Anasayfa / Kimya Haberleri / Dünya Haberleri / Bitkisel Atıkları Benzine Çevirmek için Kullanıma Hazır Reçete

Bitkisel Atıkları Benzine Çevirmek için Kullanıma Hazır Reçete

bitkisel atiklari benzine cevirmek icin kullanima hazir recete - Bitkisel Atıkları Benzine Çevirmek için Kullanıma Hazır Reçete

Belçika’daki KU Leuven’deki biyobilim mühendisleri, varda bitki atıklarından nasıl benzin üretileceğini zaten biliyorlardı. laboratuArtık araştırmacılar, endüstriyel selüloz yakıtı için bir yol haritası geliştirmek için kolları sıvıyor.

2014 yılında KU Leuven’in Yüzey Kimyası ve Kataliz Merkezi’nde araştırmacılar testere talaşını benzin için yapı taşlarına dönüştürmeyi başardılar. Kimyasal bir proses, selülozun talaş içinde hidrokarbon zincirlerine dönüştürülmesini mümkün kıldı. Bu hidrokarbonlar, benzin içinde bir katkı maddesi olarak kullanılabilir. Ortaya çıkan selüloz benzini ikinci nesil  bir biyoyakıttır, diyor Profesör Bert Sels. “Bitkisel atıklar ile başlıyoruz ve petrokimyasal muadilinin mükemmel bir kopyası olan bir ürünü yapmak için kimyasal bir işlem kullanıyoruz. Son üründe, sadece aralarındaki farkı karbon fosilini kullanarak fosil benzinle anlayabilirsiniz.”

Bu tür bir biyo-rafineleme için, araştırmacılar laboratuvarlarında kimyasal bir reaktör oluşturdular, bu sayede küçük çapta selüloz benzin üretebilirler. “Ancak, sanayinin bunu nasıl entegre edebileceği ve büyük miktarlarda üretebileceği sorusuna hala cevap bulabilmiş değiliz. Araştırmacımız Aron Deneyer bu durumu araştırdı. Mevcut petrol arıtma sürecinin hangi bölümünde petrolün en iyi yer aldığına bakıldı. Güçlü biyo-kaynaklı bir benzin elde edersek, şu anda, endüstrinin doğrudan uygulayabildiği selüloz benzini için hazır bir reçeteye sahibiz: benzin için kalite kaybı olmaksızın ve mevcut tesislerin maksimum kullanımını sağlamalıyız.”

Profesör Sels, selüloz benzinin bir geçiş fazı olarak görülmesi gerektiğini vurguluyor. “Selüloz hala petrolle karıştırılıyor: Bu benzin hiçbir zaman yenilenebilir hammaddelerden % 100 olarak elde edilemeyecektir bunu kabullenmek gerek. Şu anki tüketim, bitki atıklarından elde edilen tüm benzini üretmek için çok yüksektir. Ancak, ürünümüz halihazırda daha yeşil benzin kullanma imkanı sunmaktadır. Yollarımızdaki taşıtların büyük bir kısmı hala sıvı yakıtla çalışmakta, gelecekte daha az oranda olsa da, sıvı yakıtlara bağımlı kalacağız ve daha sonra tamamen biyo-bazlı olacağız.

Kaynak : sciencedaily.com

Yorumlar
Sude Özçelik - Bitkisel Atıkları Benzine Çevirmek için Kullanıma Hazır Reçete

Hakkında Sude Özçelik

Merhabalar Ben Sude, 21 mayıs 1995 İstanbul doğumluyum. Yıldız Teknik Üniversitesi / Kimya Mühendisliği Son sınıf Öğrencisiyim. Daha önce Arçelik ve Sealed Air firmalarında Stajyer Mühendis olarak çalıştım .İlgi alanlarım : Polimer, Polimer nanokompozitler ama ayrıca yenilenebilir enerji ve gökbilim kavramları da ilgimi çekiyor. İngilizce her türlü şeyin çevirisini yapmaktan ve okumaktan zevk alıyorum, hem kendimi birçok alanda geliştirebileyim hem de bu dergide benimde bir katkım olsun diyerek okuduğunuz bazı haberleri çevirmeye başladım. Okuduysanız teşekkürler ,Gününüz güzel geçsin.

Sitemi Ziyaret Edin
Tüm Yazıları Görüntüle

Okumanızı Öneriyoruz

kanserle mucadelede yeni umut yeniden programlanan deri hucreleri 310x165 - Kanserle Mücadelede Yeni Umut: Yeniden Programlanan Deri Hücreleri

Kanserle Mücadelede Yeni Umut: Yeniden Programlanan Deri Hücreleri

İnsanlığın en büyük sağlık problemleri arasında yer alan kanser ile mücadelede yeni umut, yeniden programlanan …

Bir cevap yazın

WP to LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com