Anasayfa / Kimya Haberleri / Dünya Haberleri / DNA Nanoyapıları Proteinlerle Kamufle Edildi

DNA Nanoyapıları Proteinlerle Kamufle Edildi

dna nanoyapilari proteinlerle kamufle edildi - DNA Nanoyapıları Proteinlerle Kamufle Edildi

Aalto ve Helsinki Üniversitelerinden araştırmacılar DNA parçalayıcı enzimlere karşı DNA nanoyapısının kararlılığını önemli derecede arttıran, iletim oranını arttıran ve en önemlisi olarak DNA’nın bağışıklık yanıtının bastırıldığı bir yöntemi öne sürmüşlerdir.

Aalto Üniversitesinden Prof. Veikko Linko hipotezi şöyle açıklamaktadır; Proteinle kovalent olarak bağlanmış yapay DNA bağlama alanı aracılığıyla DNA yapılarının inert proteinler yani, serum albüminleriyle çevrelenmesine dayanmaktadır. Strateji, bu çalışmada tuğla benzeri bir DNA katlanması olan DNA nanoyapı negatif yüklenmektedir. Pozitif yüklenmiş çok değerlikli bağlanma alanı (dendron) DNA maddesinin yüzeyine elektrostatik etkileşimler yoluyla eklenebilir. Bağlanma veriminin ve kaplama için kullanılan protein dendron eşleniği miktarının ayarlanmasıyla DNA katlanması çevresinde yoğun ve üniform protein tepeleri oluşması mümkün olmuştur. Çalışma, proteinle kaplı DNA yapıları, farelerin birincil dalak hücrelerinden alınan bağışıklık tepkisinin etkilerini azalttığı için, DNA nanoyapıları proteinler tarafından kamufle edildiğinde bağışıklık sisteminin kandırılabileceği göstermiştir.

Ortak araştırmalara liderlik eden Profesör Mauri Kostiainen’in eklediğine göre yayınlanan kaplama yöntemi basit ve serum albümin proteinleriyle sınırlandırılmamıştır. Fakat herhangi bir proteini tasarımcı yapay DNA bağlama alanına bağlayabildiğinden dolayı aslında modülerdir. Bu nedenle önerilen teknik, diğer araştırmacıların istenilen durumdaki biyolojik ortamda DNA nanoyapılarının yüzey özelliklerini ayarlamalarını sağlamaktadır. Serum albumin, kan dolaşımında yarılanma ömrüyle miktarı en fazla olan proteindir ve bu nedenle halihazırda ilaç dağıtımında klinik olarak onaylı uygulamaları bulunmaktadır. Bu nedenle yazarlar, sunulan sistemin DNA’ya dayalı ilaç dağıtımında yeni fırsatlar yaratacağını düşünmektedirler.

Kaynak : phys.org

Yorumlar
Kübra Çelen - DNA Nanoyapıları Proteinlerle Kamufle Edildi

Hakkında Kübra Çelen

1993 yılında Hatay’ da doğdu. Lisans eğitimine 2012 yılında Bursa Teknik Üniversitesi Metalurji ve Malzeme Mühendisliği bölümünde başladı. İlgi duyduğu alanlardaki haberleri takip ederken bunları ilgili insanlarla paylaşmak amacıyla İnovatif Kimya Dergisi’nde haber çeviri ekibine katıldı.

Sitemi Ziyaret Edin
Tüm Yazıları Görüntüle

Okumanızı Öneriyoruz

porsche dizeli terkedip onun yerine elekrikli ve hibrit otomobillere sariliyor 310x165 - Porsche, Dizeli Terkedip Onun Yerine Elekrikli ve Hibrit Otomobillere Sarılıyor

Porsche, Dizeli Terkedip Onun Yerine Elekrikli ve Hibrit Otomobillere Sarılıyor

Dieselgate (Volkwagen emisyon skandalı) öylece unutulup gitmeyecektir. Ana odak Volkswagen üzerinde olsa da, Porsche dizel …

Bir cevap yazın

WP to LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com