Anasayfa / Kimya Haberleri / Dünya Haberleri / Canlı Renkli ve Fazlasıyla Parıldayan Bir Meyve Keşfedildi

Canlı Renkli ve Fazlasıyla Parıldayan Bir Meyve Keşfedildi

canli renkli fazlasiyla parildayan bir meyve kesfedildi - Canlı Renkli ve Fazlasıyla Parıldayan Bir Meyve Keşfedildi

Yapısal Rengi Gösteren İlk Bitki Yıllar Sonra Sonunda Keşfedildi

Keşfedilen bitki, Afrika kökenli bir meyve olan Pollia condensata’nın yukarıda ki yakın çekin fotoğrafında da ne kadar canlı ve parlak renklerde olduğunu görebilirsiniz, ayrıca pigmentlerden ziyade hücresel konfigürasyonlarından türetilen yapısal rengi gösteren ilk bitkidir. Ayrıca şuana kadar keşfedilen en parlak biyolojik materyal olduğu düşünülmektedir. Bu meyvenin böcek dış iskeleti, kuş tüyleri veya kelebek kanatları gibi yapısal olarak renkli dokulardan daha parlak yansımaları olduğu bulundu.

Renklendirme, birbiri altında birbirlerine hafif bir açı ile düzenlenmiş selüloz fibril tabakalarından gelmektedir. Bu sarmal yığınlar, katmanların kalınlığına bağlı olarak farklı renkleri filtrelemek için dairesel polarize ışık ile etkileşime girer. Katman kalınlığı hücreden hücrelere değiştikçe, genel etki noktalı sanatın(pointillism art) ya da pikselleştirilmiş dijital görüntülerin benekli dokularını anımsatan bir yapıya sahiptir.

Bu etki, Gana’da toplanan ve Londra, Birleşik Krallık’taki Kew Gardens’da yapılan 38 yıllık bir meyve numunesinin analizi ile keşfedildi. Ullrich Steiner ve İngiltere’de Cambridge Üniversitesi’nden bir ekip, geleneksel pigmentlerin bozulacağı zaman çizelgelerinde meyvelerin rengini korumasına imkan veren bu yapıyı aydınlatmak için transmisyon elektron mikroskopisini(SEM) kullandı.

Kaynak: chemistryworld.com

Yorumlar
Sude Özçelik - Canlı Renkli ve Fazlasıyla Parıldayan Bir Meyve Keşfedildi

Hakkında Sude Özçelik

Merhabalar Ben Sude, 21 mayıs 1995 İstanbul doğumluyum. Yıldız Teknik Üniversitesi / Kimya Mühendisliği Son sınıf Öğrencisiyim. Daha önce Arçelik ve Sealed Air firmalarında Stajyer Mühendis olarak çalıştım .İlgi alanlarım : Polimer, Polimer nanokompozitler ama ayrıca yenilenebilir enerji ve gökbilim kavramları da ilgimi çekiyor. İngilizce her türlü şeyin çevirisini yapmaktan ve okumaktan zevk alıyorum, hem kendimi birçok alanda geliştirebileyim hem de bu dergide benimde bir katkım olsun diyerek okuduğunuz bazı haberleri çevirmeye başladım. Okuduysanız teşekkürler ,Gününüz güzel geçsin.

Sitemi Ziyaret Edin
Tüm Yazıları Görüntüle

Okumanızı Öneriyoruz

yeni nesil akilli bileklikler 310x165 - Yeni Nesil Akıllı Bileklikler

Yeni Nesil Akıllı Bileklikler

Fotoğraf: Akıllı telefonlara kablosuz bağlanabilen akıllı bileklik. (Abbas Furniturewalla) Rutgers Üniversitesi-New Brunswick mühendisleri, yeni bir …

Bir cevap yazın

WP to LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com