde kullanılabileceklerini belirtti.

Kaynak : sciencedaily.com

Yorumlar
Canan Molla - Bilim İnsanları Alkolsüz Solüsyonların İşe Yaradığını Keşfetti

Hakkında Canan Molla

1992 yılında Tekirdağın Çorlu ilçesinde doğdu. 2010 yılında Çorlu Ticaret Borsası Anadolu Lisesinden mezun oldu. 2011 yılında Anadolu Üniversitesi Kimya Mühendisliği lisans eğitimine başladı. Bu süre zarfında IEEE grubu ve TEMA Vakfında rol aldı. 2016 yılında Anadolu Üniversitesinin düzenlediği proje yarışmasında üçüncülük ödülünü kazandı.  Kazım Taşkent Eskişehir Şeker Fabrikası ve Paşabahçe Cam Sanayi Kırklareli Fabrikasında stajlarını tamamladıktan sonra 2017 yılında mezun oldu. VEM İlaç Sanayi Tic. ve A.Ş.'de Üretim Planlama departmanında halen çalışmaktadır. Mühendislerin kendilerini her zaman bir adım geliştirerek çevreye duyarlı, ekonomik ve yenilikçi üretim yapmaları gerektiğine inanıyor. Yenilikleri yakından takip etmek ve bunları diğer insanlarla paylaşmak adına 2017 Ağustos ayında İnovatif Kimya Dergisinde gönüllü çevirmenliğe başlamıştır.

Sitemi Ziyaret Edin
Tüm Yazıları Görüntüle

Okumanızı Öneriyoruz

bilim insanlari kanser hucrelerinin sonsuz bolunmesinde etkin protein unsurunu etkisiz kildi 310x165 - Bilim İnsanları Kanser Hücrelerinin Sonsuz Bölünmesinde Etkin Protein Unsurunu Etkisiz kıldı

Bilim İnsanları Kanser Hücrelerinin Sonsuz Bölünmesinde Etkin Protein Unsurunu Etkisiz kıldı

Bilim insanları, beyin kanserinin bir türünde, kanser hücrelerinin sonsuz bölünmesinde anahtar role sahip olduğunu belirledikleri …

Bir cevap yazın

WP to LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com