Anasayfa / Kimya Haberleri / Dünya Haberleri / Buğday Glüteninin, Kırılgan Yapıdaki Saçın Bağlarını Onardığı Keşfedildi

Buğday Glüteninin, Kırılgan Yapıdaki Saçın Bağlarını Onardığı Keşfedildi

bugday gluteninin kirilgan yapidaki sacin baglarini onardigi kesfedildi - Buğday Glüteninin, Kırılgan Yapıdaki Saçın Bağlarını Onardığı Keşfedildi

16Royal Society Open Science dergisinde yayınlanan makalesinde ekip, buğday glüteni ve saçlarla yaptıkları deneyleri ve buldukları sonuçları anlatıyor.

İnsan saçının büyük bir kısmı, lifli bir protein olan keratinden meydana gelir. Doğal haliyle saç, genellikle disülfit köprüleri olarak bilinen sağlam ve aralıksız bağlar sayesinde yumuşaktır. Ancak saçı yağ ve kirden arındırmak için kullanılan şampuanlar, aynı zamanda keratini tutan bağlara da zarar verirler. Sonuç genellikle uçları kırılmaya eğilimli kırılgan saçlardır.

Bilim insanları, bir süredir, kırılgan saçların tedavisinde kırık bağların yerini alacak bir proteinin kullanılması gerektirdiğini biliyorlardı; ancak küçük bir problem yüzünden bu tedavi ertelenmişti: Proteinlerin bağlanabilmesi için saçla aynı pH değerine sahip olmaları gerekiyordu ve uygun proteinin bulunması zordu. Bu sorunun üstesinden gelebilmek için, araştırmacılar, ucuz ve bol olduğu için buğday glüteni kullandılar. Doğru pH değerine sahip değildi; ancak ekip, pH’ının değiştirildiğinde saçları onarmasına yardımcı olup olamayacağını merak ediyordu. Bazı deneme ve yanılmalardan sonra, işe yarayan bir yöntem buldular: Glüteni, proteinlerini temel peptitlerine bölen bir enzim içerisine batırdılar. Saçlarınkiyle eşleştirilmek üzere bu peptitlerin izoelektrik noktalarını yükselten kimyasal bir formül olan EDDAC’yi eklediler. Daha sonra sonucu bir şampuan haline getirip saç numunelerine uyguladılar.

Ekip, saç hasar derecesini belirlemek için sürtünme ölçümlerinden yararlanarak üzerinde işlem gerçekleştirilen saç numunelerini tarak kullanarak test etti. Glüten ilaveli şampuan uygulanmış saçlarda hasar derecesinin, hiçbir uygulama yapılmamış saçlara göre kuruyken %21 ve ıslakken ise %50 oranında daha az olduğu bulundu. Ayrıca, saç numunelerini bir mikroskopta incelediler ve yeni oluşan bağları görebildiklerini belirttiler. Saç daha pürüzsüz ve daha az kırılgandı. Daha fazla test yapılması gerekiyor ancak araştırmacılar, nihayetinde kırık uçlar için bir çare bulduklarından eminler.

Daha fazla bilgi için: Modification of wheat gluten for improvement of binding capacity with keratin in hair, Royal Society Open Science (2018). Published 7 February 2018. DOI: 10.1098/rsos.171216 , http://rsos.royalsocietypublishing.org/content/5/2/171216

Kaynak : phys.org

Yorumlar
Canan Molla - Buğday Glüteninin, Kırılgan Yapıdaki Saçın Bağlarını Onardığı Keşfedildi

Hakkında Canan Molla

1992 yılında Tekirdağın Çorlu ilçesinde doğdu. 2010 yılında Çorlu Ticaret Borsası Anadolu Lisesinden mezun oldu. 2011 yılında Anadolu Üniversitesi Kimya Mühendisliği lisans eğitimine başladı. Bu süre zarfında IEEE grubu ve TEMA Vakfında rol aldı. 2016 yılında Anadolu Üniversitesinin düzenlediği proje yarışmasında üçüncülük ödülünü kazandı.  Kazım Taşkent Eskişehir Şeker Fabrikası ve Paşabahçe Cam Sanayi Kırklareli Fabrikasında stajlarını tamamladıktan sonra 2017 yılında mezun oldu. VEM İlaç Sanayi Tic. ve A.Ş.'de Üretim Planlama departmanında halen çalışmaktadır. Mühendislerin kendilerini her zaman bir adım geliştirerek çevreye duyarlı, ekonomik ve yenilikçi üretim yapmaları gerektiğine inanıyor. Yenilikleri yakından takip etmek ve bunları diğer insanlarla paylaşmak adına 2017 Ağustos ayında İnovatif Kimya Dergisinde gönüllü çevirmenliğe başlamıştır.

Sitemi Ziyaret Edin
Tüm Yazıları Görüntüle

Okumanızı Öneriyoruz

glifosat bal arisi bagirsak bakterilerini bozabilir 310x165 - Glifosat, Bal Arısı Bağırsak Bakterilerini Bozabilir

Glifosat, Bal Arısı Bağırsak Bakterilerini Bozabilir

Araştırmacılar, yabani ot öldürücülerin mikrobiyo etkilerinin bal arısı düşüşüne katkıda bulunabileceğini ifade etti. Glifosat dünyadaki …

Bir cevap yazın

WP to LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com