Anasayfa / Kimya Haberleri / Dünya Haberleri / Elmas Büyümesini Arttırmak için UV Lazer Fotoliz

Elmas Büyümesini Arttırmak için UV Lazer Fotoliz

elmas buyumesini arttirmak icin uv lazer fotoliz - Elmas Büyümesini Arttırmak için UV Lazer Fotoliz

Enerji, kimyasal reaksiyon oranlarını önemli ölçüde etkiler. Basitçe gaz faz reaksiyon sistemlerinin ısıtılması, öncü ve ara moleküllerin iç ve translasyonel hareketlerinde gelişi güzel bir şekilde enerji toplar.

Moleküllerdeki enerji durumlarının daha spesifik uyarımları bir reaksiyonun seyrini kontrol edebilir. Kimyasal reaksiyonların kontrolü merak uyandırıcı bir kavramdır. Bu tür kontrol arayan pratik nedenler, istenmeyen yan ürünlerin bastırılmasından yeni malzeme yapılarının sentezlenmesine kadar uzanıyor. Lazer teknolojisindeki önemli ilerlemelerden sonra lazerler, reactan moleküllerdeki spesifik geçişleri etkileyerek seçici bir şekilde kimyasal reaksiyonlar sürdürmek için benzersiz yollar sağlayabilirler. Ultraviyole fotokimyası istenen katmanı elde etmek için yan ürün kanallarını bastırarak harekete geçirilen moleküler reaksiyonlarda kimyasal kontrol elde etmek için uzun zamandan beri kullanılmaktadır. Bunun yanısıra, fotokimyasal etkiler çok zayıf olduğu için, pratik malzeme sentezinde birkaç başarı elde edilmiştir. Bununla birlikte, malzeme sentezindeki çeşitli rekabet eden kimyasal süreçler arasındaki seçicilik caziptir, çünkü reaksiyona giren kanalların daha iyi anlaşılmasını ve proses kontrolünün ve iyileştirmelerin yapılmasını sağlar.

Nebraska-Lincoln Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, Light: Science & Applications’da yakın tarihli bir makalede, pratik malzeme sentezinde lazer fotokimyasının avantajlarını keşfetmek için yeni bir lazer etkin sentez rotası bildirdiler. Bu çalışmada, hidrokarbon türlerinin UV lazer fotolizinin, elmas büyüme oranını ve film kalitesini arttırmak için alev kimyasını değiştirdiği gösterilmiştir.

Yazarlar, UV Lazer fotolizinin, yan ürünlerin, elmas olmayan karbonların oluşumunu bastırmada önemli bir rol oynadığını bulmuşlardır. Bu keşif, teknik olarak önemli materyallerin sentezini ciddi ölçüde arttıran lazer fotolizinin büyük potansiyelini ortaya koymaktadır.

Kaynak : phys.org

Yorumlar
Melis Yağmur Akgünlü - Elmas Büyümesini Arttırmak için UV Lazer Fotoliz

Hakkında Melis Yağmur Akgünlü

1993 yılında İskenderun’da doğdu. 2011 yılında İbni Sina Anadolu Lisesi’nden mezun oldu. Lisans eğitimini 2016 yılında Ankara Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümü’nde tamamladı. Lisans eğitimi sırasında bitirme proje konusu henüz çalışılmamış bir alanda olması sebebiyle iyi sonuçlar alarak bu konu hakkındaki çalışmaları makale haline getirilmiştir. Makale konusu ‘Photocatalytic activies of doped ZIF-8 Nanocrystals’ hakkındadır. Bu çalışmalarını devam ettirebilmek için mezun olduktan hemen sonra Ankara Üniversitesi Kimya Mühendisliği’nde Yükseklisans eğitimi almaya başladı. Bilimsel alandaki gelişmeleri takip etmek ve ilgi duyanların bilgi sahibi olması amacıyla İnovatif Kimya Dergisi’nde haber çeviri editörü olarak çalışmaktadır.

Sitemi Ziyaret Edin
Tüm Yazıları Görüntüle

Okumanızı Öneriyoruz

dunyanin en temiz su damlasi 310x165 - Dünyanın En Temiz Su Damlası

Dünyanın En Temiz Su Damlası

Fotoğraf : Ultra temiz buz saçağı (solda) ve eridikten sonraki damlacık Doğada gerçek anlamda temiz …

Bir cevap yazın

WP to LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com