Anasayfa / Kimya Haberleri / Cam Haberleri / Elektronlar Nasıl Cam Haline Gelir?

Elektronlar Nasıl Cam Haline Gelir?

elektronlar nasil cam haline gelir - Elektronlar Nasıl Cam Haline Gelir?

Tohoku Üniversitesi’nden araştırmacılar, sıvıların katı kristallere ya da cam haline geçişindeki elektronik proseslerde yeni bir bulgu elde ettiler.

Bazı sıvıların cam haline geçiş yeteneği eski zamanlardan beri kullanılmaktadır ama bu geçiş evresindeki çoğu temel özellik bilinmiyordu. Özelliklerin daha iyi anlaşılması, DVD ya da BluRay disk gibi datayı depolayıp saklayan, yeni ürünlerin ve cam malzemelerin üretimini sağlayabilir.

Tokyo Üniversitesi Malzeme Araştırma Enstitüsü’nden Kenichiro Hashimoto öncülüğündeki Japon Kurumsal Araştırma ekibi, glukoz gibi konvensiyonel sıvıların cam haline geçişlerindeki moleküler dinamiklerini serbest elektronları içeren organik metal malzemeyle karşılaştırdı. Bu elektronlar elektrik akımını iletmekten sorumludur ve materyalin kristal iskeleti üzerinde geometrik şekillerle düzenlendikleri için düşük enerji seviyelerine ulaşamıyorlar.

Klasik cam formu oluşturan sıvıların yavaş soğutulması, atomların kendilerini düzenli bir şekilde düzenleyerek kristalleşmiş malzeme oluşmasını sağlar. Araştırmacılar kullandıkları organik metali yavaş bir şekilde soğuttuklarında serbest elektronlar da benzer şekilde bir düzen oluşturarak kristalleşti. Ancak, malzeme daha hızlı bir şekilde soğutulduğunda kristalleşme gerçekleşmedi ve materyaldeki serbet elektronlar düzen oluşturmadı klasik cam formu oluşturan sıvılar gibi cam haline dönüştü.

Bu sonuçlar sıvıdan cam faza geçiş doğasının evrensel özelliklerini vurgulamaktadır.

Araştırmacılar, organik metallerinin, sıvı-cam geçiş özelliklerini inceleyen çalışmları için uygun test ortamı oluşturduğuna inanıyorlar.

Kaynak : eurekalert.org

Yorumlar
Tuğba Nur Akbaba - Elektronlar Nasıl Cam Haline Gelir?

Hakkında Tuğba Nur Akbaba

22 Şubat 1991 Erzurum doğumluyum. Ankara 50. Yıl Lisesi'nden mezun oldum ve 2009 yılında eğitimime Gazi Üniversitesi Kimya Bölümünde devam ettim. 2015 yılında da yine Gazi Üniversitesi Analitik Kimya Anabilim dalında yüksek lisansa başladım. EVS projesi ile Malta'ya gittikten sonra 2017 Haziran ayında Gazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Eczacılık-Analitik Kimya dalında Tübitak proje asistanlığına başladım ve çok severek yer aldığım İnovatif Kimya Dergisi'nde gönüllü olarak çeviri yapıyorum. Böylelikle güncel konuları yakından takip etmem de mümkün oluyor.Ingilizcemi geliştirirken ayrıca Korece öğreniyorum. Bunların yanında yağlıboya çalışmaları yapıyorum ve yeterli eserim olduğunda kendi kişisel sergimi açmayı da çok istiyorum. Ayrıca farklı kültürleri tanımanın insana büyük katkısı olduğuna inanırım, boş vakitlerimde bolca kitap okuyorum ve video izliyorum. Keyifle çevirisini yaptığım yazıları siz de okuyabilirsiniz.

Sitemi Ziyaret Edin
Tüm Yazıları Görüntüle

Okumanızı Öneriyoruz

bir havai fisek gosterisi nasil zamanlanir 310x165 - Bir Havai Fişek Gösterisi Nasıl Zamanlanır?

Bir Havai Fişek Gösterisi Nasıl Zamanlanır?

Bir Ekstragavanza Yaratan Barut Kontrolü Geçtiğimiz 10 yıl boyunca, büyük havai fişek gösterilerinin sayısında istikrarlı …

Bir cevap yazın

WP to LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com