Anasayfa / Kimya Haberleri / Çevre Haberleri / Dünya’nın İlk Güneş Enerjisi Treni

Dünya’nın İlk Güneş Enerjisi Treni

dunyanin ilk gunes enerjisi treni - Dünya'nın İlk Güneş Enerjisi Treni

Dünyanın ilk güneş enerjisi treninin yakında Avustralya’nın Byron Körfezi’nde hizmete başlaması sağlanacak.

Eski vagonları restore ederek üzerine esnek güneş panelleri yerleştirilen tren, güneş şarjlı tren istasyonu ile Byron Körfezi’ndeki bir tatil beldesi arasında seyahat edecek.

Byron Bay Demiryolu Şirketi,% 100 güneş enerjisi ile çalışacak şekilde restore edilmiş eski bir treni yeniden raylar üzerinde yolculuğa çıkarıyor.

Kar amacı gütmeyen şirket, bir köprünün yanı sıra 3 kilometrelik bir rayı yeniledi. 30kW’lık bir güneş paneli dizisi, pil depolama sistemi ve şarj istasyonu kuruldu.

Güneş treni aynı anda 100 yolcu taşıyabiliyor, vagonların çatısında solar panellerden oluşan 6.5kW güneş paneli dizisi bulunuyor.

77kWh gücündeki pillerle bir gün boyunca durmadan, güneş enerjisiyle çalışabilen ilk tren, hem üzerindeki hem de istasyonda bulunan panellerle güneşten aldığı enerji sayesinde kendini şarj edebiliyor.

RenewEconomy’ye göre tren, aydınlatma, kontrol ve havalandırma sistemlerinin hepsi pillerle güçlendirilirken , yalnızca bir şarjla 12 ila 15 sefer yapma yeteneğine sahiptir .Ayrıca trende her fren uygulandığında harcanan enerjinin yaklaşık %25 nin geri kazanımı söz konusu olacak.

Tren başlangıçta bir dizel birimi olarak hizmete sokulmak üzere tasarlandı ancak şirket güneş şarj istasyonu kurarak güneş enerjili tren alternatifini sundu.

Çekiş gücü,aydınlatm,kontrol devreleri,ve hava komprösörleri de dahil olmak üzere tüm tren sistemlerinde güneş enerjisi kullanılmaktadır.Byron Bay güneş treni bir arıza durumunda orijinal iki dizel motor içeriyor.

Kaynak : treehugger.com

Yorumlar
Büşra Gerçin - Dünya'nın İlk Güneş Enerjisi Treni

Hakkında Büşra Gerçin

1992 İzmir doğumluyum. Ege Üniversitesi Kimya bölümünü bitirdim. Üniversitemiz bünyesinde ki Nükleer Bilimler Enstitüsü’nde staj yaparak nükleer uygulamalar, nükleer teknoloji ve nükleer bilimler laboratuvarlarındaki araştırmalar da yer aldım. Bir çevre laboratuvarın da Analiz sorumlusu olarak görev aldım ve ICP-OES (indüktif eşleşmiş optik emisyon spektrometresi) , AAS (atomik absorbsiyon spektrometresi) kullanarak atık su, su ve atık yağlarda ağır metal analizi yaptım.Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde ki suların kalitesi ve arıtma tesislerinin iyileştirilmesi projesinde görev aldım. İlgi alanlarım yenilenebilir enerji, doğa ve çevre projeleri, yeşil kimya, polimerler. Kendime ve sizlere katkı sağlayabilmek adına İnovatif kimya dergisine katılmaya karar verdim.

Sitemi Ziyaret Edin
Tüm Yazıları Görüntüle

Okumanızı Öneriyoruz

tahtanin yapisi degistirilerek super yalitim malzemesi gelistirildi 310x165 - Tahtanın Yapısı Değiştirilerek Süper Yalıtım Malzemesi Geliştirildi

Tahtanın Yapısı Değiştirilerek Süper Yalıtım Malzemesi Geliştirildi

PDF OLARAK İNDİR Maryland Üniversitesi’nde görevli araştırmacılar, tahtanın yapısını değiştirerek süper yalıtkan izolasyon malzemesi geliştirdi. …

Bir Cevap Yazın

LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com