Anasayfa / Kimya Haberleri / Boya Haberleri / EPA’dan Boya Sökücü Maddelerde Metilen Klorür Kullanımını Yasaklamaya Yönelik Hamle

EPA’dan Boya Sökücü Maddelerde Metilen Klorür Kullanımını Yasaklamaya Yönelik Hamle

epadan boya sokucu maddelerde metilen klorur kullanimini yasaklamaya yonelik hamle - EPA’dan Boya Sökücü Maddelerde Metilen Klorür Kullanımını Yasaklamaya Yönelik Hamle

Fotoğraf : EPA,  bu tür kullanımlar ile bağlantıları olduğu belirlenen ölümlerden sonra boya sökücülerde metilen klorür kullanımını yasaklamayı planlamaktadır.

ABD Çevre Koruma Ajansı (EPA), tüketici ve ticari ürünlerde bulunan CH2Cl2 için harekete geçmeyi planlamaktadır.

EPA, Obama döneminde teklif edilen, tüketici ve ticari boya sökücülerde metilen klorür kullanımını yasaklama teklifini sonuçlandırmayı planlamaktadır. Bu hamle,  EPA Yöneticisi Scott Pruitt ve ev geliştirme mağazalarından satın alınan boya sökücü ürünlerden kaynaklı, ölümleri metilen klorür ile bağlantılı olan insanların aileleri tarafından 10 Mayıs’ta gerçekleştirilmiştir. EPA, Obama yönetiminin son günlerinde bu yasağı önermiş ancak bu yasak teklifi Aralık 2017’ye kadar ajans kurallarına bağlı olarak “uzun vadeli eylemler” listesine  girmiş ve yasağın ne zaman uygulanacağı sonuca bağlanamamıştır. Şimdilerde ise EPA, “kısaca” yasağı uygulamaya koymak niyetinde olduğunu söylemektedir.

EPA tarafından 2014 yılında yapılan değerlendirmeye göre, diklorometan olarak da bilinen metilen klorüre maruz kalınması, işçilerde kanser, nörolojik sorunlar ve karaciğer hastalıkları riskini arttırmaktadır.

Ayrıca, metilen klorür içeren boya sökücülerini kullanan tüketicilerin, kısa süreli nörolojik etki riski ile karşı karşıya kaldıkları bilinmektedir.

EPA’nın boya sökücü ürünlerde önerilen metilen klorür yasağını sonuçlandırma kararı ile çevre ve tüketici savunma gruplarına destek verilmektedir. Çevresel Savunma Fonu’nda sağlıktan sorumlu başkan yardımcısı Sarah Vogel,“ EPA’nın yasağı uygulamak için hızlı hareket etmesi hayati önem taşıyor. EPA, kalıcı bir yasağın garanti altına alınması için prosedürleri takip etmeli ve bu ürünlerin mağaza raflarından derhal kaldırılmasını sağlamalıdır.” demiştir.

EPA, yasağı uygulamaya koymak için 2014 yılında yapılan değerlendirmeye güvenirken, solvent üreticilerini temsil eden Halojenli Solvent Endüstrisi Birlikteliği (HSIA), EPA’yı boya sökücülerde bulunan  metilen klorürden kaynaklı riskleri yeniden değerlendirmeye çağırmaktadır. HSIA, boya sökücülerde kullanılan metilen klorürün yerine kullanılabilecek mevcut alternatiflerin, yanıcılıklarından dolayı güvenlik tehlikesi oluşturduğunu ileri sürmektedir. HSIA ayrıca çoğu alternatifin daha az etkili olduğunu ve metilen klorür kadar zehirli olduğunu savunmaktadır.

Kaynak : acs.org

Yorumlar
Başak Sultan Doğan - EPA’dan Boya Sökücü Maddelerde Metilen Klorür Kullanımını Yasaklamaya Yönelik Hamle

Hakkında Başak Sultan Doğan

1995’te Ankara’da doğdu. Lisans eğitimine 2013 yılında Gazi Üniversitesi kimya mühendisliği bölümünde başladı ve şu an son sınıf öğrencisi olarak eğitimine devam ediyor. Aynı zamanda Anadolu Üniversitesi’nde işletme bölümü 2. Sınıf öğrenicisidir. Şu an hidrojen enerjisi üretimi ve katalizör sentezi üzerine bitirme projesi yürütüyor ve petrokimya, biyokimya, enerji teknolojileri alanlarına ilgi duyuyor. İnovatif Kimya Dergisi’nde haber çeviri ekibinde yer alarak dünyadaki kimyasal gelişmeleri yakından takip ediyor ve bu gelişmelerin daha çok insana ulaşmasını sağlayarak bilime katkıda bulunuyor.

Sitemi Ziyaret Edin
Tüm Yazıları Görüntüle

Okumanızı Öneriyoruz

bir havai fisek gosterisi nasil zamanlanir 310x165 - Bir Havai Fişek Gösterisi Nasıl Zamanlanır?

Bir Havai Fişek Gösterisi Nasıl Zamanlanır?

Bir Ekstragavanza Yaratan Barut Kontrolü Geçtiğimiz 10 yıl boyunca, büyük havai fişek gösterilerinin sayısında istikrarlı …

Bir cevap yazın

WP to LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com