Anasayfa / Kimya Haberleri / Dünya / Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Küresel İlaç Direnci Kriziyle Mücadele Etmek için Elimizde Çok Az Antibiyotik Bulunduğu Konusunda Uyarıyor

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Küresel İlaç Direnci Kriziyle Mücadele Etmek için Elimizde Çok Az Antibiyotik Bulunduğu Konusunda Uyarıyor

dunya saglik orgutu who kuresel ilac direnci kriziyle mucadele etmek icin elimizde cok az antibiyotik bulundugu konusunda uyariyor - Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Küresel İlaç Direnci Kriziyle Mücadele Etmek için Elimizde Çok Az Antibiyotik Bulunduğu Konusunda Uyarıyor

Mevcut olan antibiyotikler için yatırımlar ve acilen güvenli kullanım gerektiren şu anki son rapora göre yeterli miktarda yeni ilaçlar bulunmamaktadır.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), tedavisi olmayan enfeksiyonların dünya çapındaki artışından sorumlu olan küresel ilaç direnci kriziyle mücadele etmek için kullanılacak çok az sayıda antibiyotik bulunduğu konusunda uyarılarda bulunuyor.

Endişe verici hastalıklar arasında yer alan ve 9 ile 20 ay arasında tedavi gerektiren çoklu ilaca dirençli tüberküloz hastalığı (TB)  giderek yaygınlaşıyor ve artıyor. İlaçlara karşı direnç gösteren TB’den yılda 250.000 ölüm var. Ve dünya çapında TB hastalarının sadece %52’si başarılı bir şekilde tedavi edilebiliyor. Ancak bu hastalık için 70 yılda sadece iki yeni antibiyotik pazara girebildi.

Yeni geliştirilen antibiyotiklerin yetersiz olduğunu gösteren yeni WHO raporu, çok tehlikeli olan 12 diğer patojenin de listesini çıkardı çünkü bu patojenlerin neden oldukları enfeksiyonları tedavi etmek için gerekli olan ilaçlar tükendi. Karbapenem(etki mekanizması penisilin’e benzeyen beta laktam grubu antibiyotik çeşidi) sınıfı antibiyotiklere dirençli hale gelen Acinetobacter baumannii, Pseudomonas aeruginosa ve Enterobakteriaceae kritik öncelik listesinde bulunuyor. Bunlar, pnömoni, sepsis ve menenjit gibi hayati tehlikeye neden olan enfeksiyonlara sebep olan gram negatif bakteriler olarak bilinirler.

C.difficile ve MRSA (metisiline dirençli Staphylococcus aureus) gibi hastane enfeksiyonları da büyük endişe oluşturuyor. Çünkü bu hastalıklar, zaten hassas bir bağışıklık sistemine sahip hastalar için ayrıca bir tehlike de oluşturmaktadırlar.

WHO genel yöneticisi Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, “Antimikrobiyal direnç, modern tıptaki ilerlemeye ciddi bir şekilde tehlike oluşturabilecek küresel bir sağlık tehdidir.” dedi. Ve, TB’nin de dahil olduğu antibiyotiklere dirençli enfeksiyonlarda araştırma ve geliştirme için daha fazla yatırım yapılmasın acil bir ihtiyaç olduğunu; aksi takdirde insanların yaygın bilinen, basit enfeksiyonlardan korkacaklarını ve küçük cerrahi operasyonların bile hayati tehlike riski taşıyacağını, söyledi.

Wellcome Trust’daki uygulamanın yöneticisi Ed Whiting, “Acil durumdan kuşku duyulmuyor, dünyadaki etkili antibiyotikler tükenmek üzere ve ilaçlara dirençli enfeksiyonlardan küresel çapta yılda 700.000 kişi ölüyor. Bunu siyasi olarak gündeme getirmekle iyi ilerlemeler kaydettik. Ancak şu anda büyük bir Birleşmiş Milletler sözleşmesinin üzerinden bir yıl geçmesinin ardından, antibiyotik kaynaklarının canlandırılması, mevcut antibiyotiklerin güvenli bir şekilde kullanılmasının sağlanması ve insan, hayvan ve çevre sağlığına yönelik bu tehdide karşı çıkılması için birlikte hareket etmeliyiz.”dedi.

Raporun yazarları, halen geliştirilmekte olan ve bu dirençli süper bakterilerin neden olduğu hastalıkları tedavi edebilecek 51 yeni antibiyotik ve biyolojik madde buldu. Ancak ilaçların onaylanıp piyasaya sürülmesi için gereken sürenin uzunluğu ve kaçınılmaz olarak bazı ilaçların da işe yaramama ihtimalinden dolayı bu yeterince yakın bir zamanda olmayacak.

Raporda, “Geçmişteki ortalama başarı oranları ve geliştirilme süreleri göz önüne alındığında, mevcut antibiyotik ve biyolojik madde kaynakları önümüzdeki beş yıl içinde yaklaşık 10 yeni onay alabilir”. Ancak, bu yeni tedaviler halihazırda mevcut olan kaynaklara çok az katkı sağlayacak ve yaklaşmakta olan antimikrobiyal direniş tehdidiyle mücadele etmek için yeterli olmayacaktır. ” yazıyor.

Raporda, özellikle de WHO’nun kritik öncelik listesindeki patojenlere temel bilim, ilaç keşfi ve klinik gelişim konularında daha fazla yatırım yapılması gerektiği belirtiliyor. Çünkü, gram negatif bakteriler, ilaç bulmakta zorlanıldıkları için daha az araştırma ilgisi uyandırıyorlar.

Tüm bu aday ilaçlar arasında, sadece sekiz tanesi mevcut antibiyotik tedavi kaynaklarına değer katacak yenilikçi tedaviler olarak WHO tarafından sınıflandırılıyor. Geri kalan ilaçlar ise zaten var olanlara benzer ve tehlikeye girebilecek risk taşıyorlar.

Raporu hazırlayan WHO’nun temel ve zorunlu ilaçlar bölümünün müdürü Dr. Suzanne Hill, “İlaç şirketleri ve araştırmacılar birkaç gün içinde hastaları öldürebilecek çok ciddi enfeksiyonlara karşı, acilen yeni antibiyotiklere odaklanmalıdır.” diyor.

Çoklu ilaca dirençli ilk TB’nin bulunuşuyla birilkte daha sonra ilaçlara dirençli TB’nin dünya çapında yayılması konusunda ciddi endişeler vardı. Ve çoklu ilaca dirençli tüberküloz tüm dünyada görüldü.

WHO küresel TB Programı direktörü Dr. Mario Raviglione, “Tüberküloz araştırması ciddi bir şekilde yetersiz finanse edildi. Sonuç olarak TB hastalığında, araştırma finansmanı için yılda 800 milyon dolara acilen ihtiyaç var. “dedi.

Ancak WHO, yeni ilaçların da yeterli olmayacağını söylüyor. Güvenli kullanılmadıkları sürece yeni ilaçlara karşı direnç gelişecektir. WHO, enfeksiyon önleme ve kontrolünü iyileştirmek, mevcut ve gelecekteki antibiyotiklerin uygun bir şekilde kullanılmasını sağlamak için ülkeler ve ortaklarıyla birlikte çalışıyor ayrıca antibiyotiklerin insan, hayvan ve tarım sektörlerinde güvenli kullanımına yönelik rehber olacak nitelikte çalışmalar geliştiriyor.

Kaynak : theguardian.com

Yorumlar
Canan Ayvat - Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Küresel İlaç Direnci Kriziyle Mücadele Etmek için Elimizde Çok Az Antibiyotik Bulunduğu Konusunda Uyarıyor

Hakkında Canan Ayvat

1998 yılında Konya’nın Ereğli ilçesinde doğdu. İlk ve orta öğrenimini Ereğli’nin köklü bir geçmişe sahip iki okulu olan Sümer İlköğretim Okulu ve Ereğli Lisesi(Anadolu)’nde başarıyla tamamladı ve hemen ardından İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü’nde Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümünü kazandı. Şimdi 1.sınıfa geçti, bölümünü ve bu alanı çok seviyor. Çılgın bir bilim aşığı ve aynı zamanda edebiyatı, felsefeyi ve kitap okumayı çok seviyor, şiirlerini okumadığı incelemediği şair yok. Büyük hayalleri ve hedefleri var bu yüzden kendisini her anlamda geliştirmek istiyor.Şu an İnovatif kimya dergisinde güncel bilimsel haber çevirileri yapıyor. İlerde çalışmalar yapmak istediği ve şuan ilgilendiği alanlar: Sinirbilim, Farmakogenomi, Biyonanoteknoloji, Kanser Biyolojisi.

Sitemi Ziyaret Edin
Tüm Yazıları Görüntüle

Okumanızı Öneriyoruz

nobel kimya odulu biyokimyada cryo elektron mikroskobu 310x165 - Nobel Kimya Ödülü: Biyokimyada Cryo-Elektron Mikroskobu

Nobel Kimya Ödülü: Biyokimyada Cryo-Elektron Mikroskobu

PDF OLARAK İNDİR Yakında yaşamın karmaşık mekanizmalarını atomik çözünürlükte detaylı olarak elde edebiliriz. 2017 Nobel …

Bir Cevap Yazın

LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com