Anasayfa / Kimya Haberleri / Dünya Haberleri / Düşük Enerjili Biyosensörler için Kullanılan Basılabilir Bakteriler

Düşük Enerjili Biyosensörler için Kullanılan Basılabilir Bakteriler

dusuk enerjili biyosensorler icin kullanilan basilabilir bakteriler - Düşük Enerjili Biyosensörler için Kullanılan Basılabilir Bakteriler

İngilterede araştırmacılar kağıt bazlı tek kullanımlık biyosensörleri basmak için bakterileri güneş enerjisi bağlayan mürekkep olarak kullandı.

Biyosensörlere, 100 saatte az miktarda enerji üreten fotosentetik canlılar olan siyanobakterilerden güç sağlanmaktadır. Araştırmacılar mürekkep püskürtmeli bir yazıcı kullanarak elektriksel olarak iletken karbon nanotüp kalıplarının yanısıra, kağıt üzerine duyarlı bakteri kalıpları oluşturdular.

Oluşan kağıt sensörleri diyabet hastaları için kısa süreli çevresel denetim veya tek kullanımlık tıbbi cihazlar için duvar kağıdı oluşturmada kullanılabilir. Nature Communications dergisinde yayımlanan bu çalışma Imperial Üniversitesi, Cambridge üniversitesi ve Central Saint Martins Üniversitesinden multidisipliner bir takım tarafından yürütüldü. Londra, Imperial üniversitesi kimya mühendisliği bölümünden Dr. Marin Sawa ‘Evdeki hava kalitesini kontrol eden, duvar kağıdı gibi olan kağıt bazlı bir çevresel sensör hayal edin’ demiştir.

‘ İşini bitirdiğinde çevreye bir etkisi olmadan bahçede biyolojik olarak parçalanarak uzaklaştırılır.’

Bu çalışma siyanobakterilerin ve alglerin ışığı, elektron kaynağı olarak suyu kullanarak bir elektrik akımına dönüştürmek için fotosentezin kullanıldığı yerde mikrobiyal biyofotovoltaiklerin (BPV) hızlı büyüyen bir örneğidir. Araştırmacılara göre BPV üretimi ve büyütülmesi önceleri masraflı ve zordu. Bunları oluşturmak için hazır mürekkep püskürtmeli yazıcı kullanmak teknolojiyi daha erişilir hale getirir. Imperial’in yaşam bilimleri bölümünden Dr. Andrea Fantuzzi: ‘Kağıt bazlı BPV’ler geniş kapsamlı güç üretimi için güneş pilinin yerine geçmek için değil bunun yerine hem tek kullanımlık hemde biyolojik olarak parçalanabilen güç kaynakları oluşturmak için kullanılabilirler’ demiştir.

Dahası, bu yaklaşım gelişmekte olan ülkelerde onun kullanımını sınırlı sağlık bütçeleri ile kolaylaştıran uygun maliyete sahiptir. Üretilen BPV birimleri küçük tablet boyutlarıyla alakalıdır ve basit bir dijital saati veya düşük voltajlı bir LED ampülü çalıştırabilirler.

Kaynak : theengineer.co.uk

Yorumlar
Zeynep Köse - Düşük Enerjili Biyosensörler için Kullanılan Basılabilir Bakteriler

Hakkında Zeynep Köse

17 Temmuz 1995 Bursa doğumluyum. Çanakkale 18 Mart Üniversitesinde Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümünde okuyorum.Bir yıllık zorunlu ingilizce eğitimi aldım ve şu an ikinci sınıf öğrencisiyim. 2017 yazında üniversitemin araştırma laboratuvarında bir Tübitak projesi olan yeni Endo-β-N asetilglukozaminadaz enzimi kullanarak üretilen ilk seçici probiyotik kaynağı olan glikanlar projesinde görev aldım. Īlgi alanlarım: kanser genetiği, epigenetik, sinirbilim, nanoteknoloji. Kendime birseyler katabilmek, sizlere çevirilerimle bir nebze olsun faydalı olabilmek adına inovatif kimya dergisi bünyesine katıldım.

Sitemi Ziyaret Edin
Tüm Yazıları Görüntüle

Okumanızı Öneriyoruz

venus cevresinde uv absorba edilmesinin sirri cozuldu 310x165 - Venüs Çevresinde UV Absorba Edilmesinin Sırrı Çözüldü

Venüs Çevresinde UV Absorba Edilmesinin Sırrı Çözüldü

PDF OLARAK İNDİR Venüs atmosferinde bulunan kükürt bileşikleri spektrumu laboratuarda yapılanlarla uyumludur. Çin, Almanya ve …

Bir Cevap Yazın

LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com