Anasayfa / Kimya Haberleri / Dünya Haberleri / Doğadan Esinlenen Antifriz Molekülleri Organları Daha Uzun Süre Taze Tutabilir

Doğadan Esinlenen Antifriz Molekülleri Organları Daha Uzun Süre Taze Tutabilir

dogadan esinlenen antifriz molekulleri organlari daha uzun sure taze tutabilir - Doğadan Esinlenen Antifriz Molekülleri Organları Daha Uzun Süre Taze Tutabilir

Kuzey kutbu balık proteinlerine benzeyen bileşikler, zararlı buz kristallerinin oluşumunu engeller.

Canlı dokuyu dondurucu sıcaklıklara uzun süre maruz bırakmak onarılmaz hasarlara neden olabilir. Mikroskobik buz kristalleri, hücreleri parçalayıp nemi ele geçirir ve donör organları organ nakli için kullanılmaz hale getirir. Böylece, organlar uygulamadan önce sadece bir kaç saat soğuk tutulabilir. Fakat dayanıklı yeni antifriz bileşikleri -özellikle hayvanlarda bulunanlara benzer- organların raf ömrünü uzatabilir.

İngiltere’deki Warwick Üniversitesi’ndeki bilim insanları, Arktik (kuzey kutup bölgesine ait) balık, ağaç kurbağaları ve diğer organizmalardaki bazı protein türlerinden, aşırı soğumada kan dökülmesini önleyen proteinlerden etkilenmişlerdir. Önceki araştırmalar, bu doğal antifriz moleküllerinin, fare kalplerini -1.3 derece Celsius’da 24 saate kadar koruyabileceğini göstermişti. Ancak bu proteinlerin ekstrakte edilmesi pahalı ve bazı türler için oldukça toksiktir. Warwick’te bir kimyager olan yeni araştırmanın ortak yazarı Matthew Gibson, “Uzun süredir herkes; bu sorunu çözmek için antifriz proteine ​​benzeyen sentetik alternatifler yapıldığını varsaydı” dedi. “Ancak antifriz proteinleri gibi işlev gören fakat tam olarak onlara benzemeyen yeni moleküller tasarlanabileceğini tespit ettik.”

Çoğu doğal antifriz molekülünün, suyu çeken ya da iten bölgelerden oluşan bir yama parçası var. Bilim adamları, bu işlemin buz kristali oluşumunu nasıl engellediğini tam olarak bilmiyorlar, ancak Gibson, su moleküllerinin buzlaşmasını önleyen itme-çekme kaosunun buza kümeleşmeyi önlediğini düşünüyor. Bu mekanizmayı çoğaltmak için kendisi ve meslektaşları spiral şeklindeki molekülleri sentezledi; bu moleküller çoğunlukla su iticiydi (water-repellent), ancak merkezlerindeki demir atomları onları hidrofilik (suyu seven) yaptılar. Temmuz ayında American Chemical Society Dergisi’nde açıklanan sonuçtaki bileşikler, buz kristallerinin oluşumunu durdurmada şaşırtıcı derecede güçlü idi. Yuvarlak solucan Caenorhabditis elegans’a karşı zehirsiz oldukları için diğer hayvanlar için de güvenli olabilecekleri belirtildi.

Mount St. Joseph Üniversitesi’nde ki araştırmaya dahil olmayan bir biyolog olan Clara do Amaral, “Bu taklitçiler gerçekten de uygun, çünkü protein değildirler. Fakat yine de doğal antifriz proteinlerinin yaptığı işlerin en azından bir bölümünü yapabilirler” diyor. Bununla birlikte, Gibson’ın antifriz bileşikleri hala insanlarda test edilmeye ihtiyaç duyuyor ve yalnızca bir çözümün parçası olabilirler. “Fotoğrafın tamamına henüz sahip değiliz” diye ekliyor Amaral. “Bu sadece dondurucuya dayanıklı organizmaların hayatta kalmasına yardımcı olan sihirli bir bileşik değil. Bu, uyarlamalar takımı. ”

Bu yazının orijinali “Antifreeze for Your Heart” başlığıyla yayınlandı.

Kaynak : scientificamerican.com

Yorumlar
Nur Hilal Olgun - Doğadan Esinlenen Antifriz Molekülleri Organları Daha Uzun Süre Taze Tutabilir

Hakkında Nur Hilal Olgun

1997 yılı İstanbul doğumluyum. 1 sene İngilizce hazırlık eğitimi aldıktan sonra bölüm derslerime başladım. Halen öğrenimime devam ettiğim Çanakkale On Sekiz Mart Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü'nde ikinci sınıf ögrencisiyim. Birinci sınıfta biyokimya laboratuvarında yaptığım stajda hocalarımın üzerinde çalıştığı çapraz bağlı protein nanoagregatlarının hazırlanması ve kontrollü ilaç salımı gibi konular hakkında bilgiler edindim. Bununla birlikte hocalarımın gözetimi altında kanser tedavisinde önemli rol oynayan SPK-1 ve SPK-2 inhibitörleri hakkında araştırmalarda bulundum. Stajım boyunca Marvin sketch, Chemsketch, Chemdraw, VMD, Phyton 3.1, Chimera gibi programlarla çalışma yapma fırsatım oldu. Sinirbilim, nanoteknoloji, kanser biyolojisi, biyoinformatik, stres, obezite ve beslenme ile ilgili konularla ilgileniyorum. Ama yeni şeyler öğrenmek, kendime birşeyler katmak her zaman önceliğim oldu. Bu yüzden hem orta seviyede olan ingilizcemi daha da ilerletmek hem de yeni şeyler öğrenmek adına İnovatif Kimya dergisi bünyesinde haber çeviri ekibindeyim.

Sitemi Ziyaret Edin
Tüm Yazıları Görüntüle

Okumanızı Öneriyoruz

lazer isitmali nanotellerle mikro olcekli nukleer fuzyon 310x165 - Lazer Isıtmalı Nanotellerle Mikro Ölçekli Nükleer Füzyon

Lazer Isıtmalı Nanotellerle Mikro Ölçekli Nükleer Füzyon

PDF OLARAK İNDİR Fotoğraf : Colorado State Üniversitesi’nde mikro ölçekli füzyon deneyinde kullanılan hedef oda (ön) …

Bir Cevap Yazın

LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com