Anasayfa / Kimya Haberleri / Dünya / Bilim İnsanları Viskinin Su ile Birlikte İçildiğinde Tadının Neden Daha Güzel Olduğunu Buldular

Bilim İnsanları Viskinin Su ile Birlikte İçildiğinde Tadının Neden Daha Güzel Olduğunu Buldular

bilim insanlari viskinin su ile birlikte icildiginde tadinin daha guzel oldugunu buldular - Bilim İnsanları Viskinin Su ile Birlikte İçildiğinde Tadının Neden Daha Güzel Olduğunu Buldular

Viskinin tadını çıkarmanın en iyi yolu uzun süredir tartışılıyor fakat iki kimyager, viski su ile birlikte içildiğinde neden daha iyi tat alınabildiğini keşfettiklerini söylüyorlar.

Viski, susuz ya da bir yudum maden suyu ile içilebiliyor. Viski meraklıları, kehribar nektarının en iyi şekilde nasıl tadının çıkartılabileceği konusunda uzun süredir görüş ayrılığına sahiplerdi, fakat şimdi bilimsel bir makale, viskinin seyreltilerek lezzetinin artırabileceği fikrini destekledi.

Çalışmalar, su ilavesinin, içeceğin yüzeyindeki lezzet bileşenlerinin yoğunluğunu artırdığını ve zengin aroma karışımının tadını açığa çıkarmaya yardımcı olduğunu gösteriyor.

İsviçre’de bulunan Linnæus Üniversitesi’nde kimyager aynı zamanda yayınlanan makalenin de yazarlarından olan Björn Karlsson şunları söyledi: “Çalışmamızdan çıkan sonuç, viskinin su ile birlikte içildiğinde daha iyi tat alınabileceğini destekliyor.

Karlsson ve makalenin diğer yazarlarından Ran Friedman, “Viskiyi sulandırmanın viskideki tat ve aromayı arttırabileceği fikri ile karşılaştık aslında ikimiz de büyük viski içicileri değildik fakat biz bunun kimyası ile ilgilendik.” diyorlar.

Su ilave etmenin neden aromayı azaltmak yerine tadını yoğunlaştırdığını incelemek için, viskinin iki temel bileşeni olan su ve etanolün etkileşimlerine bakmak amacıyla basit bir hesaplama modeli geliştirdiler ve tadı, bu model numunede kullandıkları İskoçya’da yetişen olgun meşe ağaçlarından yapılan fıçılardan gelen karakteristik tatlı ve dumansı bir tadı olan guaiacol olarak adlandırılan bir lezzet bileşeni buldular.

Karlsson, viskinin sadece üç kimyasal maddeden oluşmasına rağmen; bu üç maddenin etkileşiminin oldukça karmaşık olduğunu söyledi. Etanol molekülünün bir ucu su tarafından çekilirken diğer ucu ise su tarafından itilir. Buna göre çok düşük yoğunlukta, moleküller tahminen kendilerinin tercih ettiği yönde, su tarafından itilen yanı yukarı bakacak şekilde, sıralanır ve etanol yüzeyde birikir.

Belirli bir yoğunluğun üstünde, etanol yüzeyin her yerine sığamaz ve bu yüzden sıvının çoğunluğu dibe dökülür, ancak hala bir arada bulunur. Viskinin bileşenlerinden guaiacol, etanole sudan daha fazla ilgi duyuyor olması bardağın üst kısmında alkol yoğunluğunun ne kadar olacağını belirleyebildiği anlamına geliyor.

Hacimce %60’tan fazla alkol bulunabilen ve içine su katılmadan şişelenen cask strenght adlı viski, içki imalathanesinde tipik olarak %40-45’e kadar seyreltilir.

Scientific Reports dergisinde yeni yayınlanan makaleye göre, bir viskinin %45’ten % 27’ye kadar seyreltilmesinin yüzeydeki guaiacol yoğunluğunu üçte bir oranında artırıyor. Karlsson, bu sonuçların su ilavesinin yararını açıklayabileceği anlamına geldiğini ve diğer lezzet bileşenlerinin de benzer davranışlara sahip olduğunun zaten bilindiklerini, söyledi.

Karlsson, viskinin tat açısından ideal olduğu zamanda ve daha yüksek bir yoğunluğa sahip iken şişelenmesi gerektiğini çünkü bunun lezzet bileşenlerinin şişenin açılışında, şişenin üst boşluğuna girerek kaybolmasını önlemeye yardımcı olabileceğini söyledi.

Edinburg’daki Heriot-Watt Üniversitesi’ndeki Uluslararası Bira ve Damıtma Merkezi’nde yardımcı doçent olan Matthew Pauley, elde edilen sonuçlara göre, viskiyi seyreltmenin numunenin tadına bakarak, en lezzetli olan noktasını doğru bir şekilde tahmin edip edemeyeceğini görmek için bir tat testi yapmak istediğini söyledi. Pauley, viskinin tadının ayırt edilebilmesi için endüstri standardının % 20’ye kadar seyreltilmesi gerektiğini belirtti. Ve “Numune kullanılarak yaptığımız hesaplamalarda her şey iyi sonuç veriyor. Ayrıca, sonuçları küçümsemiyorum ancak test etmek istiyorum.” dedi.

Pauley, viski üzerinde yapılan bilimsel araştırmanın hoş karşılandığını ve içecekle ilgili bilgi kirliliğinden uzaklaşmaya yardımcı olduğunu söyledi. Ayrıca “Biz engelleri yıkıyoruz ve bunu X, Y veya Z nedenlerinden dolayı yapıyoruz.” diyerek sözlerini tamamladı.

İskoç Viski Derneği’nden David Williamson, su eklenmesinin, ezici bir alkol tadının daha hafif ve karışık lezzetlerin tadını maskelemesini önlemeye yardımcı olduğunu söyledi. Ve “Diğer faktör ise, burun ve dilde oluşan alkol hassasiyetini azaltmak.” dedi.

Kendisinin ve meslektaşlarının sonuçları henüz tat testine tabi tutmadıklarını söyleyen Karlsson, 40’lı yaşlarının sonlarındayken şu an için Japon ve İskoç viskilerini seçebildiğini söyledi. Ve “İçkiye karşı bu dikkat ve ilginin ardından, sanki biraz içki içmek zorunda kaldım.” dedi.

Kaynak : theguardian.com

Yorumlar
Canan Ayvat - Bilim İnsanları Viskinin Su ile Birlikte İçildiğinde Tadının Neden Daha Güzel Olduğunu Buldular

Hakkında Canan Ayvat

1998 yılında Konya’nın Ereğli ilçesinde doğdu. İlk ve orta öğrenimini Ereğli’nin köklü bir geçmişe sahip iki okulu olan Sümer İlköğretim Okulu ve Ereğli Lisesi(Anadolu)’nde başarıyla tamamladı ve hemen ardından İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü’nde Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümünü kazandı. Şimdi 1.sınıfa geçti, bölümünü ve bu alanı çok seviyor. Çılgın bir bilim aşığı ve aynı zamanda edebiyatı, felsefeyi ve kitap okumayı çok seviyor, şiirlerini okumadığı incelemediği şair yok. Büyük hayalleri ve hedefleri var bu yüzden kendisini her anlamda geliştirmek istiyor.Şu an İnovatif kimya dergisinde güncel bilimsel haber çevirileri yapıyor. İlerde çalışmalar yapmak istediği ve şuan ilgilendiği alanlar: Sinirbilim, Farmakogenomi, Biyonanoteknoloji, Kanser Biyolojisi.

Sitemi Ziyaret Edin
Tüm Yazıları Görüntüle

Okumanızı Öneriyoruz

yeni bir arastirmaya gore gozyaslariniz elektrik uretebilir 310x165 - Yeni Bir Araştırmaya Göre Gözyaşlarınız Elektrik Üretebilir

Yeni Bir Araştırmaya Göre Gözyaşlarınız Elektrik Üretebilir

PDF OLARAK İNDİR Elektrikli Gözyaşları Bu hayal, Grimm Kardeşler’den Harry Potter’a kadar sihirli güçlere sahip …

Bir Cevap Yazın

LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com