Anasayfa / Kimya Bilim İnsanları / Frederick Gowland Hopkins

Frederick Gowland Hopkins

frederick gowland hopkins - Frederick Gowland Hopkins

İngiliz biyokimyacı Frederick Gowland Hopkins,20 Haziran 1861’de Eastbourne,İngiltere’de doğdu.Londra’daki Bistopsgate Caddesi’nde kitap dükkanı olan babası bilime çok ilgi duyuyordu ancak Gowland bebekken hayatını kaybetti.Babasını kaybettikten sonraki on yıl boyunca Gowland annesi ile birlikte Eastbourne’da yaşadı.1871’de annesi Enfield’a taşınınca Hopkins, Londra’da okula gitti.Aydınlık bir öğrenci olan Hopkins, Preceptor College’da bilim alanında ödül aldı.Daha sonra Londra’daki South Kensington Madenleri Kraliyet Okulunda kimya üzerine dersler aldıktan sonra Londra’daki University College’a gitti.Sir Thomas Stevenson’ın asistanlığını yaptı.22 yaşında birkaç önemli yasal davaya katıldı.

1888 yılında 28 yaşındayken Londra’daki Guy’s Hospital’ tıp öğrencisi olarak gitti.Bu dönemde kimya alanında Kimya Altın Madalyası aldı ve Materia Medica’da şeref ödülüyle onurlandırıldı.

1894’de 32 yaşındayken okuduğu Tıp bölümünden mezun oldu.Guy’s Hospital’da dört yıl boyunca fizyoloji ve toksikoloji eğitimi verdi.İki yıl boyunca Klinik Araştırmalar Derneği’nin Kimya Departmanından sorumlu olarak çaıştı.Brook’la proteinlerin halojen türevleri üzerine, 1898’de de S.N.Pinkus’la birlikte kan albüminlerinin kristalizasyonu üzerine çalıştılar.1898’de Cambridge Fizyoloji Topluluğunun bir toplantısına katıldığında Sir Michael Foster tarafından fizyolojinin kimyasal yönlerini geliştirmek üzere Cambridge’e taşınması teklif edildi ve Hopkins bu teklifi kabul etti.Daha sonraları Cambridge Emmanuel College’a görevli öğretmen olarak atandı.

1902 yılında Biyokimya alanında bir okuyucu kitlesi kazandı ve 1910 yılında Emmanuel College’ın onur üyesi oldu.1914’te Cambridge Üniversitesi’nde Biyokimya Bölüm Başkanlığına seçildi.

Bilime önemli katkılarından biri triptofanın izole edilmesi ve yapısının belirlenmesi için bir yöntem keşfetmesiydi.

Hopkins daha sonra Walter Fletcher ile birlikte kas kontraksiyonlarında ve rigor mortisde meydana gelen metabolik değişiklikler üzerine çalıştılar.Hopkins, kesin analiz yöntemleri sağlayarak laktik asit için yeni bir renk reaksiyonu tasarladı.Glutamik asit,glisin ve sisteyin tripeptidi olduğunu kanıtladı.Ayrıca dokular ve sütte yaygın bir şekilde bulunan ksantin ve hipoksantin olan pürin bazlarının ürik aside oksidasyonunu katalizleyen spesifik bir enzim olan ksantin oksidazını keşfetti.Hopkins böylece idrarda ürik asit belirleme yöntemini 1891 yılında yayınladı.

1925 yılında şövalyelik kazanan Frederick Hopkins 1935’de Niyet Mektini aldı.

1918 yılında Londra Kraliyet Cemiyeti tarafından Kraliyet Madalyası ve 1926 yılında Copley Madalyası ile ödüllendirildi.

1930-1935 yılları arasında Kraliyet Cemiyeti Başkanlığı yaptığı için araştırmalarına az zaman ayırabildi fakat bu dönemde etrafına büyük etki sağladı.

1898’de Hopkins, Jessie Anne Stevens ile evlendi.Evliliklerinden iki kız çocuğu dünyaya geldi.

1929 yılında Christiaan Eijkmann ile birlikte vitaminlerin keşfi sebebi ile Nobel Fizyoloji ve Tıp Ödülü kazandı.

Hopkins, 16 Mayıs 1947’de 86 yaşında Cambridge’de  hayatını kaybetti.

Yorumlar
Ebru Doğukan - Frederick Gowland Hopkins

Hakkında Ebru Doğukan

1994,İstanbul doğumluyum. Fatih Sultan Mehmet Lisesi'nden mezun olduktan sonra 2013 yılında Beykent Üniversitesi Kimya Mühendisliği bölümünü kazanıp 2017 yılında mezun oldum.2017,Mayıs ayında İTÜ'de gerçekleşen KIMMTE etkinliğinde "Doğalgazdan Metanol Üretimi" projesinin tasarımında yer aldım.
Yüksek Lisans eğitimimi yurtdışında almayı planlıyorum.
Farmasötik Kimya,Supramoleküler Kimya ve Sanayi kimyasına ilgi duymaktayım.Bu alanlarda kendimi geliştirerek ve sektörde çalışarak kafamdaki kariyer hedefime ulaşacağımı düşünüyorum.
Mühendislikteki gelişmeleri ve kimya sektörünü ilgi ile takip etmekte olup girişimciliğimi arttırmak ve öğrenirken aynı zamanda öğretmek adına İnovatif Kimya Dergisinde gönüllü olarak Bilim İnsanları Çeviri kısmında çeviri yapmaktayım.

Sitemi Ziyaret Edin
Tüm Yazıları Görüntüle

Okumanızı Öneriyoruz

elmer verner mccollum 310x165 - Elmer Verner McCollum

Elmer Verner McCollum

Elmer Verner McCollum (3 Mart 1879 – 15 Kasım 1967), diyetin sağlığa etkisi üzerine yaptığı …

Bir cevap yazın

WP to LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com