Francis Muguet

francis muguet - Francis Muguet

Muguet ‘erişime açık bilgi’ savunucu olan Fransız bir kimyager idi.

Muguet, 1992 yılında, tezini su kimyası üzerine yazarak doktorasını Teksas Teknik Üniversitesi’nde (Texas Tech University) tamamladı. Danışmanı G. Wilse Robinson idi. Muguet ayrıca bir hukuk diplomasına da sahipti. 1993 – 2009 yılları arasında ENSTA’da (Ecole Nationale Superieure de Techniques Avancées) araştırmacı olarak çalıştı. Hayatının son aylarında Uluslararası Telekomünikasyon Birliği (International Telecommunication Union) ve Cenevre Üniversitesi’nde (University of Geneva) danışman olarak görev yaptı.

Bilimsel içeriğe özgür ve açık erişimin savunucusu olan Muguet, Sivil Toplum Bilimsel Bilgi Çalışma Grubu’na (Civil Society Scientific Information Working Group) başkanlık etti. Ayrıca, Bilgi Toplumu Dünya Zirvesi’nde (World Summit on the Information Society, WSIS) patentler, ticari markalar ve telif hakları üzerine bir topluluk oluşturdu.

Muguet, telif hakkı ile ilgili Bern Sözleşmesi kapsamındaki küresel lisans karşısında ortaya atılan yasal argümana cevap vermeyi amaçlayan küresel patronaj şablonunu tasarlamakla da bilinir. Sponsorluğunu, arkadaşı Richard Stallman’ın sağladığı ve aynı arkadaşı ile birlikte, 12 Mart 2009’da Fransız İnternet Topluluğu tarafından organize edilen bir atölyede Louisiana Deklarasyonu’nu yazdı. Muguet ayrıca, SARD’ın ( Küresel patronaj ilkelerinden esinlenen hediye kabul ve dağıtımı topluluğu) kurucuları arasında yer alıyordu.

Birkaç gündür maillerine cevap vermeyen babası Muguet’i, kızı 14 Ekim’de ölü olarak buldu. Ölümünün ilanının ardından, katkıda bulunduğu La Bataille Hadopi kitabı kendisine ithaf edilerek basım sürecinde bir değişiklik yapıldı.

Muguet, Dilsel Çeşitlilik için Dünya Ağı (World Network for Linguistic Diversity), Internet Yönetişim Forumunun Dilbilimsel Çeşitliliği için Dinamik Koalisyon (Dynamic Coalition for Linguistic Diversity of the Internet Governance Forum) gruplarında aktif rol oynadı. Ayrıca, ICVolunteers’in de üyesi idi. 2001-2005 yılları arasında da MDPI Center Basel’de yardımcı editorlük yaptı.

Yorumlar
Tutku Kartal - Francis Muguet

Hakkında Tutku Kartal

18 Haziran 1993 tarihinde İstanbul’da doğdu. 2011 yılında Ankara Ayrancı Anadolu Lisesi’nden mezun olup aynı yıl Hacettepe Üniversitesi Kimya Mühendisliği (İngilizce) Bölümü’nü kazandı. 1 yıl hazırlık programını tamamladı. 2015 yılında TÜPRAŞ’ta staj yaptı. 2015-2016 eğitim yılında Erasmus+ programından faydalanarak bir dönem, Almanya,TH Köln’de eğitim gördü. 2017 yılında Hacettepe Üniversitesi’nden mezun oldu ve Haziran 2017’de İnovatif Kimya Dergisi çeviri ekibine katıldı.

Sitemi Ziyaret Edin
Tüm Yazıları Görüntüle

Okumanızı Öneriyoruz

harry barkus gray 310x165 - Harry Barkus Gray

Harry Barkus Gray

PDF OLARAK İNDİR Harry Gray, modern inorganik kimyada önde gelen bilim insanlarından biridir ve metalloproteinlerdeki …

Bir Cevap Yazın

LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com