Anasayfa / Kimya Haberleri / Çevre Haberleri / CO’nun CO2’ye Dönüşümü Artık Mümkün Hem de Tek Bir Metal Atomuyla!

CO’nun CO2’ye Dönüşümü Artık Mümkün Hem de Tek Bir Metal Atomuyla!

conun co2ye donusumu artik mumkun hem de tek bir metal atomuyla - CO’nun CO2’ye Dönüşümü Artık Mümkün Hem de Tek Bir Metal Atomuyla!

Araştırmacılar, ilk kez, tek bir metal atomunun, karbon monoksitin, karbon dioksite dönüştürülmesinde bir katalizör olarak hareket ettiğini göstermişlerdir; bu, katalitik konvertörlerde yaygın olarak otomobil egzozundan gelen zararlı gazları gidermek için kullanılan kimyasal bir reaksiyondur. Araştırma, katalitik konvertör tasarımını geliştirebilir ve ayrıca hesaplama katalizleri alanında önemli etkilere sahiptir.

Washington State Üniversitesi ve styTufts Üniversitesi’nden araştırmacılar, ilk kez, tek bir metal atomunun, karbon monoksiti karbon dioksite dönüştüren bir katalizör olarak hareket edebildiğini gösterdi. Bu, katalitik konvertörlerde yaygın olarak otomobil egzozundan gelen zararlı gazları yok etmek için kullanılan kimyasal bir reaksiyondu.

Nature Catalysis dergisinde yayınlanmış olan araştırma, katalitik konvertör tasarımını geliştirebilir ve ayrıca hesaplama katalizörü alanında da önemli etkilere sahiptir.

Düşük Motor Sıcaklıklarının Üstesinden Gelmek

Motorlar daha verimli hale geldikçe, yanma sıcaklıkları daha düşük hale geldi ve katalitik konvertörlerin çalışmasını ve paradoksal olarak daha zararlı emisyonlar yaratmasını zorlaştı. Araba şirketleri, insan sağlığını korumayı amaçlayan katı emisyon standartlarını karşılamaya çalışmışlardır. Volkswagen, emisyon testlerini aldatmak için bir yazılım çözümü geliştirmekten suçlu bulundu.

Düşük sıcaklıkta katalizörler çalışırken, WSU’nun Voiland Kimya Mühendisliği ve Biyomühendislik Okulu’nda yardımcı doçent olan Jean-Sabin McEwen liderliğindeki araştırmacılar ve Tufts Üniversitesi’nde kimya profesörü olan Charles Sykes tek metal atomlarına ve yeteneklerine ilgi duyuyorlardı. Daha düşük sıcaklıklarda katalizör görevi görür.

McEwen, “Egzersinizdeki karbon monoksit ve nitrojen oksit gibi zararlı kimyasalların çoğu, motoru çalıştırırken yayılır” dedi. “Sıcaklık ne kadar düşük olursa, bu zararlı kimyasalları nötralize etmek de o kadar zorlaşır.”

Karbon Monoksitten, Karbondioksite

Araştırmacılar makalelerinde, reaksiyonun oda sıcaklığında bir bakır oksit desteği üzerinde tek platin atomlarıyla çalışabileceğini gösterdi. Tek platin atomu karbon monoksiti yerinde tutarken, bakır oksit oksijeni karbondioksite dönüştürmek için oksijen sağlar.

Sykes, “Bu, düşük sıcaklıkta çalışan katalitik konvertörlerin yeni nesil tasarımını yönlendirebilecek bir kıyaslama çalışmasıdır” dedi.

Katalitik konvertörlerin platin gibi nadir ve pahalı metaller kullanması nedeniyle, bu elementlerin tek atom seviyesine indirgenmesi maliyetleri de azaltabilir.

Araştırmaları, bilimsel dünyadaki uzun süredir devam eden bir tartışmayı, tek bir metal atomunun, düşük sıcaklıklarda karbon monoksitin karbon dioksite oksidasyonu için bir katalizör görevi görüp göremeyeceği veya böyle bir reaksiyonun bir atom kümesini gerektirip gerektirmediği konusundaki cevabını kesin olarak yanıtlıyor.

Kaynak: sciencedaily.com

Yorumlar
Sude Özçelik - CO’nun CO2’ye Dönüşümü Artık Mümkün Hem de Tek Bir Metal Atomuyla!

Hakkında Sude Özçelik

Merhabalar Ben Sude, 21 mayıs 1995 İstanbul doğumluyum. Yıldız Teknik Üniversitesi / Kimya Mühendisliği Son sınıf Öğrencisiyim. Daha önce Arçelik ve Sealed Air firmalarında Stajyer Mühendis olarak çalıştım .İlgi alanlarım : Polimer, Polimer nanokompozitler ama ayrıca yenilenebilir enerji ve gökbilim kavramları da ilgimi çekiyor. İngilizce her türlü şeyin çevirisini yapmaktan ve okumaktan zevk alıyorum, hem kendimi birçok alanda geliştirebileyim hem de bu dergide benimde bir katkım olsun diyerek okuduğunuz bazı haberleri çevirmeye başladım. Okuduysanız teşekkürler ,Gününüz güzel geçsin.

Sitemi Ziyaret Edin
Tüm Yazıları Görüntüle

Okumanızı Öneriyoruz

karahindiba tohumlari yeni kesfedilen dogal ucus seklini gozler onune seriyor 310x165 - Karahindiba Tohumları Yeni Keşfedilen Doğal Uçuş Şeklini Gözler Önüne Seriyor

Karahindiba Tohumları Yeni Keşfedilen Doğal Uçuş Şeklini Gözler Önüne Seriyor

Fotoğraf : Karahindiba tohumları uçtuğunda, hava kıllar içinden geçerken halka şeklindeki bir hava kabarcığı oluşur, bu …

Bir cevap yazın

WP to LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com