Anasayfa / Kimya Haberleri / Dünya Haberleri / Böbrek Hastalıklarında İlaç Keşfini Hızlandıran Cihaz

Böbrek Hastalıklarında İlaç Keşfini Hızlandıran Cihaz

bobrek hastaliklarinda ilac kesfini hizlandiran cihaz - Böbrek Hastalıklarında İlaç Keşfini Hızlandıran Cihaz

Böbrek hastalığında kullanılan ilaçların test edilmesini sağlayan bir araç için mühendislik bölümünden araştımacılar, endüstri ve akademisyenlerle iş birliği yapıyor.

Biyomühendislikte öğretim görevlisi olan Dr. Shery Huang ve ekibinin geliştirdiği mikroakışkanlar teknolojisi, indükte pluripotent kök hücre teknolojisi ve böbrek hastalığında Bristol üniversitesi, Mario Negri enstitüsü ve Evotecten birinci sınıf bir uzmanlık ile birleşecek.

Burda amaç, insan böbreğinden hem filtrasyon hemde emilim alanını yansıtacak olan ‘bir çip üzerinde nefron’ aynı zamanda Neplex adıylada bilinen işlevsel yeni bir ilaç keşif cihazı geliştirmek. Dr. Hang ve labaratuvarı çipin glomerüler (filtre) kısmını geliştirecekler.

Bristol Üniversitesinden Profesör Moin Saleem e onun grubu insan böbrek hücre hatlarına, emilim ünitesine odaklanarak katkıda bulunacaklar ve Mario Negri enstitüsünden Dr. Christodoulos Xinaris ve onun meslektaşları da insan indükte pluripotent kök hücre dizilerini (iPSc) ve uzmanlığını sağlayacak. Evotec gelişmiş iPSc ve böbrek hastalığı platformlarını ekleyecek.

Yeni cihaz ilaçların test edilmesine imkan sağlayarak böbrek hastalığı alanında ilaç keşfini hızlandıracak ve geliştirecek. Dr. Huang: ‘ İleri mühendislik yeteneklerimizi klinisyenler ve biologlarla birlikte çalışarak endüstriyel çözümlere dönüştürme olanağına sahip olduğmaktan memnuniyet duyuyorum. Umarım bu araştırma, ilaç maliyetlerini azaltmada ve sağlık sonuçlarının iyileştirilmesi için positif bir etki sağlar’ demiştir.

Evotec’in baş bilim görevlisi olan Dr Cord Dohrmann:’ Böylesi heyecan verici bir tıp alanında üç öncü enstitü ile birlikte çalışma olanağına sahip olduğumuz için çok memnunuz. İnsan genetiğini kapsama ihtimali ile birlikte klinik öncesi ilaç keşfi için tamamen insan ve organotipik sistemler geliştirmek, kişiselleştirilmiş ve daha çok hastalıkla ilgili ilaç yelpazesi için önemli bir adım olacaktır’ demiştir.

Kaynak : phys.org

Yorumlar
Zeynep Köse - Böbrek Hastalıklarında İlaç Keşfini Hızlandıran Cihaz

Hakkında Zeynep Köse

17 Temmuz 1995 Bursa doğumluyum. Çanakkale 18 Mart Üniversitesinde Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümünde okuyorum.Bir yıllık zorunlu ingilizce eğitimi aldım ve şu an ikinci sınıf öğrencisiyim. 2017 yazında üniversitemin araştırma laboratuvarında bir Tübitak projesi olan yeni Endo-β-N asetilglukozaminadaz enzimi kullanarak üretilen ilk seçici probiyotik kaynağı olan glikanlar projesinde görev aldım. Īlgi alanlarım: kanser genetiği, epigenetik, sinirbilim, nanoteknoloji. Kendime birseyler katabilmek, sizlere çevirilerimle bir nebze olsun faydalı olabilmek adına inovatif kimya dergisi bünyesine katıldım.

Sitemi Ziyaret Edin
Tüm Yazıları Görüntüle

Okumanızı Öneriyoruz

biyomimetrik kimya dna taklidi viral enzime galip gelir 310x165 - Biyomimetrik Kimya – DNA Taklidi Viral Enzime Galip Gelir

Biyomimetrik Kimya – DNA Taklidi Viral Enzime Galip Gelir

Şekil : Bir B-DNA çift sarmalının ve tek bir sarmal ‘foldamer’ taklidinin temsili. Yalnızca sentetik …

Bir Cevap Yazın

WP LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com