Fotoğraflı Grafen Bulmacası Çözüldü | İnovatif Kimya Dergisi
Anasayfa / Kimya Haberleri / Dünya Haberleri / Fotoğraflı Grafen Bulmacası Çözüldü

Fotoğraflı Grafen Bulmacası Çözüldü

fotografli grafen bulmacasi cozuldu - Fotoğraflı Grafen Bulmacası Çözüldü

Şekil. Ultra hızlı optik pompa-terahertz araştırma deneyinin şematik gösterimi, optik pompanın elektron ısıtmasını indüklediği ve terahertz darbesinin, bu ısıtma işleminden sonra grafenin iletkenliğine duyarlı olduğu, saniyenin milyonda birinin milyonda birinden daha hızlı gerçekleştiği yorumlanmıştır. Fabien Vialla / ICFO

Işık algılama ve kontrol, telefonlardaki kameralar gibi birçok modern cihaz uygulamasının merkezinde yer alır. Işık dedektörleri için ışığa duyarlı bir materyal olarak grafen kullanılması, günümüzde kullanılan malzemelere göre önemli gelişmeler sunmaktadır. Örneğin, grafen hemen hemen her rengin ışığını tespit edebilir ve saniyenin milyonda birinin milyonda biri kadar hızlı bir elektronik cevap verir. Böylece, grafen bazlı ışık detektörlerini doğru bir şekilde tasarlamak için, ışığı absorbe ettikten sonra grafen içinde yer alan süreçleri anlamak çok önemlidir.

Avrupalı bilim adamlarından oluşan bir ekip, şimdi bu süreçleri anlamada başarılı oldu. Son zamanlarda Science Advances dergisinde yayınlanmış olan çalışmalarında, bazı durumlarda, ışık emiliminden sonra grafen iletkenliğinin neden arttığı ve diğer durumlarda azaldığı hakkında kapsamlı bir açıklama yapılmıştır. Araştırmacılar, bu davranışın enerjinin absorbe edilmesinden ışığın grafen elektronlara nasıl bağlandığına kadar göstermektedir: Grafen ışık tarafından emildikten sonra, grafen elektronların ısındığı süreçler çok hızlı ve çok yüksek bir verimle gerçekleşir.

Yüksek oranda katkılı grafen için (birçok serbest elektronun mevcut olduğu yerlerde), ultra hızlı elektron ısınması yüksek enerjili taşıyıcılara (sıcak taşıyıcılar) yol açar ve bu da iletkenlikte bir azalmaya yol açar. İlginç bir şekilde, zayıf katkılı grafen (bu kadar çok serbest elektronun bulunmadığı) için, elektron ısıtması, ek serbest elektronların yaratılmasına ve dolayısıyla iletkenlikte bir artışa yol açar. Bu ilave taşıyıcılar grafenin boşluksuz doğasının doğrudan sonucudur – boşluklu materyallerde, elektron ısıtması ek serbest taşıyıcılara yol açmaz.

Grafende ışık kaynaklı elektron ısıtmasının bu basit senaryosu, gözlenen birçok etkiyi açıklayabilir. Işık emildikten sonra malzemenin iletken özelliklerini tanımlamanın yanı sıra, bir tane absorbe edilen ışık parçacığının (foton), dolaylı olarak birden fazla ek serbest elektron üretebildiği ve böylece bir cihaz içinde verimli bir foto yanıt oluşturabilen taşıyıcı çoğalmasını açıklayabilir.

Kağıdın sonuçları, özellikle elektron ısıtma işlemlerini doğru bir şekilde anlamak, grafen tabanlı ışık algılama teknolojisinin tasarımı ve geliştirilmesinde kesinlikle büyük bir artış anlamına gelecektir.

Kaynak : phys.org

Yorumlar
Melis Yağmur Akgünlü - Fotoğraflı Grafen Bulmacası Çözüldü

Hakkında Melis Yağmur Akgünlü

1993 yılında İskenderun’da doğdu. 2011 yılında İbni Sina Anadolu Lisesi’nden mezun oldu. Lisans eğitimini 2016 yılında Ankara Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümü’nde tamamladı. Lisans eğitimi sırasında bitirme proje konusu henüz çalışılmamış bir alanda olması sebebiyle iyi sonuçlar alarak bu konu hakkındaki çalışmaları makale haline getirilmiştir. Makale konusu ‘Photocatalytic activies of doped ZIF-8 Nanocrystals’ hakkındadır. Bu çalışmalarını devam ettirebilmek için mezun olduktan hemen sonra Ankara Üniversitesi Kimya Mühendisliği’nde Yükseklisans eğitimi almaya başladı. Bilimsel alandaki gelişmeleri takip etmek ve ilgi duyanların bilgi sahibi olması amacıyla İnovatif Kimya Dergisi’nde haber çeviri editörü olarak çalışmaktadır.

Sitemi Ziyaret Edin
Tüm Yazıları Görüntüle

Okumanızı Öneriyoruz

biyolojik cesitliligin korunmasina izin verirken yenilenebilir enerjiden yararlanma 310x165 - Biyolojik Çeşitliliğin Korunmasına İzin Verirken Yenilenebilir Enerjiden Yararlanma

Biyolojik Çeşitliliğin Korunmasına İzin Verirken Yenilenebilir Enerjiden Yararlanma

Uzmanlar, biyoenerjinin küresel genişlemesinin biyolojik çeşitlilik açısından ciddi tehditlere sahip olmasına karşın, güneş enerjisinin biyolojik …

Bir cevap yazın

WP to LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com