Enerjimizin Yüzde 100'ünü Yenilenebilir Kaynaklardan Sağlayabilir miyiz? | İnovatif Kimya Dergisi
Anasayfa / Kimya Haberleri / Çevre Haberleri / Enerjimizin Yüzde 100’ünü Yenilenebilir Kaynaklardan Sağlayabilir miyiz?

Enerjimizin Yüzde 100’ünü Yenilenebilir Kaynaklardan Sağlayabilir miyiz?

enerjimizin yuzde 100unu yenilenebilir kaynaklardan saglayabilir miyiz - Enerjimizin Yüzde 100’ünü Yenilenebilir Kaynaklardan Sağlayabilir miyiz?

Bütün enerji ihtiyacımızı sağlamak için rüzgar tribünleri ve solar paneller için yeterince alan var mı? Güneş parlamazsa ve rüzgar esmezse ne olur? Yenilenebilirler şebekedeki istikrarı bozup elektrik kesintilerine sebep olmayacaklar mı?

Geçtiğimiz yıl üst sıralarda yer alan Yenilenebilir ve Sürdürülebilir Enerji İncelemeleri dergisinde yapılan bir incelemede Yüksek Mühendis Benjamin Heard ve meslektaşları % 100 yenilenebilir elektrik sistemlerine karşı davalarını sundular. Yenilenebilir enerjinin yüksek payları için son senaryoların birçoğunun fizibilitesinden şüphe duyuyorlardı; yenilenebilir enerjili sistemlerin düşük güneş ve düşük rüzgârla birlikte aşırı hava olaylarına dayanıp dayanamayacağı ve şebekeyi bu kadar değişken bir elektrik üretimi ile sabit tutabilme kabiliyetine varana kadar her şeyi sorguladılar.

Şimdi bilim insanları Heard ve meslektaşları tarafından gündeme getirilen noktalara karşılık verdiler. Karlsruhe Teknoloji Enstitüsü, Güney Afrika Bilimsel ve Endüstriyel Araştırmalar Konseyi, Lappeenranta Teknoloji Üniversitesi, Delft Teknoloji Üniversitesi ve Aalborg Üniversitesi’nden araştırmacılar, her bir konuya cevap verebilmek için bilimsel literatürdeki yüzlerce çalışmayı incelediler.  100% yenilenebilir geleceğe giden yolda hiçbir engel olmadığını gösterdiler.

Karlsruhe Teknoloji Enstitüsü ‘den Dr. Tom Brown , ‘’ Heard’ın gündeme getirdiği konulardan birkaçı önemli olsa da bugunün teknolojisini kullanarak bu konulara teknik çözümler bulabileceğinizi fark etmelisiniz.’’ diyor.

Lappeenranta Teknoloji Üniversitesi’nden Profesör Christian Breyer “Ayrıca, bu çözümler, özellikle rüzgar ve güneş enerjisinin batma durumları göz önüne alındığında, kesinlikle uygun maliyetli” dedi.

Brown hidroelektrik, batarya ve diğer depolama alanlarının kışın düşük rüzgâr ve güneş periyotları arasındaki boşluğu kapatmayacağı zamanlar için yenilenebilir elektrikle üretilen hidrojen veya sentetik gazın en kötü durumda çözüm olabileceğine işaret ediyor. Stabiliteyi korumak için, dönen şebeke stabilizatörlerinden yeni elektronik tabanlı çözümlere kadar bir dizi teknik çözüm var. Bilim adamları, Danimarka’dan Tasmanya’ya dünyanın dört bir yanından gelen en iyi  şebeke uygulama örneklerini topladılar.

Ayrıca, bu çözümler özellikle rüzgar ve güneş enerjisinin batma maliyetleri göz önünde bulundurulduğunda kesinlikle uygun maliyetlidir.

Bilim adamlarının yanıtı, Heard ve meslektaşlarının orijinal makalesiyle aynı dergide yayımlandı.

Yanıtın ortak yazarı olan Aalborg Üniversitesi’nden Profesör Brian Vad Mathiesen, ‘’%100 yenilenebilir sistemlerin mümkün olmadığı konusuna bazı kalıcı mitler var.’’ dedi.

Mathiesen ‘’Bizim katkılarımız, en son araştırmaları kullanarak bu mitlerin tek tek üstesinden gelmektedir. Şimdi enerji sistemimizden fosil yakıtları yok etmek için düşük maliyetli senaryoları modelleme işine geri dönelim, böylece onların oluşturduğu iklim ve sağlık sorunlarıyla baş edebiliriz. ”  açıklamasında bulundu.

Kaynak : sciencedaily.com

Yorumlar
Melis Kırarslan - Enerjimizin Yüzde 100’ünü Yenilenebilir Kaynaklardan Sağlayabilir miyiz?

Hakkında Melis Kırarslan

1993 yılında doğdu. 2011 yılında Tekirdağ Anadolu Öğretmen Lisesi'nden mezun olduktan sonra Hacettepe Üniversitesi Kimya Mühendisliği bölümüne başladı. SASA Polyester ve Bilim İlaç şirketlerinde stajını tamamladı. Lisans eğitimi sırasında, Erasmus+ programına başvurup 2015 / 2016 akademik yılında TH Köln'de eğitim aldı. Haziran 2017'de lisans eğitimini tamamladıktan sonra İTÜ Kimya Mühendisliği Anabilim Dalı'nda yüksek lisansa başladı. Ekim 2017'de gönüllü olarak İnovatif Kimya Dergisi haber çeviri ekibine katıldı.

Sitemi Ziyaret Edin
Tüm Yazıları Görüntüle

Okumanızı Öneriyoruz

istanbulda sahte parfum operasyonu 310x165 - İstanbul'da Sahte Parfüm Operasyonu

İstanbul’da Sahte Parfüm Operasyonu

Küçükçekmece’de, sahte parfüm üretiminde kullanılan kimyasal maddeler ve malzemelerin ele geçirildiği operasyonda, 1 şüpheli gözaltına …

Bir cevap yazın

WP to LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com