Anasayfa / Kimya Haberleri / Çevre Haberleri / Bu Toz Malzeme Çöl Havasından İçme Suyunu Resmen Emiyor!

Bu Toz Malzeme Çöl Havasından İçme Suyunu Resmen Emiyor!

bu toz malzeme col havasindan icme suyunu resmen emiyor - Bu Toz Malzeme Çöl Havasından İçme Suyunu Resmen Emiyor!

Evet yanlış duymadınız, bu ilginç malzemeye MOF (Metal-organik Kafes) diyoruz.

Metal-organik kafes olarak bilinen bu yapı, gece su buharını yakalar, sonra ertesi gün ısıtıldığında onu serbest bırakır.

Star Wars’tan çıkmış bir fikir belki hatırlarsınız “Kuru çöl havasından gelen nemi em ve onu içme suyuna çevir”

Star Wars: Bölüm IV — Yeni Bir Umut: “Gerçekten neye ihtiyacım var, nano vaporatorların ikili dilini anlayan bir droid. Vaporörler? Bayım, ilk işim, ikili yük kaldırıcılarını programlamaktı…”

Star Wars’daki buharlaştırıcılara çok benzeyen bir malzeme bulmaya girişen bilim adamları, gece boyunca kuru Arizona havasından nemi almak için bir kutu gun-metal denen gri bir tozu kullanmışlar ve ertesi gün içme suyunu hapsettiğini görmüşler.

Bu kullandıkları toz, tam da başından beri konuştuğumuz bu garip malzeme, suyu almak için daha ince gözenekler içeren metal-organik çerçeveler olarak adlandırılan küçük yapılardan oluşur.

“Su içeri giriyor ve ilk giren moleküller gözenekleri daha kutuplu hale getiriyor ve ardından gelen çekme kuvvetiyle daha fazla su içeri giriyor.”

Kullanılan toz dolu kutu, başka bir kutu içine yerleştirilmiştir. Geceleri büyük kutu açık bırakılır, ancak sabah kutu kapalı olduğunda, MOF içerideki ısıyı ve buharlaşan suyu yakalar. Daha sonra su daha büyük kutunun içinde yoğunlaşır ve toplanacak yere damlar. Bunun için soğutucu veya güç kaynağı gerekmez.

Yaghi ve meslektaşlarının bulguları Science Advances dergisinde. [Farhad Fathieh ve diğerleri., Çöl havasından pratik su üretimi] ismi ile yayımlanmıştır.

Kaynak : scientificamerican.com

Yorumlar
Sude Özçelik - Bu Toz Malzeme Çöl Havasından İçme Suyunu Resmen Emiyor!

Hakkında Sude Özçelik

Merhabalar Ben Sude, 21 mayıs 1995 İstanbul doğumluyum. Yıldız Teknik Üniversitesi / Kimya Mühendisliği Son sınıf Öğrencisiyim. Daha önce Arçelik ve Sealed Air firmalarında Stajyer Mühendis olarak çalıştım .İlgi alanlarım : Polimer, Polimer nanokompozitler ama ayrıca yenilenebilir enerji ve gökbilim kavramları da ilgimi çekiyor. İngilizce her türlü şeyin çevirisini yapmaktan ve okumaktan zevk alıyorum, hem kendimi birçok alanda geliştirebileyim hem de bu dergide benimde bir katkım olsun diyerek okuduğunuz bazı haberleri çevirmeye başladım. Okuduysanız teşekkürler ,Gününüz güzel geçsin.

Sitemi Ziyaret Edin
Tüm Yazıları Görüntüle

Okumanızı Öneriyoruz

geri donusturulebilir su bazli yakit gelistirildi 310x165 - Geri Dönüştürülebilir Su Bazlı Yakıt Geliştirildi

Geri Dönüştürülebilir Su Bazlı Yakıt Geliştirildi

Electriq Global, yüzde 60’ı sudan oluşan tamamen geri dönüştürülebilir devrimsel bir yakıt geliştirdi. Electriq-Fuel mevcut …

Bir cevap yazın

WP to LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com