Anasayfa / Kimya Haberleri / Dünya Haberleri / Çin, Almanya’nın Hidrojen Plazması Rekorunu Kırdı!

Çin, Almanya’nın Hidrojen Plazması Rekorunu Kırdı!

cin almanya nin hidrojen plazmasi rekorunu kirdi - Çin, Almanya’nın Hidrojen Plazması Rekorunu Kırdı!

Çinli bilim insanları, yeni füzyon reaktörü ile Alman bilim insanlarını hidrojen plazmasını saklama rekorunu kırdı.

Wendelstein 7-X ismi ilk olarak geçtiğimiz Aralık ayında hayatımıza girdi. Alman bilim insanları tarafından geliştirilen bu füzyon reaktörü, ilk olarak helyum plazmasını ardından da geçtiğimiz günlerde hidrojen plazmasını elde etti. Ancak görünüşe göre uzak doğudan Wendelstein 7-X’e ciddi bir rakip geldi.

Çinli bilim insanlarının Experimental Advanced Superconducting Tokamak (EAST) olarak adlandırdığı yeni füzyon reaktörü, Wendelstein 7-X’in plazma saklama süresi rekorunu kırdı. Wendelstein 7-X, 80 milyon santigrat dereceye çıkarak ürettiği hidrojen plazmasını saniyenin dörtte biri kadar tutmayı başarmıştı. Çin yapımı EAST ise 49.999 milyon santigrat dereceye çıkarak hidrojen plazmasını tam 102 saniye boyunca muhafaza etmeyi başardı.

Çin merkezli Hefei Institute of Physical Science’ın (HIPS) elde ettiği sonuçlar oldukça etkileyici. Reaksiyonlardan elde edilen enerjiyi toplamak için bu denli yüksek sıcaklıkların muhafaza edilebilmesi, kontrollü nükleer füzyon için kritik bir adım. Bu sayede plazmayı reaktör duvarlarından ayırmak için gereken manyetik alanlar daha stabil bir şekilde sıralanabiliyor.

Bu bilgilerin doğrudan HIPS tarafından paylaşıldığını belirtelim. Reaksiyonun nasıl gerçekleştiğine dair resmi belgeler henüz yayınlanmadığı için Wendelstein 7-X ile ciddi bir karşılaştırma yapılamıyor. Ancak HIPS tarafından yayınlanan sonuçlar doğrulanırsa, Wendelstein 7-X ile EAST arasında ilginç bir rekabet oluşacaktır. EAST’in avantajı muhafaza süresiyken, Wendelstein 7-X daha yüksek derecelere çıkabiliyor.

Kaynak :  technopat.net

Yorumlar

Okumanızı Öneriyoruz

milyarderler enerji depolama sistemlerine yatirim yapmaya basladi 310x165 - Milyarderler Enerji Depolama Sistemlerine Yatırım Yapmaya Başladı

Milyarderler Enerji Depolama Sistemlerine Yatırım Yapmaya Başladı

Yenilenebilir enerji konusunda en büyük sorunlardan biri olarak görülen ‘enerji depolama sorunu’, pek çok milyarderden …

Bir cevap yazın

WP to LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com