Bilim İnsanları, Temiz Enerji Üretimi İçin Yumurta Beyazı Kullanıyor | İnovatif Kimya Dergisi
Anasayfa / Kimya Haberleri / Çevre Haberleri / Bilim İnsanları, Temiz Enerji Üretimi İçin Yumurta Beyazı Kullanıyor

Bilim İnsanları, Temiz Enerji Üretimi İçin Yumurta Beyazı Kullanıyor

bilim insanlari temiz enerji uretimi icin yumurta beyazi kullaniyor - Bilim İnsanları, Temiz Enerji Üretimi İçin Yumurta Beyazı Kullanıyor

Yumurtalar yakında insanlara kahvaltıdan daha fazla yakıt sağlayabilir. Osaka City Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, karbonsuz yakıt üretmek için yumurta beyazlarını kullanmanın potansiyel bir yolunu geliştirdiler.

Sonuçlarını 2 Şubat’ta Applied Catalsysis B.’de yayımladılar.

Osaka City Üniversitesi Yüksek Mühendislik Okulu’nda  özel görevlendirme ortak araştırmacısı Hiroyasu Tabe ‘’Hidrojen umut verici yakıt ve enerji kaynağıdır çünkü hidrojen kullanıldığında küresel ısınma gazı açığa çıkarmaz. Fakat hidrojen üretimi reaksiyonları genellikle fosil yakıt kullanımı gerektiriyor ve karbondioksit yayıyor.’’ dedi.

Tabe’e göre, hidrojeon üretim reaksiyonunu hızlandırmak için güneş enerjisi gibi yenilenebilir kaynaktan fotokatalizör kullanmak oldukça etkili olacaktır. Hidrojen evrimi olarak adlandırılan gaz depolanmalıdır ve temiz yakıt üretimi için kullanışlı olmayan moleküllerle birleşmesinden uzak tutulmalıdır.

Tabe ‘’Katalitik bileşenler olarak hareket eden moleküllerin hassas birikimi fotokatalitik sistem kurmak için önemlidir.’’ dedi. ‘’ Çözeltide moleküler bileşenler rastgele dağıldıklarında, katalitik reaksiyonlar ilerleyemez.’’

Ekili bakteriler tarafından saf proteinlerin üretilmesi, bu katalitik molekülleri hassas bir şekilde biriktirmek için umut veren bir yol, ancak özel laboratuar ekipmanı gerektiriyor. Tabe’ye göre, tavuk yumurtası, protein bazlı kimyasalların iyi bilinen depolarıdır.

Pahalı olmayan ve tükenmeyen tavuk yumurtası beyazı gözenekli lizozim kristallerinden oluşmaktadır.

Tabe, kristal yapının X-ray teknolojisi ile kolaylıkla analiz edildiğini belirterek ‘’Lizozim kristalleri oldukça düzenli nanoyapıya sahipler ve bu yüzden kristallerde biriken moleküler bileşikleri yönlendirebiliriz. ‘’ dedi.

Bu analiz Tabe’ye göre özellikle önemlidir, çünkü kristaller içindeki moleküler bileşenler kesin olarak ortak immobilizasyon ile yönlendirilmelidir. Bu, genellikle göz damlalarında zararı belirlemek için kullanılan  bengal gülünün uygulaması ile sağlanır. Böylece, lizozim kristellerinin çözücü kanallarına girer ve hidrojen evrimi reaksiyonunu hızlandırır.

Tabe, “Bu sonuçlar, gözenekli protein kristallerinin periyodik ve mantıklı bir şekilde moleküler etkileşimler kullanarak katalitik bileşenleri biriktirmek için umut verici platformlar olduğunu gösteriyor” açıklamasında bulundu.

Kaynak : sciencedaily.com

Yorumlar
Melis Kırarslan - Bilim İnsanları, Temiz Enerji Üretimi İçin Yumurta Beyazı Kullanıyor

Hakkında Melis Kırarslan

1993 yılında doğdu. 2011 yılında Tekirdağ Anadolu Öğretmen Lisesi'nden mezun olduktan sonra Hacettepe Üniversitesi Kimya Mühendisliği bölümüne başladı. SASA Polyester ve Bilim İlaç şirketlerinde stajını tamamladı. Lisans eğitimi sırasında, Erasmus+ programına başvurup 2015 / 2016 akademik yılında TH Köln'de eğitim aldı. Haziran 2017'de lisans eğitimini tamamladıktan sonra İTÜ Kimya Mühendisliği Anabilim Dalı'nda yüksek lisansa başladı. Ekim 2017'de gönüllü olarak İnovatif Kimya Dergisi haber çeviri ekibine katıldı.

Sitemi Ziyaret Edin
Tüm Yazıları Görüntüle

Okumanızı Öneriyoruz

yaslanmanin etkileri geri alinabildi 310x165 - Yaşlanmanın Etkileri Geri Alınabildi

Yaşlanmanın Etkileri Geri Alınabildi

Bilim adamları laboratuvar ortamında yaptıkları çalışmalar neticesinde büyümüş insan hücrelerinde yaşlanmanın etkilerini geri almayı başardılar. …

Bir cevap yazın

WP to LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com