Anasayfa / Kimya Haberleri / Dünya / Fotokimyayla Hayata Geçirilen 3D Hafif Yapılar

Fotokimyayla Hayata Geçirilen 3D Hafif Yapılar

fotokimyayla hayata gecirilen 3d hafif yapilar - Fotokimyayla Hayata Geçirilen 3D Hafif Yapılar

Hareketli 3D ışık yapıları, Dallas, ABD’deki Southern Methodist Üniversitesi’ndeki kimyagerler tarafından geliştirildi. Alex Lippert ve meslektaşları 3D görüntü üretmek için, küçük, fotoaktif hale getirilebilen molekülleri bir solvent ile birleştirdi. Karışımın birden fazla kez kullanılabilmesini sağlamak için, flüoresan olmayan bir ‘kapalı’ durumu ve karışımın mor ötesi ışıkla aydınlatılmasıyla aktive edilebilen flüoresan bir ‘açık’ durumu olan N -ikameli spiroloktam rodaminler kullanıldı. Diklorometan ve trietilamin ile kombine edilmiş ve kesişen yeşil ve ultraviyole ışının kirişlerine maruz bırakıldıklarında, partiküller ‘açık’ hale geçer ve görüntüler ve animasyonlar üretmek için floresan yapar. Şimdiye kadar, aynı çözüm, değiştirilmeye ihtiyaç duymadan birkaç ay boyunca kullanılabilir.

fotokimyayla hayata gecirilen 3d hafif yapilar 1 - Fotokimyayla Hayata Geçirilen 3D Hafif Yapılar

Sonsuza kadar, bu fütüristik teknoloji nispeten ucuz olmasına rağmen – prototip, grafiklerin çalıştırılması için kullanılan bilgisayar dahil olmak üzere, 5000 $ ‘ın altındadır (3800 £). Sistem hareketli bir parçaya sahip değil, düşük güçlü ışık kaynakları kullanıyor ve uygulamak oldukça kolaydır ve yaratıcıları, ileride hem akademik hem de endüstriyel kullanım için daha da geliştirilebileceğini önermektedir.

Yorumlar
znur Çalışkan - Fotokimyayla Hayata Geçirilen 3D Hafif Yapılar

Hakkında Öznur Çalışkan

1994 yılında İstanbul’da doğdu. Liseyi Körfez Orhangazi Anadolu Lisesinde okuduktan sonra Yalova Üniversitesi Kimya ve Süreç Mühendisliği Bölümünü kazandı ve burada öğrenimine devam etmekte. Bununla birlikte Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi İşletme Bölümü öğrencisidir. Mühendislik ve Kimya ile ilgili alanlara ilgili ve araştırmaya hevesli olmakla birlikte bunları severek yaptığından ve bilim adına aktif bir rol üstlenmek istediğinden İnovatif Kimya Dergisi ekibinde bilim haberleri çevirisi yapmaktadır.

Sitemi Ziyaret Edin
Tüm Yazıları Görüntüle

Okumanızı Öneriyoruz

nobel kimya odulu biyokimyada cryo elektron mikroskobu 310x165 - Nobel Kimya Ödülü: Biyokimyada Cryo-Elektron Mikroskobu

Nobel Kimya Ödülü: Biyokimyada Cryo-Elektron Mikroskobu

PDF OLARAK İNDİR Yakında yaşamın karmaşık mekanizmalarını atomik çözünürlükte detaylı olarak elde edebiliriz. 2017 Nobel …

Bir Cevap Yazın

LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com