Anasayfa / Kimya Haberleri / Dünya Haberleri / Bilim İnsanları Suya ve Yangına Dayanıklı Yapay Ağaçlar Yapıyor

Bilim İnsanları Suya ve Yangına Dayanıklı Yapay Ağaçlar Yapıyor

bilim insanlari suya ve yangina dayanikli yapay agaclar yapiyor - Bilim İnsanları Suya ve Yangına Dayanıklı Yapay Ağaçlar Yapıyor

Oluşturması normal ahşaba göre çok daha hızlı.

Bu yeni madde, ahşap kadar güçlüdür, ancak ateş ve suya karşı standart zayıflıklarından yoksundur.

Sentetik bir ahşap oluşturmak için, bilim adamları bir polimer reçinesi solüsyonu aldı ve bir tutam kitosan, karides ve yengeç kabuklarından elde edilen bir şeker polimeri ilave etti. Çözeltiyi dondurdular, küçük gözeneklerle dolu bir yapı ve kitosan tarafından desteklenen kanallar sağladılar. Daha sonra, sert kimyasal bağlar oluşturarak reçinenin sertleştirilmesi için 200 santigrat dereceye kadar ısındı.

Ağustos ayında Science Advances’te açıklanan sonuç materyali, ahşap kadar ezilmeye karşı dayanıklı, diyor Hefei’deki Çin Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nde materyal kimyacı olan yazar Shu-Hong Yu. Yu, daha hızlı donma-kurutma işleminin malzemeyi daha da güçlendiren daha küçük kanalları ve gözenekleri yarattığını söylüyor. Ekip, daha yüksek sertleşme sıcaklıkları reçinenin içindeki bağı arttırır ve malzemenin gücünü arttırır. Karışıma insan yapımı veya doğal lifler eklemek de yardımcı olabilir.

Doğal ahşaptan farklı olarak, yeni malzemenin oluşması için yıllar geçmesi gerektirmez. Dahası, suyu kolayca iten – suya batırılmış numuneler ve 30 gün boyunca güçlü asit banyosunda zayıf bir şekilde zayıflarken, benzer koşullar altında test edilen balsa ahşabı numuneleri mukavemetinin üçte ikisini ve ezilme direncinin yüzde 40’ını kaybetti. Yeni malzemenin tutuşması da zordu ve alevden çıkarıldığında yanmayı durdurdu.

Gelecekte, sahte ahşap dayanıklı ambalajlar yapmak için kullanılabilir ve polimer reçinelere çevre dostu alternatifler de malzemeye olan ilgiyi artırabilir.

Kaynak: scientificamerican.com

Yorumlar
Sude Özçelik - Bilim İnsanları Suya ve Yangına Dayanıklı Yapay Ağaçlar Yapıyor

Hakkında Sude Özçelik

Merhabalar Ben Sude, 21 mayıs 1995 İstanbul doğumluyum. Yıldız Teknik Üniversitesi / Kimya Mühendisliği Son sınıf Öğrencisiyim. Daha önce Arçelik ve Sealed Air firmalarında Stajyer Mühendis olarak çalıştım .İlgi alanlarım : Polimer, Polimer nanokompozitler ama ayrıca yenilenebilir enerji ve gökbilim kavramları da ilgimi çekiyor. İngilizce her türlü şeyin çevirisini yapmaktan ve okumaktan zevk alıyorum, hem kendimi birçok alanda geliştirebileyim hem de bu dergide benimde bir katkım olsun diyerek okuduğunuz bazı haberleri çevirmeye başladım. Okuduysanız teşekkürler ,Gününüz güzel geçsin.

Sitemi Ziyaret Edin
Tüm Yazıları Görüntüle

Okumanızı Öneriyoruz

kanserle mucadelede yeni umut yeniden programlanan deri hucreleri 310x165 - Kanserle Mücadelede Yeni Umut: Yeniden Programlanan Deri Hücreleri

Kanserle Mücadelede Yeni Umut: Yeniden Programlanan Deri Hücreleri

İnsanlığın en büyük sağlık problemleri arasında yer alan kanser ile mücadelede yeni umut, yeniden programlanan …

Bir cevap yazın

WP to LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com