Anasayfa / Kimya Haberleri / Dünya Haberleri / Bilim İnsanları Güneş Enerjisiyle, Karbondioksiti Etanole Dönüştürüyor

Bilim İnsanları Güneş Enerjisiyle, Karbondioksiti Etanole Dönüştürüyor

bilim insanlari gunes enerjisiyle karbondioksiti etanole donusturuyor - Bilim İnsanları Güneş Enerjisiyle, Karbondioksiti Etanole Dönüştürüyor

Yeni sistem az miktardaki ışıkta bile çalışıyor, ki bu durum teknolojiyi laboratuvarın dışına taşımanın anahtarı olabilir.

Atmosferimizde gereğinden fazla miktarda karbondioksit bulunmaktadır ve birazından kurtulmak için bir yol bulmamız gerekiyor. Bu iki açıdan da zorlayıcı bir durum çünkü sadece karbondioksiti havadan atmayı değil, aynı zamanda onu sonrası için saklamamızı sağlayacak bir yol bulmalıyız.

Bu konu hakkında olası bir çözüm, güneş enerjisinden başka bir şey kullanmadan atmosferik karbondioksiti etanole çevirmenin yolunu bulan Lawrence Berkeley Ulusal Laboratuvarı’ndaki bir grup bilim adamından geldi. Bu etanol, böylelikle karbondioksiti atmosfer dışında tutmak için güvenli bir şekilde saklanabilir ya da alternatif bir fosil yakıt olarak kullanılabilir.

Çalışmada görev alan Joel Ager, “ Atmosferde yükselen CO seviyesi, Dünya’nın iklimini değiştirdiğinden dolayı sürdürülebilir enerji kaynaklarını geliştirme ihtiyacı acil hale geldi. Çalışmamız da gösteriyor ki, güneş ışığından direkt olarak yakıt üretmenin makul bir yolunu bulduk.” dedi.

bilim insanlari gunes enerjisiyle karbondioksiti etanole donusturuyor 1 - Bilim İnsanları Güneş Enerjisiyle, Karbondioksiti Etanole Dönüştürüyor

Araştırmacılar, bitkilerin güneş ışığını, suyunu ve CO₂’yi enerjiye çevirme sürecini yeniden yaratmaya çalışan Berkeley Laboratuvarı Yapay Fotosentez Ortak Merkezi’nin bir parçası. Önceki çalışmalar bunu yapmanın yollarını bulmuştu, fakat o yöntemler genellikle çok fazla miktarda elektrik kullanımı gerektiriyordu. Berkeley araştırmacıları enerji verimini sağlamak amacıyla, bunu mümkün olduğu kadar az elektrikle yapmanın yollarını arıyorlardı.

Yapay fotosentezde, elektrik kullanımı güneş aydınlatmasıyla ölçülüyor. 1 güneş aydınlatması, bulutsuz bir günde Güneş’in direkt olarak tepeden gelmesiyle oluşan elektrik yüküdür; gün batımında ise Güneş aydınlatması 0.1 büyüklüğünde enerji üretilecektir. Günümüzdeki çoğu yapay fotosentez makineleri, laboratuvar ortamı için iyi ama gerçek dünyada çok pratik olmayan 1 Güneş aydınlatması civarında bir elektrikle çalışır;  ki buralar da her zaman, Güneş’ten gelen tüm ışığa maruz kalmayan Dünya yüzeyleridir.

Berkeley ekibi, suni fotosentez tepkimesini düşük enerjide sürdürmek için birçok çeşitte malzemeye başvurdu. Suyu oksijene dönüştürmek için bir iridyum oksit nanotüp anodu ve CO₂’yi etanole dönüştürmek için bir bakır-gümüş nano-mercan katot geliştirdiler. Bu malzemeler, suni fotosentezi 0.35’lik bir güneş aydınlatmasında bile mümkün kılıyor.

Çalışmada görevli Gurudayal, “CO‘yi etanol veya etilen gibi bir hidrokarbon son ürününe indirgemek, başlangıcından bitişine 5 voltu bulabilir.” dedi. “Bizim sistemimiz bunu yarısına indiriyor.”     Bu projede yer almayan ama Berkeley Laboratuvarında çalışan kimyager Frances Houle,  “Bu, etkin CO azaltma aygıtlarının tasarımında atılmış büyük bir adımdır; tamamen entegre güneş enerjisi ile çalışan CO azaltma cihazlarının gelecekteki ilerlemesi için net bir çerçeve oluşturuyor.” dedi.

Kaynak : popularmechanics.com

Yorumlar
Ceren Çelik - Bilim İnsanları Güneş Enerjisiyle, Karbondioksiti Etanole Dönüştürüyor

Hakkında Ceren Çelik

24 Nisan 1998’de İstanbul’da doğdu. Lise öğrenimini Beyoğlu ilçesindeki İstanbul Atatürk Anadolu Lisesi’nde gördüğü sıralarda Comenius Projesi’nde görev aldı. Şu anda İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümü lisans öğrencisidir. Farmakogenetik, farmasötik kimya, biyoinformatik, kanser biyolojisi, hücre biyokimyası ve sinirbilim alanlarına ilgi duymaktadır.

Sitemi Ziyaret Edin
Tüm Yazıları Görüntüle

Okumanızı Öneriyoruz

gunluk kullanimlar icin seffaf inanilmaz derecede hidrofobik kaplamalar 310x165 - Günlük Kullanımlar İçin Şeffaf, İnanılmaz Derecede Hidrofobik Kaplamalar

Günlük Kullanımlar İçin Şeffaf, İnanılmaz Derecede Hidrofobik Kaplamalar

PDF OLARAK İNDİR Su ve kir tutmayan spor kıyafetleri, dış giyim veya arabalardaki sis ön …

Bir Cevap Yazın

LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com