Anasayfa / Kimya Haberleri / Dünya / DNA’dan Yapılan Güneş Kremi Uzun Süre Güneşten Koruyabilecek

DNA’dan Yapılan Güneş Kremi Uzun Süre Güneşten Koruyabilecek

dnadan yapilan gunes kremi uzun sure gunesten koruyabilecek - DNA’dan Yapılan Güneş Kremi Uzun Süre Güneşten Koruyabilecek

Cildinize bir DNA film uygulayabilecekken neden herhangi bir güneş kremi uygulayalım ki? Binghamton Üniversitesi’nden araştırmacılar, DNA’dan yapılan ve güneşe maruz kaldıkça ultraviyole ışınlardan koruma oranı artan aynı zamanda cildi nemli tutan yeni bir tabaka keşfetti.

Binghamton Üniversitesi Biyomedikal Mühendisliği bölümünden doçent Guy Germen şöyle söylüyor, “Ultraviyole (UV) ışınlar gerçekten DNA’ya zarar verebilir. Biz de bunu tersine çevirmeyi düşündük. Kurban katman olarak DNA kullanırsak ne olur? Yani derideki DNA’ya zarar vermektense derinin üstüne uyguladığımız katmandaki DNA’ya zarar veriyoruz.”

Germen ve bir grup araştırmacı ince ve şeffaf kristalin DNA filmleri geliştirdi ve UV ışınlar ile ışınladı. Filmin UV ışınlara maruz kaldıkça absorplama konusunda iyileştiğini gördüler.

Germen ayrıca şunu belirtiyor, “Bunu açıklayacak olursak, bana göre günlük bir krem ya da güneş kremi olarak kullanırsanız, plajda kaldıkça bu filmin güneş kremi olma özelliği artar.”

Bonus olarak bu film aynı zamanda nemlendirici, yani krem olarak uygulanmayan bir cilt ile uygulanan bir cilt arasında su depolama ve tutma açısından fark var. DNA filmin uygulandığı cilt suyu daha çok tutuyor ve su buharlaşmasını yavaşlatıyor.

Germen bu malzemenin, sargı çıkarmadan yara iyileşmesini görebilmek için, yarayı güneşten koruyabilmek için, yarayı daha hızlı iyileştirdiği bilinen nemli bir ortamda tutmak için yararlı olup olmayacağını görmek istiyor ve şöyle söylüyor, “ Sadece güneş kremi veya nemlendirici olarak direkt uygulanacak bir malzeme olarak düşünmüyoruz. Aynı zamanda şeffaf olduğu ve güneşten kaynaklanan doku hasarını önlediği sürece aynı zamanda cildi de nemlendirirse ekstrem çevre şartlarında yara örtücü olarak kullanılabilir.”

Bu makale, Scientific Reports’da yayınlandı.

Kaynak : phys.org

Yorumlar
Sıla Sözmen - DNA’dan Yapılan Güneş Kremi Uzun Süre Güneşten Koruyabilecek

Hakkında Sıla Sözmen

18 Nisan 1992’de Mersin’de doğdum. İlkokul ve ortaokul eğitimimi Mersin’in Tarsus ilçesinde tamamladım. Yine Tarsus’ta bulunan Abdülkerim Bengi Anadolu Lisesi’nden 2010 yılında mezun oldum. Şu an Hacettepe Üniversitesi Kimya Bölümü’nde eğitimime devam etmekteyim. Bilimi gerçekten sevdiğim, akademik eğitimimi bilim üzerine almak istediğim için bu bölümü seçtim. Kısacası bilimi meslek edinmek istedim. İçinde bulunduğum sektörle alakalı faydalı olacağını düşündüğüm için ilk yabancı dilim İngilizce, ikincisi ise Almanca. Çabam ikinci yabancı dilimi geliştirmek yönünde. İnovatif Kimya Dergisi’nde bir süredir severek çeviriler yapıyorum. Kişisel yaşamımda tiyatro ve operaya gitmek vazgeçilmezlerimdendir. Hayvan hakları, kadın hakları ve lgbti bireylerinin hakları konuları ile ilgilenip, iyileştirmek konusunda kendimce çaba sarf ediyorum. Umarım yazdıklarımla öğrenme isteğinizi daha yüksek seviyelere çıkarabilirim. Sevgiler.
İlgi alanlarım: Katalizörler, endüstriyel prosesler, anti kanser ilaçları vs.

Sitemi Ziyaret Edin
Tüm Yazıları Görüntüle

Okumanızı Öneriyoruz

oluler artik sivilastirilacak 310x165 - Ölüler Artık Sıvılaştırılacak

Ölüler Artık Sıvılaştırılacak

PDF OLARAK İNDİR Batı’da ölülerin gömülmesi kadar yakılması da yaygın. Ancak şimdi, duyulduğunda “mafya infazı” …

Bir Cevap Yazın

LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com