Anasayfa / Kimya Haberleri / Çevre Haberleri / Birleşmiş Milletler: Havadaki CO2 Konsantrasyonu Rekor Seviyeye Çıktı

Birleşmiş Milletler: Havadaki CO2 Konsantrasyonu Rekor Seviyeye Çıktı

birlesmis milletler havadaki co2 konsantrasyonu rekor seviyeye cikti - Birleşmiş Milletler:  Havadaki CO2 Konsantrasyonu Rekor Seviyeye Çıktı

Birleşmiş Milletler hava ajasının yıllık raporu Sera Gazı Bülten’i, sanayi sonrası çağda (1750’den beri) atmosferdeki tehlikeli gaz alanlarını izliyor.

Birleşmiş Milletler atmosferdeki karbondioksit (CO2) konsantrasyonunun yeni yüksek değerine ulaştığını ve Paris iklim anlaşmasında belirtilen hedeflere ulaşmak için güçlü bir hareket gerektiğini açıkladı.

Dünya Meteoroloji Örgütü (World Meteorological Organization), 2016 yılında atmosferdeki karbondioksit konsantrasyonunun rekor kıran bir hızla yükseldiğini söyledi.

‘’Küresel ortalama CO2 konsantrasyonu, beşeri faaliyetler ve güçlü El Nino etkisi yüzünden 2015 yılında 400.00 ppm iken 2016 yılında 403.3 ppm’e ulaştı.’’ açıklamasında bulundu.

Birleşmiş Milletler hava ajasının yıllık raporu Sera Gazı Bülten’i, sanayi sonrası çağda (1750’den beri) atmosferdeki tehlikeli gaz alanlarını izliyor.

Ayrıca rapor, 3-5 milyon yıl önce, deniz seviyesinin şimdiki seviyeden 20 metre (66 feet) daha yüksek olduğu zamanda dünyanın benzer CO2 konsantrasyon oranını gördüğünü belirtti.

Dünya Meteoroloji Örgütü Genel Sekreteri Petteri Taalas yaptığı açıklamada, “CO2 ve diğer sera gazı emisyonlarında hızlı kesinti olmadıkça, bu yüzyılın sonuna kadar tehlikeli sıcaklık artışlarına doğru ilerliyor olacağız, ki bu artış da Paris iklim değişikliği sözleşmesinin belirlediği hedefin üzerinde” dedi.

2  yıl önce 196 ülke tarafından onaylanan bu anlaşma, Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump’ın bu anlaşmadan çıkma kararını takiben yeni bir baskıyla karşı karşıyadır.

Ancak gelecek hafta Bonn ‘da yapılacak olan iklim konuşmalarında ülkeler uygulamayı  kararlıkla devam ettirecekler.

Birleşmiş Milletler Çevre Başkanı Erik Solheim yeni rapora karşılık açıklamada bulundu: ‘’Rakamlar yalan söylemez. Hala çok fazla yayıyoruz ve bu tersine dönmeli.’’

‘’Şimdi ihtiyacımız olan küresel politika iradesi ve yeni bir öncelik anlayışı’’

Sera Gazı Bülteni, Mauna Loa, Hawaii’deki bir izleme istasyonundan toplanan verilerle birlikte emisyonlardan ziyade atmosferdeki gaz konsantrasyonlarını izliyor.

Kaynak : phys.org

Yorumlar
Melis Kırarslan - Birleşmiş Milletler:  Havadaki CO2 Konsantrasyonu Rekor Seviyeye Çıktı

Hakkında Melis Kırarslan

1993 yılında doğdu. 2011 yılında Tekirdağ Anadolu Öğretmen Lisesi'nden mezun olduktan sonra Hacettepe Üniversitesi Kimya Mühendisliği bölümüne başladı. SASA Polyester ve Bilim İlaç şirketlerinde stajını tamamladı. Lisans eğitimi sırasında, Erasmus+ programına başvurup 2015 / 2016 akademik yılında TH Köln'de eğitim aldı. Haziran 2017'de lisans eğitimini tamamladıktan sonra İTÜ Kimya Mühendisliği Anabilim Dalı'nda yüksek lisansa başladı. Ekim 2017'de gönüllü olarak İnovatif Kimya Dergisi haber çeviri ekibine katıldı.

Sitemi Ziyaret Edin
Tüm Yazıları Görüntüle

Okumanızı Öneriyoruz

kuru incir kozmetik ilac ve gida endustrisinde kullanilabilecek 310x165 - Kuru İncir Kozmetik, İlaç ve Gıda Endüstrisinde Kullanılabilecek

Kuru İncir Kozmetik, İlaç ve Gıda Endüstrisinde Kullanılabilecek

Kuru incirin hurda ve atıklarından gıda, ilaç ve kozmetik sektöründe kullanılan pektin ham maddesi üretilerek …

Bir cevap yazın

WP to LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com