Bor, Grafen Benzeri 2 Boyutlu Saf Petek Formu Oluşturabilir | İnovatif Kimya Dergisi
Anasayfa / Kimya Haberleri / Dünya Haberleri / Bor, Grafen Benzeri 2 Boyutlu Saf Petek Formu Oluşturabilir

Bor, Grafen Benzeri 2 Boyutlu Saf Petek Formu Oluşturabilir

bor grafen benzeri 2 boyutlu saf petek formu olusturabilir - Bor, Grafen Benzeri 2 Boyutlu Saf Petek Formu Oluşturabilir

Şekil : Al (1 1 1) üzerinde petek kafesli borofen monomerlerin yüksek çözünürlüklü STM görüntüleri. Kredi: © Çin Bilim Basını

Borofenin delikli üçgen kafesli olduğu bilinirken, borun bal peteği kafesinin enerjisel olarak dengesiz olduğu tahmin edilmiştir. Ancak, Çin Bilim Akademisi Fizik Enstitüsü’ndeki Prof. K. H. Wu’nun liderliğindeki bir araştırma ekibi, ultra yüksek vakumda substrat ve moleküler ışın epitaksi olarak Al (111) yüzeyini kullanarak, Dirac durumları ve süper iletkenlik davranışı gibi ilgi çekici elektronik özelliklere sahip suni bor bazlı malzemeler için ideal bir platform olarak grafen benzeri borofen üretmiştir.

Düşük boyutlu bor allotropları son yıllarda büyük ilgi görmüştür ve teorik çalışmalar tek tabakalı borun varlığını öngörmektedir. Bor’un sadece üç değerlikli elektronu olduğu için, elektron eksikliği, bor’u enerjik olarak stabil olmayan bir bal peteği yapar. Bunun yerine, periyodik deliklere sahip üçgen bir kafesin daha kararlı olduğu tahmin edilmiştir. 2015 yılında, Prof. Wu, Çin Bilimler Akademisi Fizik Enstitüsü’nde bir araştırma ekibinin başkanlığını yapmıştır ve başarılı bir şekilde altıgen deliklerin farklı düzenlemeleri ile öngörülen üçgen kafesleri sergileyen bir gümüş yüzey üzerinde 2 boyutlu borofen levhalarını başarılı bir şekilde sentezlemiştir.

İlginç bir soru, saf bir petek örgü ile bir borofen monolayer hazırlamak mümkün olup olmadığıdır. Honeycomb borophene doğal olarak Dirac fermiyonlarına ve böylece diğer grup IV elemental 2-D materyallerine benzeyen ilgi çekici elektronik özelliklere sahip olacaktır. Ek olarak, bir petek 2-D bor örgü süper iletkenliği sağlayabilir. İyi bilinen yüksek süper iletkende, MgB2, kristal yapısı, bor düzleminin grafen gibi saf bir bal peteği yapısına sahip olduğu, aralanmış Mg tabakaları olan bor düzlemlerinden oluşur. MgB2’de, bor atomlarında süperiletkenlik oluşurken, Mg atomlarının elektron donörü olarak işlev görmesi dikkat çekicidir.

Son zamanlarda, Prof. Wu tarafından yürütülen araştırma ekibi, ultra yüksek vakumda substrat ve moleküler ışın epitaksi (MBE) büyümesi olarak bir Al (1 1 1) yüzeyi kullanılarak, bal peteği şekilli grafen benzeri borofenin başarılı bir şekilde hazırlanmasını bildirmiştir. Taramalı tünelleme mikroskopisi (STM) görüntüleri, grafene benzer düzlemsel, burkulmamış bal peteği ile mükemmel tek tabakalı borofeni açığa çıkarır. Teorik hesaplamalar, Al (1 1 1) üzerindeki petek borofenin enerjisel olarak kararlı olduğunu göstermektedir. Dikkat çekici bir şekilde, yaklaşık bir elektron yükü, Al (1 1 1) substrattan her bir boron atomuna transfer edilir ve bal peteği borofen yapısını stabilize eder. Bu çalışma, substrat ve borofen arasındaki yük transferini kontrol ederek borofen kafesinin manipülasyonunu göstermektedir ve bal peteği borofen, bora bazlı bileşiklerde süperiletkenliği kontrol etmenin yanı sıra, Dirac durumları gibi benzersiz elektronik özelliklere sahip bor bazlı atomik tabakalar oluşturmak için cazip bir olasılık sağlar.

Kaynak : phys.org

Yorumlar
Melis Yağmur Akgünlü - Bor, Grafen Benzeri 2 Boyutlu Saf Petek Formu Oluşturabilir

Hakkında Melis Yağmur Akgünlü

1993 yılında İskenderun’da doğdu. 2011 yılında İbni Sina Anadolu Lisesi’nden mezun oldu. Lisans eğitimini 2016 yılında Ankara Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümü’nde tamamladı. Lisans eğitimi sırasında bitirme proje konusu henüz çalışılmamış bir alanda olması sebebiyle iyi sonuçlar alarak bu konu hakkındaki çalışmaları makale haline getirilmiştir. Makale konusu ‘Photocatalytic activies of doped ZIF-8 Nanocrystals’ hakkındadır. Bu çalışmalarını devam ettirebilmek için mezun olduktan hemen sonra Ankara Üniversitesi Kimya Mühendisliği’nde Yükseklisans eğitimi almaya başladı. Bilimsel alandaki gelişmeleri takip etmek ve ilgi duyanların bilgi sahibi olması amacıyla İnovatif Kimya Dergisi’nde haber çeviri editörü olarak çalışmaktadır.

Sitemi Ziyaret Edin
Tüm Yazıları Görüntüle

Okumanızı Öneriyoruz

yaslanmanin etkileri geri alinabildi 310x165 - Yaşlanmanın Etkileri Geri Alınabildi

Yaşlanmanın Etkileri Geri Alınabildi

Bilim adamları laboratuvar ortamında yaptıkları çalışmalar neticesinde büyümüş insan hücrelerinde yaşlanmanın etkilerini geri almayı başardılar. …

Bir cevap yazın

WP to LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com