Çamaşır Atık Suyundan Gümüş Ayrılması | İnovatif Kimya Dergisi
Anasayfa / Kimya Haberleri / Dünya Haberleri / Çamaşır Atık Suyundan Gümüş Ayrılması

Çamaşır Atık Suyundan Gümüş Ayrılması

camasir atik suyundan gumus ayrilmasi - Çamaşır Atık Suyundan Gümüş Ayrılması

Gümüş nanopartikülleri koku giderici yeteneklerinden dolayı kıyafetlerde kullanılıyor fakat yıkama sonrasında bazı gümüş parçaları kopuyor. Bu prosesten açığa çıkan atık su çevreyi, muhtemelen sudaki yaşama zarar verebilir bu yüzden araştırmacılar gümüşün geri kazanımı girişiminde bulundular. Şimdilerde bir grup ACS Sustainable Chemistry & Engineering’ de deterjan kimyasının, çamaşır atık suyundan ne kadar gümüşün geri kazanılabileceğine dair önemli bir rol oynadığını raporladı.

Bazı giysi üreticileri ürünlerine gümüş nanopartikülleri katıyorlar çünkü bu küçük miktardaki metal kötü kokuya sebep olan bakterileri öldürüyor. Fakat araştırmacılar bu gümüşün birazının giysiler yıkanınca su ile sürüklendiğini buldular. Bu gümüş nanopartikülleri birçok su mikroorganizmaları için zehirli olabilir ve bakteriyel prosesle atık su arıtımı yapan tesislerin verimliliğini etkileyebilir. Fakat, sudaki düşük gümüş konsantrasyonu, rekabet eden  iyonların yüksek konsantrasyonu ve gümüşün hangi formlarda bulunduğu belirsizliği yüzünden çamaşır atık suyundan nanomalzemelerin geri kazanımı kolay bir proses değilir. Sukalyan Sengupta ve Tabish Nawaz tarafından yapılan önceki araştırma iyon değişimi teknolojisinin gümüş için yüksek seçici olduğunu gösterdi fakat bu çalışma bu methodla çakışacak olan deterjan kimyasını  incelememişti. Bu yüzden hali hazırdaki raporu tekrardan incelemek istiyorlar.

Araştırmacılar, gümüşün her bir deterjan bileşenleriyle nasıl etkileşime girdiğini analiz ettiler. Ekip, gümüşün çoğunlukla pozitif yüklü bir iyon olarak var olduğunu ve bu formun belirli koşullar altında birkaç deterjan bileşiği ile etkileşeceğini buldu. Örneğin, pozitif yüklü gümüş iyonu, deterjan içindeki negatif yüklü iyonlarla farklı pH aralıklarında etkileşime girer. Grup ayrıca, rekabet eden iyonların pH’ına ve konsantrasyonuna bağlı olarak gümüşün yaklaşık yüzde 99’unu geri kazandıran bir iyon değişim reçinesini kullandı. Reçine daha sonra deterjan bileşenleri ile test edildi ve beş döngüden fazla tekrar kullanıldı ve gümüşü uzaklaştırma yeteneğini korudu. Ancak, ağartma ve su yumuşatma maddeleri gibi ürünlerin eklenmesi, reçinenin verimliliğini olumsuz etkiledi.

Kaynak : sciencedaily.com

Yorumlar
Melis Kırarslan - Çamaşır Atık Suyundan Gümüş Ayrılması

Hakkında Melis Kırarslan

1993 yılında doğdu. 2011 yılında Tekirdağ Anadolu Öğretmen Lisesi'nden mezun olduktan sonra Hacettepe Üniversitesi Kimya Mühendisliği bölümüne başladı. SASA Polyester ve Bilim İlaç şirketlerinde stajını tamamladı. Lisans eğitimi sırasında, Erasmus+ programına başvurup 2015 / 2016 akademik yılında TH Köln'de eğitim aldı. Haziran 2017'de lisans eğitimini tamamladıktan sonra İTÜ Kimya Mühendisliği Anabilim Dalı'nda yüksek lisansa başladı. Ekim 2017'de gönüllü olarak İnovatif Kimya Dergisi haber çeviri ekibine katıldı.

Sitemi Ziyaret Edin
Tüm Yazıları Görüntüle

Okumanızı Öneriyoruz

yaslanmanin etkileri geri alinabildi 310x165 - Yaşlanmanın Etkileri Geri Alınabildi

Yaşlanmanın Etkileri Geri Alınabildi

Bilim adamları laboratuvar ortamında yaptıkları çalışmalar neticesinde büyümüş insan hücrelerinde yaşlanmanın etkilerini geri almayı başardılar. …

Bir cevap yazın

WP to LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com