Anasayfa / Kimya Haberleri / Dünya Haberleri / Deniz Yosunu Pillerin Ömrünü Uzatacak!

Deniz Yosunu Pillerin Ömrünü Uzatacak!

deniz yosunu pillerin omrunu uzatacak - Deniz Yosunu Pillerin Ömrünü Uzatacak!

Pil ömrünü arttırmak için yeni bir öneri daha geldi; bu kez başrolde deniz yosunu var!

Şu an hayatınızda çok fazla pil olduğunu düşünüyorsanız, geleceği görene kadar bekleyin. Telefonunuzdaki, laptopunuzdaki ve akıllı saatinizdeki enerji depolarına ek olarak, elektrikli arabalarınızdaki ve belki de evinizdeki pillerle uğraşacaksınız.

Ancak telefonlarda ve laptolarda kullandığımız piller bu yüksek-enerji gerektiren cihazlar için uygun değil. Bu yüzden dünyanın dört bir yanında kimyagerler düşük fiyata yüksek enerji üretecek pil teknolojisi geliştirmek için uğraşıyorlar.

Bu gereksinimlere uyan ve en gelecek vaat eden adaylardan biri lityum-sülfür piller. Ancak kapasiteleri zaman içinde sülfür çözündükçe hızla düşüyor. Bu da sık sık yenisinin alınması gerektiği anlamına geliyor.

İşte burada deniz yosunu devreye giriyor. Amerikan Enerji Departmanı’ndaki Lawrence Berkeley Ulusal Laboratuvarı mühendisleri, gıda endüstrisinde kullanılan karragenan denen bir deniz yosunu türünün, lityum sülfür piller için stabilize edici olarak kullanılabileceğini keşfetti. Daha fazla stabilite, daha fazla ömür anlamına geliyor.

Karragenan, pilin tüm aktif bileşenlerini bir arada tutan “bağlayıcı” ya eklendiğinde, sülfürü kimyasal olarak bağlıyor ve çözünmesini engelleyerek pilin ömrünü inanılmaz derecede arttırıyor.

Sırada ise bunu yaptıktan sonra pile neler olacağı var. Sülfür ile kimyasal reaksiyona giriyor mu, ve geri alınabilir mi? Mühendisler şu an bu kimyasal reaksiyonları daha iyi anlamaya çalışıyor.

Kaynak : hurriyet.com.tr

Yorumlar

Okumanızı Öneriyoruz

bir havai fisek gosterisi nasil zamanlanir 310x165 - Bir Havai Fişek Gösterisi Nasıl Zamanlanır?

Bir Havai Fişek Gösterisi Nasıl Zamanlanır?

Bir Ekstragavanza Yaratan Barut Kontrolü Geçtiğimiz 10 yıl boyunca, büyük havai fişek gösterilerinin sayısında istikrarlı …

Bir cevap yazın

WP to LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com