Bu Sentetik Hücre, Tümör İçerisinde Anti-Kanser İlaçları Üretiyor | İnovatif Kimya Dergisi
Anasayfa / Kimya Haberleri / Dünya Haberleri / Bu Sentetik Hücre, Tümör İçerisinde Anti-Kanser İlaçları Üretiyor

Bu Sentetik Hücre, Tümör İçerisinde Anti-Kanser İlaçları Üretiyor

bu sentetik hucre tumor icerisinde anti kanser ilaclari uretiyor - Bu Sentetik Hücre, Tümör İçerisinde Anti-Kanser İlaçları Üretiyor

Technion İsrail Teknoloji Enstitüsü araştırmacıları kanserli bir tümörü, doku içerisinde anti kanser proteinleri üreten sentetik bir hücre olan “nano-fabrika” kullanarak başarıyla tedavi ettiler. Advanced Healthcare Materials’da yayınlanan araştırma, sentetik hücrenin anormal dokulara yönlendirilmesi için sentetik biyolijiyi, yapay olarak protein üretmek ve hedeflenen ilaç dağıtımını birleştiriyor.

Sentetik hücreler, doğal hücrelere benzer kapasitelere ve bu hücrelere nazaran daha üstün yapay sistemlerdir. İnsan hücreleri, çeşitli biyolojik moleküller üretebildiği gibi, sentetik hücrede geniş bir protein yelpazesi üretebilir. Bu tür sistemler, doku mühendisliği disiplininde, yapay organların üretiminde ve yaşamın köklerini incelemek için büyük bir potansiyele sahiptir.

Yapay hücrelerin tasarımı, tüm dünyadaki birçok araştırma grubu tarafından takip edilen oldukça karmaşık bir mühendislik sorunudur. Yapay bir hücrenin anormal bir doku içinde protein üretmek için bir nano fabrika olarak hizmet verdiği mevcut araştırma, Technion’daki Wolfson Kimya Mühendisliği Fakültesi’ndeki doktora öğrencisi Nitzan Krinsky ve yardımcı Prof. Avi Schroeder tarafından yönetildi.

Araştırmacılar, biyolojik hücrelerin doğal zarını andıran lipit esaslı parçacıklar içine moleküler mekanizmaları entegre ettiler. Parçacıkları, biyolojik dokuyu “algıladıklarında” aktive edildikleri zaman, entegre bir sentetik DNA şablonu tarafından belirlenerek terapötik proteinler üretmek üzere tasarladılar. Parçacıklar, dış mikro ortamdan, devam eden faaliyetleri için gerekli olan enerji kaynaklarını ve yapı taşlarını inşa ederler.

Laboratuvardaki hücre kültürlerinde deneyler yapıldıktan sonra, yeni teknoloji farelerde de test edildi. İşlenmiş parçacıklar tümöre ulaştığında, kanser hücrelerini ortadan kaldıran bir protein ürettiler. Parçacıklar ve bunların aktiviteleri, parçacıklar tarafından üretilen yeşil floresan protein (GFP) kullanılarak izlendi. Bu protein, floresan mikroskobu kullanılarak gerçek zamanlı olarak görüntülenebilir.

Prof. Schroeder, “Birleşik DNA şablonunu kodlayarak, geliştirdiğimiz parçacıklar çeşitli protein ilaçları üretebilir” dedi. “Bunlar modülerdir, yani çevresel koşullara uygun olarak protein üretiminin etkinleştirilmesine izin veriyolar. Bu nedenle, Technion’da geliştirdiğimiz yapay hücreler, kişiselleştirilmiş tıp trendinde – belirli bir hastanın genetik ve tıbbi profiline tedavinin ayarlanmasında önemli rol oynayabilir.”

Kaynak : phys.org

Yorumlar
Melis Yağmur Akgünlü - Bu Sentetik Hücre, Tümör İçerisinde Anti-Kanser İlaçları Üretiyor

Hakkında Melis Yağmur Akgünlü

1993 yılında İskenderun’da doğdu. 2011 yılında İbni Sina Anadolu Lisesi’nden mezun oldu. Lisans eğitimini 2016 yılında Ankara Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümü’nde tamamladı. Lisans eğitimi sırasında bitirme proje konusu henüz çalışılmamış bir alanda olması sebebiyle iyi sonuçlar alarak bu konu hakkındaki çalışmaları makale haline getirilmiştir. Makale konusu ‘Photocatalytic activies of doped ZIF-8 Nanocrystals’ hakkındadır. Bu çalışmalarını devam ettirebilmek için mezun olduktan hemen sonra Ankara Üniversitesi Kimya Mühendisliği’nde Yükseklisans eğitimi almaya başladı. Bilimsel alandaki gelişmeleri takip etmek ve ilgi duyanların bilgi sahibi olması amacıyla İnovatif Kimya Dergisi’nde haber çeviri editörü olarak çalışmaktadır.

Sitemi Ziyaret Edin
Tüm Yazıları Görüntüle

Okumanızı Öneriyoruz

yaslanmanin etkileri geri alinabildi 310x165 - Yaşlanmanın Etkileri Geri Alınabildi

Yaşlanmanın Etkileri Geri Alınabildi

Bilim adamları laboratuvar ortamında yaptıkları çalışmalar neticesinde büyümüş insan hücrelerinde yaşlanmanın etkilerini geri almayı başardılar. …

Bir cevap yazın

WP to LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com