Anasayfa / Kimya Haberleri / Çevre Haberleri / Çin’in Çevresel Düzenlemeler Üzerindeki Baskısı Küresel Tedarik Zincirine Girdi

Çin’in Çevresel Düzenlemeler Üzerindeki Baskısı Küresel Tedarik Zincirine Girdi

cinin cevresel duzenlemeler uzerindeki baskisi kuresel tedarik zincirine girdi - Çin’in Çevresel Düzenlemeler Üzerindeki Baskısı Küresel Tedarik Zincirine Girdi

Gözlemciler Çin’deki çevre düzenlemelerini yeni bir çağ olarak nitelendiriyorlar.

Çin eleştirmenleri haksız iş uygulamaları gibi çevresel düzenlemelerin gevşek uygulamaları olduğunu belirtti. Batılı hükümetler, durumu eşitlemek için biraz geri çekil tavsiyesinde bulunacak kadar ileri gidiyor. Bu yüzden önde gelen Alman otomobil parçaları tedarikçisi Çin yerel yetkilileri,önemli bir tedarikçi için güç kesintisinden sonra sosyal medyada kendilerini bir kriz içinde buldu.Bu şok dalgaları iş sürdürülebilirlik topluluğuna vurulmuş bir darbe olarak gösterildi.

Heyecan Schaeffler Çin CEO’su tarafından,çevresel ihlaller nedeniyle kilit tedarikçilerin kapatılmasını tersine çevirmek için yetkililere bir mektup sızdırmasıyla başladı.Schaeffler, iğne yatakları tek tedarikçisi olan Jielong Metal Wiredrawing ‘in gücünü kestikten sonra yasal sorunlar gün yüzüne çıkmaya başladı.

Schaeffler tedarikçiyi değiştirmenin 3 ay süreceğini belirterek Çin’deki 49 otomobil üreticisini kilit parça olmaksızın bırakarak 300 milyon RMB (43 milyar ABD doları üzerinde) tahmini ekonomik etki ile 3 milyon aracın planlandığı gibi dolaşmasını engelledi.Sızdırılan mektup yayıldığında Schaeffler acil durum planını düzenlemeye başlamış ve Schaeffler’in Çin dışındaki kaynaklarını yeniden yönlendirebileceği için,etkinin yönetilebileceği haberi ile müşterilerini sakinleştirebilmiştir.

Sosyal medyadaki tepkilerin bazıları tedarik zincirinin yeniden örgütlenmesine izin vermek  için kısa bir erteleme çağrısında bulundu ve bu uygulama kampanyalarının rekabet gücü üzerindeki etkileri hakkında endişeler dile getirdi.Diğerleri, firma hareketlerini gerekli değişikliği gerçekleştirmenin tek yolu olarak kutladı.

Yetkililerin yanıtı bölünmüş değildi.Tedarikçilerin müşterilerine daha önce danışmanlık yapmış olmalarını gerektiğini ve Schaeffler’in tedarikçilerinin uygunluğunu denetleme sorumluluğunun olduğunu işaret ettiler.2016 yılının sonlarında ve 2017 yılının başında gönderilen mektuplar nihai kapatma eylemi öncesinde kendi görüşleri doğrultusunda çok sayıda fark verdi.

Çevresel düzenlemelerin bilinen ihlalcilerinin bir listesinde yer almakla kalmayıp Jielong Şangay gerekli bir çevresel etki değerlendirmesi sunamadı ve bu nedenle yasadışı faaliyet gösterdi.Yetkili makamlar şirketin tesisin yasadışı operasyonlara geri dönmemesinden emin olmak için üretim tesislerinin de ortadan kaldırılmasını istedi.

Mesaj küresel işletmelerin ticaret sürdürülebilirliği için tedarik zinciri denetimlerinin önemini güçlendirdi.Bu durum küresel şirketlerin ciddiye aldığı konunun başarıyla uygulanması için mücadele etti ve ediyor.Bu yüksek profilli davanın ardından sürdürülebilirlik topluluğu olayın bir defaya mahsus olmadığını  ve ekonomik büyüme ile çevresel kalite arasındaki mücadelede dengenin yeni bir çağı temsil ettiğini gösterdi.

Bu tedarik zinciri denetimlerinin arkasındaki teknolojileri daha da geliştirmeye olan ihtiyacı güçlendirecektir.Tedarikçilerin kendi denetimlerinde vaat ettiklerine güvenmek için blok zincirleme yaklaşımların benimseneceğinden bahsediliyor.

Kaynak : treehugger.com

Yorumlar
Büşra Gerçin - Çin’in Çevresel Düzenlemeler Üzerindeki Baskısı Küresel Tedarik Zincirine Girdi

Hakkında Büşra Gerçin

1992 İzmir doğumluyum. Ege Üniversitesi Kimya bölümünü bitirdim. Üniversitemiz bünyesinde ki Nükleer Bilimler Enstitüsü’nde staj yaparak nükleer uygulamalar, nükleer teknoloji ve nükleer bilimler laboratuvarlarındaki araştırmalar da yer aldım. Bir çevre laboratuvarın da Analiz sorumlusu olarak görev aldım ve ICP-OES (indüktif eşleşmiş optik emisyon spektrometresi) , AAS (atomik absorbsiyon spektrometresi) kullanarak atık su, su ve atık yağlarda ağır metal analizi yaptım.Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde ki suların kalitesi ve arıtma tesislerinin iyileştirilmesi projesinde görev aldım. İlgi alanlarım yenilenebilir enerji, doğa ve çevre projeleri, yeşil kimya, polimerler. Kendime ve sizlere katkı sağlayabilmek adına İnovatif kimya dergisine katılmaya karar verdim.

Sitemi Ziyaret Edin
Tüm Yazıları Görüntüle

Okumanızı Öneriyoruz

trump yonetimi zehirli cozuculerin yasaklanmasini geciktiriyor 310x165 - Trump Yönetimi Zehirli Çözücülerin Yasaklanmasını Geciktiriyor

Trump Yönetimi Zehirli Çözücülerin Yasaklanmasını Geciktiriyor

PDF OLARAK İNDİR Trump yönetimi, Çevre Koruma Ajansı’nın üç tehlikeli çözücünün kullanımından kaynaklanan yüksek riski …

Bir Cevap Yazın

LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com