Anasayfa / Kimya Haberleri / Dünya Haberleri / En Uzun Grafen Nonobant Yapıldı

En Uzun Grafen Nonobant Yapıldı

en uzun grafen nonobant yapildi - En Uzun Grafen Nonobant Yapıldı

En Uzun Grafen Nonobant Yapıldı: Tekrarlamalı Sentez 7nm’den Daha Uzun Nonobantları Üretiyor

Kimyagerler, 30 lineer sıkıştırılmış aromatik halka içeren, bugüne kadar üretilmiş en uzun nanobant olan 7.7 nm uzunluğundaki grafen nanobantı sentezlemek için tekrarlayan bir proses kullandılar.

Grafen nanobantlar elektronik ve fotonik uygulamalar için umut verici tek boyutlu yapılardır. Ancak mevcut üretim metotları genişlik, uzunluk ve katkılama gibi malzeme için gerekli olan yapısal kilit özelliklerin kontrol edememektedir. Çözelti içerisindeki organik sentez en iyi atomik kararlılığı sağlamasına rağmen çok sayıdaki işlem basamağı ve karmaşık arıtma işlemlerinden dolayı küçük alana sahip nanobantlar üretilmektedir.

Bugünlerde, İspanya POLYMAT’dan Aurelio Mateo-Alonso tarafından yönetilen bir ekip, tekil dağılıma sahip azot katkılı nanobantları hazırlamak için legoya benzeyen ama eşi benzeri olmayan bir  metodoloji geliştirmişlerdir. Araştırmacılar iki ayrı moleküler yapı bloğu,  bir seri tekrarlayan koruyucu grubun uzaklaştırılması ve yoğunlaşma tepkimeleri kullanılarak 2.9 nm, 5.3 nm ve 7.7 nm’lik uzunlukları ile 10, 20 ve 30 lineer olarak sıkıştırılmış aromatik halkalar tarafından oluşturulan bir dizi nanobantı sentezlemeyi başarmışlardır.

Bu malzemelerden üçü de klorlu çözücüler içinde çözünmektedir ve bundan dolayı flaş kromatografisi kullanılarak saflaştırılabilmekte ve oda sıcaklığında NMR ile karakterize edilebilmektedir. Sayısal analiz kullanılarak tahmin edilen nanobantların bant aralığı siyah fosfor veya galyum selenit gibi bazı inorganik yarı iletkenlere benzer olmalıdır.

Kaynak : chemistryworld.com

Yorumlar
Kübra Çelen - En Uzun Grafen Nonobant Yapıldı

Hakkında Kübra Çelen

1993 yılında Hatay’ da doğdu. Lisans eğitimine 2012 yılında Bursa Teknik Üniversitesi Metalurji ve Malzeme Mühendisliği bölümünde başladı. İlgi duyduğu alanlardaki haberleri takip ederken bunları ilgili insanlarla paylaşmak amacıyla İnovatif Kimya Dergisi’nde haber çeviri ekibine katıldı.

Sitemi Ziyaret Edin
Tüm Yazıları Görüntüle

Okumanızı Öneriyoruz

kuru incir kozmetik ilac ve gida endustrisinde kullanilabilecek 310x165 - Kuru İncir Kozmetik, İlaç ve Gıda Endüstrisinde Kullanılabilecek

Kuru İncir Kozmetik, İlaç ve Gıda Endüstrisinde Kullanılabilecek

Kuru incirin hurda ve atıklarından gıda, ilaç ve kozmetik sektöründe kullanılan pektin ham maddesi üretilerek …

Bir cevap yazın

WP to LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com