Anasayfa / Kimya Haberleri / Dünya Haberleri / Eski Diyabet İlaçlarına Yeni Mekanizma Önerisi

Eski Diyabet İlaçlarına Yeni Mekanizma Önerisi

eski diyabet ilaclarina yeni mekanizma onerisi - Eski Diyabet İlaçlarına Yeni Mekanizma Önerisi

Fotoğraf : Metformin

Araştırmacılar tip 2 diyabet ilacı metforminin aşırı glikoz üretimini redoks-bağımlı bir yolla engellediğini söylüyor.

Bilim insanları tip 2 diyabette kullanılan metforminin glikoz düşürücü faydalarını açıklamak için bugüne kadar birçok etki mekanizması ileri sürdü. Ancak önceki çalışmalarda tedavide kullanılan dozların çok daha fazlası kullanılıyordu. Şu an sıçanlar üzerinde klinik olarak uygun metformin dozları kullanılarak yapılan çalışmada, araştırmacılar bileşiğin, belli substratların glikoza dönüşümünü redoks-bağımlı yolla engellediğini bildiriyor. Bu glukoneogenezin engellendiği diğer önerilen mekanizmalarla çelişmektedir diyor araştırmacılar. Glukoneogenez, karbonhidrat olmayan karbon kaynaklarının karaciğerde glikoza dönüştüğü bir proses ve tip 2 diyabette anormaldir (Nat. Med. 2018, DOI: 10.1038/s41591-018-0125-4). Yale Üniversitesi Tıp Fakültesinden Gerald Shulman ve arkadaşları, 13C-işaretli substratı hem diyabetik hem de diyabetik olmayan kemirgenlerde izledi. Metforminin, glikoza dönüşümü karaciğer hücrelerinin sitozolünün redoks durumuna göre gerçekleşen substratlardan başlayarak glukoneogenezi engellediğini buldular. Aynı zamanda metformin tedavisinin sitozolü daha indirgenmiş bir hale getirdiğini ortaya koydular. Ekip sitozolün bu ekstra indirgenmiş halini engellediğinde ise metformin karaciğer glukoneogenezini engelleyemiyor. Shulman karaciğerin sitozolik redoks halini hedef alan yeni tedavilerin tip 2 diyabet tedavisinde etkili bir yol olabileceğini söylüyor.

Kaynak : acs.org

Yorumlar
Sena Aşkım Temir - Eski Diyabet İlaçlarına Yeni Mekanizma Önerisi

Hakkında Sena Aşkım Temir

10 Kasım 1993 tarihinde İstanbul’da doğdu. 2012 yılında İstek Belde Anadolu Lisesini bitirdi ve aynı yıl Hacettepe Üniversitesi İngilizce Kimya Mühendisliği bölümüne başladı. Hazırlığı atlayarak 2016 yılında mezun oldu. 2015 yılında Abdi İbrahim’de staj yaptı. Haziran 2016’da lisans eğitimini tamamladıktan sonra İTÜ Kimya Mühendisliği Anabilim Dalı’nda yüksek lisansa başladı. Mart 2018’de gönüllü olarak İnovatif Kimya dergisi ekibine katıldı.

Sitemi Ziyaret Edin
Tüm Yazıları Görüntüle

Okumanızı Öneriyoruz

yeni nesil yapay retinalar 310x165 - Yeni Nesil Yapay Retinalar

Yeni Nesil Yapay Retinalar

Bilim adamları, görme engelli insanlar için mevcut vücuda yerleştirilebilir görüntüleme teknolojisini önemli ölçüde geliştirebilecek dünyanın …

Bir cevap yazın

WP to LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com