Anasayfa / Kimya Haberleri / Dünya / BPA’yı Etkili Bir Şekilde Sudan Uzaklaştıran Katalizörler

BPA’yı Etkili Bir Şekilde Sudan Uzaklaştıran Katalizörler

bpayi etkili bir sekilde sudan uzaklastiran katalizorler - BPA’yı Etkili Bir Şekilde Sudan Uzaklaştıran Katalizörler

Carnegie Mellon Üniversitesi’nden kimyager Terrence J. Collins, bisfenol A’nın (BPA) yüzde 99’undan fazlasını hızlı ve ucuz bir şekilde sudan çeken bir yaklaşım geliştirdi. Birçok plastiğin üretiminde kullanılan, her yerde ve tehlikeli bir kimyasal olan BPA, dünya çapında su kaynaklarında bulunuyor.

Green Chemistry’de yayınlanan bir makalede Collins’in araştırma ekibi ve Auckland Üniversitesi’ndeki ve Oregon Devlet Üniversitesi’ndeki işbirlikçileri, BPA’nın çok sayıda ürün ve su kaynağında varlığının yanı sıra kimyasalın toksisitesini kanıtladılar. Araştırma ekibi, BPA ile kontamine suyun, özellikle endüstriyel atık akımlarının ve düzenli depolama alanlarının giderilmesi için güçlü bir dosya oluşturuyor ve basit bir çözüm sunuyor.

BPA öncelikle polikarbonat plastik ve epoksi reçinelerinin üretiminde kullanılan bir kimyasaldır. Kullanımı çok yaygın – BPA, DVD’lerden ve gözlük lenslerinden insanlara ve vahşi yaşamın düzenli olarak maruz kaldıkları kasa makbuzlarına ait ürünlerden bulunabilir.

BPA tehlikeli, çünkü doğal olarak oluşan bir hormondaki östrojen taklit eder ve vücudun endokrin sistemini etkileyebilir. Balık, memeliler ve insan hücrelerindeki araştırmalar, BPA’nın beyin ve sinir sistemi gelişimini, büyümesini ve metabolizmasını ve üreme sistemini olumsuz etkilediğini göstermiştir.

BPA’nın sağlık etkileri konusundaki endişeler, üreticilerin bebek şişeleri ve su şişeleri gibi BPA içermeyen ürünleri 2010’dan itibaren başlatmaya başlamasına neden oldu. İronik olarak, birçok BPA değiştirmenin BPA’nın kendisine benzer toksisitesi vardır.

Carnegie Mellon’daki Yeşil Kimya’nın Teresa Heinz Profesörü Collins, “BPA’yı değiştirmenin test yapılmasının kolay olmasına rağmen, çoğu zaman yeterince test edilmediğini” söyledi. “Çevresel sağlık bilimcilerinden ve yeşil kimyagerlerden oluşan geniş bir ekip, 2013’te Yeşil Kimya’da yayınladığımız, endokrin bozucuları çağdaş bilimin en üst seviyesine çıkarmak için Katmanlı Protokol olarak adlandırılan bir metodoloji geliştirdi.”

BPA 15 milyondan fazla pound’u halen yılda bir kez üretilmekle birlikte, BPA kontaminasyonu ve temizlenmesi önemli bir sorun teşkil etmektedir.

Carnegie Mellon’daki Yeşil Kimya’nın Profesörü Teresa Heinz Collins, “BPA’dan kaçış yok – herhangi bir canlı için” dedi. BPA’nın küresel çapta kullanımı, zaten aşırı bir su arıtma altyapısına ve çoğu BPA suyunun sadece bir su arıtma tesisinde bulunmamasına neden olmaktadır.Bizim yaklaşımımız, BPA ile kirlenmiş atık akımları için çok daha iyi bir iyileştirme stratejisi olma potansiyeline sahiptir “dedi.

Şu anda, endüstriyel atıklar ya da depolama dolaşımı gibi BPA ile kirlenmiş su, çevreye ya da atıksu arıtma tesislerine bırakılmadan önce muamele edilebilir ya da edilmeyebilir.

Collins ekibi, basit, etkili ve ucuz bir temizleme çözümü sunmaktadır. Onların sistemleri, oksitleyici enzimleri taklit eden küçük moleküller olan TAML aktivatörleri denilen bir grup katalizörü içerir. Hidrojen peroksit ile kombine edildiğinde, TAML etkinleştiricileri sudaki zararlı kimyasalları çok etkili şekilde parçalamaktadır.

Güncel 25 sayfalık raporda, araştırmacılar BPA’nın parçalanmasında TAML etkinleştiricilerinin etkinliğini ve güvenliğini ortaya koyuyor. BPA ile yoğun şekilde kirlenmiş suya TAML’leri ve hidrojen peroksit ilave etmek, atık su arıtımında pH normu olan nötr pH’da 30 dakika içinde BPA’nın yüzde 99 oranında azalmasına neden oldu.

Bu pH’da TAML muamelesi, BPA’nın, oligomer diye adlandırılan daha büyük birimler halinde bir araya gelmesine ve bunun sonucunda bir araya toplanmasına ve sudan çökelmesine neden oldu. Collins’e göre, oligomerler bir BPA su arıtma tesisinde filtrelenebilir ve atılabilir. En önemlisi, Collins ve işbirlikçileri tarafından yapılan kapsamlı çalışmalar, oligomerlerin kendilerinin zararlı olmadığını buldu. BPA moleküllerini birbirine yapışan bağların doğası, oligomerlerin BPA’ya geri dönmesine izin vermez.

Araştırmacılar, oligomerleri de içeren arındırılmış suyun güvenliğini sağlamak için, TEPE (Tiered Protocol for Endocrine Disruption) deneyleriyle test ettiler. TAML ile muamele edilmiş BPA suyunun maya ve gelişen zebra balığı embriyolarında östrojen aktivitesi göstermediğini veya anormalliklere neden olmadığını keşfettiler.

Araştırmacılar, aynı zamanda, bu daha yüksek bir pH ‘de 11 arasında bir pH değerinde BPA yüklü su TAML tedavinin etkinliğini test 15 dakika içinde BPA bir daha büyük yüzde 99.9 azalma vardı. PH 8.5 işleminin tersine, BPA molekülleri yok edildi ve hiç oligomer tespit edilmedi.

TAML / hidrojen peroksit uygulaması gerçek dünyaya laboratuar çalışmaları transferi varsayarak, kağıt bitki işleme çözüm ve sızıntı suyu içeren atık akımlarının çeşitli benzer konsantrasyonlarda kolayca sudan BPA ortadan kaldırır çünkü, şimdi Dünya genelinde BPA riskini azaltmak için bu basit prosedür yeni bir çözüm sunabilir “dedi.

 Kaynak: sciencedaily.com

Yorumlar
znur Çalışkan - BPA’yı Etkili Bir Şekilde Sudan Uzaklaştıran Katalizörler

Hakkında Öznur Çalışkan

1994 yılında İstanbul’da doğdu. Liseyi Körfez Orhangazi Anadolu Lisesinde okuduktan sonra Yalova Üniversitesi Kimya ve Süreç Mühendisliği Bölümünü kazandı ve burada öğrenimine devam etmekte. Bununla birlikte Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi İşletme Bölümü öğrencisidir. Mühendislik ve Kimya ile ilgili alanlara ilgili ve araştırmaya hevesli olmakla birlikte bunları severek yaptığından ve bilim adına aktif bir rol üstlenmek istediğinden İnovatif Kimya Dergisi ekibinde bilim haberleri çevirisi yapmaktadır.

Sitemi Ziyaret Edin
Tüm Yazıları Görüntüle

Okumanızı Öneriyoruz

oluler artik sivilastirilacak 310x165 - Ölüler Artık Sıvılaştırılacak

Ölüler Artık Sıvılaştırılacak

PDF OLARAK İNDİR Batı’da ölülerin gömülmesi kadar yakılması da yaygın. Ancak şimdi, duyulduğunda “mafya infazı” …

Bir Cevap Yazın

LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com