Anasayfa / Kimya Haberleri / Dünya Haberleri / En Küçük Aromatik Molekül Önceki Örneklere Gölge Düşürüyor

En Küçük Aromatik Molekül Önceki Örneklere Gölge Düşürüyor

en kucuk aromatik molekul onceki orneklere golge dusuruyor - En Küçük Aromatik Molekül Önceki Örneklere Gölge Düşürüyor

Singlet siklo-pentadienil zwitter iyon (dipolar iyon, hempozitif hem negative yük içeren nötral molekül) küçük antiaromatik moleküllerin ilk örneğidir.

Şimdiye kadarki yapılmış en küçük antiaromatik molekül, önceki örneklerin sahici antiaromatikler olmadığı yönündeki spekülasyonu teyit ediyor.

4n +2π elektronlu aromatik moleküller aromatik olmayan diğer muadillerinden daha kararlıdırlar. Fakat antiaromatikler sadece 4n π elektrona sahiptirler ve kararsızdırlar. Öyleyse mümkün olan en küçük örnek olan siklo-profenil anyon, siklobütadien ve siklo-pentadienil katyonun gerçekten anti aromatik olmamalarından şüpheleniliyor.

Siklo-profenil anyonu non-aromatik olduğu düşünülmekte siklo-bütadienin kararsızlığı antiaromatik olmaktan çok gergin yapısından kaynaklanmaktadır. 2007’de araştırmacılar, siklo-pentadienil katyonunun triplet durumunda olduğunu buldular. Baird kuralına göre yalnız singlet enerji düzeyindeki moleküller gerçek antiaromatiklerdir.

Şimdi, Alman araştırmacılar singlet enerji düzeyindeki tetraklorosiklopentadienil zwitter iyon yapmaktadırlar. Bileşik, oldukça kararsız kaldı. Kızılötesi ışık altında daha kararlı bir moleküle döndürmek için takım -248⁰C (25K)’de katı argonda bile çalıştı.

Bununla birlikte, ekibin spektroskopik ölçümleri, zwitter iyonun türlerinin içerisindeki en küçük gerçek bir anti-aromatik olduğunu göstermektedir. Anti-aromatikliğin yapısı ders kitaplarında yerini alacak bir örnek bile olabilir.

Kaynak : chemistryworld.com

Yorumlar
Ayşegül Kavrul - En Küçük Aromatik Molekül Önceki Örneklere Gölge Düşürüyor

Hakkında Ayşegül Kavrul

12 Haziran 1986 doğumluyum. Lise öğrenimimi Maltepe Kadir Has Anadolu Lisesi'nde, Kimya Lisans eğitimimi Uludağ Üniversitesi'nde, Yüksek lisans eğitimimi Yeditepe Üniversitesi İngilizce İşletme (MBA) bölümünde tamamladim. Şu anda tekstil kimyasalları üreten bir firmanın Ar-Ge bölümünde çalışmaktayım.

Sitemi Ziyaret Edin
Tüm Yazıları Görüntüle

Okumanızı Öneriyoruz

bilim insanlari okyanuslardan uranyum elde etmenin yolunu buldular 310x165 - Bilim İnsanları, Okyanuslardan Uranyum Elde Etmenin Yolunu Buldular

Bilim İnsanları, Okyanuslardan Uranyum Elde Etmenin Yolunu Buldular

Bilim insanları, nükleer yakıt üretme konusunda okyanusları ilgilendiren yeni yöntemlere yönelmeye başladılar. Deniz suyunda bulunan …

Bir Cevap Yazın

WP to LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com